На Хортиці археологи розкопали святилище часів бронзової доби [ Редагувати ]
Хортиця - не лише колиска запорізького козацтва, а й сакральне місце людей, які жили в мідному і бронзовому віці. Це вкотре довели місцеві археологи. Днями вони представили нову культову споруду, над розкопками і реставрацією якої працювали майже п*ять років. Усі подробиці в наших кореспондентів.
Це - зйомки 2013-го року. Тоді, під час археологічних розкопок, науковці ще не могли із точністю сказати, який саме об'єкт досліджують. Гіпотез було кілька - давня обсерваторія, скіфське поховання, або святилище епохи бронзи. Та вже сьогодні зійшлися на думці - культова споруда виконувала усі три функції. Святилище було не лише місцем для релігійних обрядів. Пращури також спостерігали тут за зірками та ховали воїнів.
"В скіфські часи, тобто в добу раннього залізного віку - тут було здійснено поховання. На той час святилище не функціонувало. Але це відома традиція у скіфів ховати своїх небіжчиків якраз у більш давній курган і більш давні споруди", - розповів Дмитро Никоненко, археолог Національного заповідника "Хортиця".
На жаль, кажуть історики, поховання воїна було пограбоване. Тож знайти цінні артефакти не вдалося. Проте, і позбавлена скарбів, пам'ятка є доволі цікавою - наголошують археологи.
"Починаючи із доби міді, бронзи, а це 6 тисяч років тому, люди почали зводити тут примітивні храми. Магалітичну споруду. Тобто храми із каменю. Це храми під відкритим небом", - розповідає Сергій Дударенко, завідувач науково-просвітницького відділу Національного заповідника "Хортиця".
Після того, як святилище розкопали і дослідили, історики надали йому первозданного образу. Працювати над цим довелось кілька років.
"Була дуже ретельна фіксація. Кожний камінь ми нумерували. Тобто майже кожний камінь він стоїть на своєму місці, як він стояв у добу бронзи", - розповідає Дмитро Никоненко, археолог Національного заповідника "Хортиця".
Загалом із граніту було викладено два величезних кола. Також встановили Менгір - вертикальну брилу. Та жертовний камінь. До речі, останній, вже став популярний у туристів на Хортиці.
"- Вже кожні свята і просто по вихідним дням наші співробітники тут фіксують і їжу, і печиво, і дрібні монети. Ми не проти цього".
Загалом на заповідному острові досліджено і відновлено цілий комплекс подібних культових споруд.
"Такі святилища знаходяться і в Великобританії. Британія, Франція, на Кольському півострові. Тобто вся Європа по суті помережена ось таким святилищами. Але концентрація таких святилищ на Хортиці дає нам можливість сказати про те, що Хортиця була дійсно центром сакральним. Таким собі, такою собі "Меккою" доби бронзи", - розповідає Сергій Дударенко, завідувач науково-просвітницького відділу Національного заповідника "Хортиця".
Археологи кажуть - вже наступного року почнуть нові розкопки. Поруч із цим святилищем Хортиця приховує ще один, зовсім не досліджений історичний об'єкт, якому щонайменше 6 тисяч років.