Відставка Джонсона: чим запам'ятався прем'єр та за що його люблять українці [ Редагувати ]

Джерело: GettyImages/Global Images Ukraine
Борис Джонсон 7 липня оголосив про відставку з посади прем'єр-міністра Великобританії та лідера Консервативної партії. Лідер визнав, що його урядова Консервативна партія хоче мати іншого керівника.
"Подробиці" зібрали інформацію, щоб розповісти, чим зумовлена відставка британського прем'ра та якими ключовими досягненнями запам'ятається політик.
Як і чому Джонсон залишає посаду
Фото: Борис Джонсон залишає посаду (Getty Images)
Після того, як за одну добу свої посади залишили понад 40 британських міністрів та помічників, і чимало з них виступили із закликом до премʼєр-міністра Бориса Джонсона скласти свої повноваження, голова уряду Великої Британії погодився подати у відставку з посади лідера Консервативної партії і протягом декількох місяців залишити пост премʼєр-міністра.
Хвиля відставок в британському кабінеті міністрів почалася після скандалу із членом Консервативної партії Крісом Пінчером, який звільнився з посади після звинувачень у домаганнях до двох чоловіків у лондонському клубі. Чиновник визнав свою провину, написавши у листі про відставку, що "забагато випив" і поставив себе та інших в незручне становище. Тоді в адміністрації Джонсона заперечили, що премʼєр міг знати про попередні випадки невідповідної поведінки Пінчера, коли призначав того на посаду. Проте невдовзі стало відомо, що таку інформацію голова уряду таки мав.
До ранку 7 липня кількість політиків-консерваторів, які склали свої повноваження в уряді, зросла до півсотні. Але найбільшою проблемою для нього була втрата довіри багатьох виборців.
Хиткість становища Джонсона також обумовлена економічною кризою в Британії, що позначена інфляцією, зростанням цін, особливо на енергію та пальне.
Хто може бути наступником Джонсона
Фото: Бен Воллес (Getty Images)
Одне з останніх опитувань, проведене компанією YouGov, показує, що зараз серед найбільш можливих кандидатів на посаду лідера Консервативної партії, а отже нового прем’єр-міністра, називають чинного міністра оборони Бена Воллеса, а також колишнього міністра фінансів Ріші Сунака.
Але процес виборів усередині Консервативної партії лише починається і впродовж наступних тижнів та місяців може з'явитися багато кандидатів і можливі несподіванки.
Чим запам'ятався лідер
"Прем'єр-брекзитер"
Фото: Борис Джонсон (Getty Images)
Головне досягнення Бориса Джонсона - в тому, що він переконав британців проголосувати за вихід із Євросоюзу на референдумі 2016 року й завершив цей вихід за три роки. Будучи мером Лондона, Борис Джонсон став неформальним лідером кампанії "Брекзит", і, згідно з поширеною думкою, якби не його агітація, то табір "покинути ЄС" не здобув би перемогу над табором "залишитися в ЄС".
Посаду прем'єра Бориса Джонсона обійняв у липні 2019 року, після того як його попередниця Тереза Мей кілька разів не змогла провести через парламент свій проєкт угоди про вихід країни з Євросоюзу.
Щоб отримати схвалення законодавців, Борис Джонсон погрожував вивести Велику Британію з ЄС без угоди, намагався заморозити роботу парламенту, зумів досягти нової угоди з Євросоюзом і під гаслом "Доведемо Брекзит до кінця!" провів дострокові парламентські вибори, на яких у грудні 2019-го його партія отримала історичну перемогу.
Боротьба з пандемією
Фото: Борис Джонсон (Getty Images)
Під час пандемії COVID-19 уряд Бориса Джонсона запровадив один із найжорсткіших у Європі локдаунів і домігся того, що Велика Британія однією з перших почала масову вакцинацію населення від коронавірусу.
У період локдаунів Велика Британія запровадила значний пакет субсидій і пільг приватним підприємцям. Громадянам, що залишилися без роботи, виплачували до 80% їхньої звичайної заробітної плати. У результаті пандемія не призвела до значного падіння рівня життя британців і зростання безробіття, що багато виборців вважають успіхом уряду Джонсона.
Друг України
Фото: Борис Джонсон в Києві (Getty Images)
Серед своїх головних досягнень на посаді глави уряду Борис Джонсон назвав лідерство Великої Британії у відповіді Заходу на путінську агресію в Україні. Відразу після російського вторгнення 24 лютого 2022 року Джонсон став одним із найжорсткіших критиків дій кремля.
9 квітня Борис Джонсон першим із лідерів країн "Великої сімки" відвідав Київ після повномасштабного російського вторгнення. Лідер Великої Британії висловив упевненість, що путін зазнає невдачі, і пообіцяв, що Сполучене Королівство тривало й непохитно допомагатиме Україні в її боротьбі.
Київ отримав від Лондона сучасне озброєння, зокрема протитанкові комплекси Javelin та NLAW, зенітно-ракетні системи Starstreak, ракетні комплекси Breamstone і реактивні системи залпового вогню М270. Також Велика Британія проводить на своїй території курси підготовки для сотень українських солдатів.
"Я сподіваюся, що інші європейські країни усвідомлюють: скоро постане вибір між спрямуванням все більшої кількості російських вуглеводнів у гігантські нові трубопроводи та захистом України, відстоюванням справи миру та стабільності", - сказав Джонсон ще восени 2021 року.
В Україні дуже цінували та цінують таку вірну підтримку. Після візиту Джонсона президент України Володимир Зеленський заявив:
"Його візит у нашу державу демонструє максимально наочно: для свободи - немає перешкод. Для лідерства - немає перешкод. Борис був серед тих, хто не вагався жодної хвилини, чи підтримувати Україну".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал та дізнавайтесь про всі новини в Україні першими.