У Чорнобильській зоні створять заповідник для тварин [ Редагувати ]

У Чорнобильській зоні створюють новий заповідник. Його організують на території 30-кілометрової зони відчуження. Місцевість, яку покинули люди, нині заселяють тварини. Причому зустріти там можна і рідкісні червонокнижні види. Більше розкаже Ольга Сас.
Занедбані хати, покинуті підприємства та цілі села, які зрівняли з землею. Нині Чорнобильська зона на 70% вкрита деревами.
Зараз ми не у лісі, а на стадіоні. Таким він став за 30 років без людини. І ось навпроти глядацькі трибуни.
І навіть найбільш уражені території, які прийняли на себе найвищу дозу випромінення, з часом самовідновилися.
Ось так нині виглядає відомий рудий ліс. За 31 рік після аварії він повністю поріс новими деревами. Переважно це берези.
На більшу частину території людині без спецодягу доступу немає. Радіаційний фон настільки високий, що навіть машиною доводиться мчати на шаленій швидкості.
Та тваринам до радіації байдуже відчути її не можуть. А от відсутність людини фактор у їхньому житті важливий. Так у чорнобильських лісах з`явилися навіть ті мешканці, яких там до вибуху не було. Єноти, борсуки, рисі, чорні лелеки їх науковцям вдалося уполювати на фотопастки. Камери розміщені в лісах і діють в автоматичному режимі.
"Тварини радіацію не бачать, не чують, не сприймають. В природі є баланс. Позитивне - відсутність людини, і негативний - радіація. На щастя баланс відсутності людини переважує ", - сказав Денис Вишневський, начальник групи радіаційно-екологічного моніторингу ДСП "Екоцентр".
"Знайшов поселення бобрів в середині рудого лісу. Це взагалі дивно. Тому що бобрів потрібна вода. Там є водойма штучний. І ось вони біля водойми поселилися. Ну як вони туди перебралися це питання", - сказав Сергій Гащак, заступник директора Міжнародної радіоекологічної лабораторії з науки.
Завдяки цим тваринам науковці продовжують досліджувати вплив радіації на організм. Його, кажуть, видно переважно на клітинному рівні.
"В них нормальна кількість лапок, нормальна кількість хвостиків. Вони виглядають абсолютно нормально", - сказала Олена Бурдо, м.н.с. інституту ядерних досліджень НАН України.
Ті маркери які кажуть, що є вплив випромінювання, вони досі на високому рівні. навіть через 30 років.
Створення біосферного заповідника, кажуть в адміністрації матиме на меті збереження природи, яка самовідновлювалася останні тридцять років. А також допоможе науковцям у їхніх дослідженнях. Заповідник охопить територію зони відчуження, за винятком 10-кілометрової зони навколо реактора. При цьому доступ туристів на охоронні території спрощений не буде.
"Ця територія не буде придатна для проживання і для нормального господарювання людини на цій території 24 тисячі років. Ми почали шукати шляхи, як її максимально активно використати", - сказав Віталій Петрук, голова державного агентства України з управління зоною відчуження.
Пильна увага до Чорнобиля з роками тільки зростає. Торік кількість офіційних туристів сягнула 32 тисяч.