Суд поставив крапку у зазіханнях "Привату" на монополію [ Редагувати ]
Вищий господарський суд України поставив крапку у спробах деяких вітчизняних олігархічних груп збільшити свою монополію на ринку нафтопродуктів.
Крім того, рішення суду - це прецедент захисту прав іноземних інвесторів, яких зараз конче потребує Україна.
Кілька років тому група "Приват" продала 45% акцій підконтрольного їй підприємства "УкрНафтоБуріння" двом іноземним інвесторам.
Утім, часи змінилися, апетити виросли - тож колишній власник вирішив скасувати ту угоду та повернути собі акції. Знайшли шпаринку в законі і подали до суду позов.
"Тут, напевно, мова може йти про зловживання правом. Сторона-продавець скористалася даними обставинами та зловживаючи правом вирішила повернути цей об'єкт собі назад", - говорить Сергій Тюрін, юрист.
Експерти нафтового ринку кажуть: - хоча офіційно компанії, що входять до сфери впливу групи "Приват" - окремі підприємства, фактично ж - це єдина фінансово-промислова група, яка намагається максимально монополізувати ринок.
"Так, дійсно, існує вертикальна інтеграція - від свердловини до бензоколонки. Незважаючи на те, що група "Приват" не володіє офіційно контрольними пакетами акцій ніде, починаючи від "Укрнафти" і закінчуючи мережами роздрібної реалізації, вона тим не менш, грає на ринку чи не визначальну роль.
І це проявляється в тому, що компанія "Укрнафта", будучи монополістом на ринку нафтовидобутку, вона фактично диктує умови державі на спеціалізованих нафтових аукціонах", - говорить Геннадій Рябцев, експерт у паливно-енергетичній сфері.
У суді першої інстанції "приватівці" програли. Тоді звернулись до Апеляційного, та у жовтні майже відсудили акції у своїх іноземних покупців. Втім, рішення Вищого господарського суду свідчить, що судова влада стала більш незалежною та захистила інтереси інвесторів.
"Вищий господарський суд, слідуючи вже усталеної судової практики, скасував рішення Апеляційного суду. І фактично зцементував цю практику. Тобто, виніс додаткове рішення, яке стабілізувало розуміння судів при розгляді подібних суперечок.
Звичайно ж, для стабільності ринкових відносин, для стабільності договірних відносин суб'єктів господарської діяльності, власників бізнесу - така практика в розгляді спорів, вона абсолютно виправдана і адекватна ", - говорить Сергій Тюрін, юрист.
Тепер питання в іншому - чи зацікавлена група Приват в цій стабільності і якщо ні, то - якою мірою? І чим ця міра для неї вимірюється?
Костянтин Максимов, Андрій Протасов, Новини, телеканал "Інтер".