Зустріч країн G20: на якому етапі розблокування портів [ Редагувати ]

Міністри закордонних справ країн великої двадцятки висунули росії вимогу зняти блокаду експорту українського зерна. Політики у четвер та пʼятницю мали зустріч на Балі. Прибув туди і представник від окупантів - сергій лавров. Сідати з ним вечеряти за одним столом міністри з найвпливовіших країн відмовились. Натомість натисли у питанні зерна.
На якому етапі наразі зусилля міжнародної спільноти із допомоги Україні в розблокуванні портів - дивіться у матеріалі Олени Абрамович.
Рукостикання, посмішки та клацання фотоапаратів. Таку теплу зустріч під час засідання міністрів закордонних справ країн Великої двадцятки російський міністр лавров отримує лише від свого турецького колеги.
Напередодні Туреччина відпустила корабель, на якому росіяни везли 7 тисяч тон зерна з окупованого Бердянська. Досі вантаж був заблокований через запит з боку України на арешт судна. А той самий міністр закордонних справ Туреччини кількома тижнями раніше у присутності британської колеги обіцяв завадити вивезенню краденого.
Мевлют Чавушоглу, міністр закордонних справ Туреччини:
Ми проти того, щоб українське зерно чи інші товари незаконно забиралися росією чи будь-якою іншою країною та продавалися міжнародній спільноті. І ми точно не дозволимо, щоб ці товари прийшли до Туреччини.
Доки турецька влада намагається балансувати між москвою і заходом, міністри з найпотужніших країн великої сімки дали чітко зрозуміти лаврову, що його місце - в ізоляції. Проігнорували традиційну вечерю і групове фото, щоб не стояти поряд з представником країни-агресорки. Сам же лавров поскаржився пресі, що конструктивних розмов у нього ні з ким не вийшло .
сергій лавров, міністр закордонних справ росії:
Есть только оголтелая руссофобия, которой они подменяют необходимость договариватсья о ключевых вопросах мировой экономики и финансов, для чего, собственно, 20-ка и создавалась.
Шанси домовитися лавров проінгорував сам. Бо у той час як вечеряти з ним відмовились, слухати колективну критику за загальним столом перемовин він не захотів сам, як і вести предметні переговори щодо розблокування українських портів.
Аналена Бербок, міністерка закордонних справ Німеччини:
Російський уряд не хоче, щоб ООН брала участь у переговорах щодо експорту зерна. Те, що міністр закордонних справ росії провів тут більшу частину переговорів не в залі, а поза нею, підкреслює, що з боку російського уряду немає ані найменшого бажання домовлятися.
Міністри веливої двадцятки спільного комюніке за результатами не підписали - рф воно б не сподобалось. Але погодили спільну позиції - росія має розблокувати вивезення українського зерна.
Ентоні Блінкен, держсекретар США:
Якби ви були міністром закордонних справ лавровим, сидячи у тій кімнаті, ви б почули не тільки хор засудження, коли йдеться про агресію росії проти України, але й те, як країна за країною наполягала на тому, щоб росія випустила зерно з України на світові ринки. Єдине, що стримує процес - це блокада Росією чорноморських портів Одеси.
Серед умов росії для припинення блокади - дозвіл перевіряти судна, які заходять і виходять з українських портів. А ще москва прагне скасувати санкції і розповсюджує фейки про те, буцімто саме через європейські санкції світу загрожує голод.
Олена Абрамович, кореспондентка:
Африканські країни не можуть розрахуватися за російське зерно чи добрива, бо російські банки відрізані від платіжної системи Свіфт, нарікають часом деякі журналісти з Близького Сходу. Проте в Брюсселі уже неодноразово пояснювали - санкції зачепили не усі банки. І якщо європейські країни досі можуть платити рф за нафту та газ, то й всі інші мають шляхи розрахуватися за зерно.
А тим, у кого немає коштів платити по новій, значно вищій ціні, Євросоюз допомагає фінансово, відзвітували у Єврокомісії. Україні ж ЄС сприяє з вивезенням зерна іншими маршрутами.
Янез Ленарчіч, єврокомісар з вирішення кризових ситуацій:
Ми запускаємо солідарні коридори, щоб допомогти Україні експортувати зерно альтернативними маршрутами. Поки порти Чорного моря залишаютья заблокованими, користування залізницею, автошляхами та річковими шляхами має бути полегшено.
Цей звіт єврокомісар з кризових питань оголосив цього тижня у Європарламенті. Там були спеціальні слухання на тему світової продовольчої кризи, спричиненої російською агресією. І деякі з депутатів розкритикували зусилля з допомоги від ЄС.
Тіллі Мец, євродепутатка від Люксембургу:
У мене була нагода доєднатися до поїздки від комітету сільського господарства до польсько-українського кордону два тижні тому. І я була здивована, як злагоджено все там працювало. Щоправда, обсяги невеликі. До кордонів ЄС дісталося дуже мало зерна. І ще ніхто досі не чув про так звані "коридори солідарності", оголошені Єврокомісією.
Депутати наполягли на пошуку глибших та цілісніших рішень. І закликали рішучіше тиснути на росію з вимогою розблокувати порти, використовуючи всі можливі методи.
Петрас Аустрявічус, євродепутат від Литви:
Росія не нічого не робитиме для того, щоб запобігти голоду в країнах Африки та Близького сходу. Створювати штучний голод - це частина російської спадщини. У 30-х роках минулого століття радянська росія вчинила нелюдський голодомор, заморивши голодом мільйони українців.
Втручатися і надавати супровід у вигляді воєнного конвою ні ЄС, ні НАТО наразі не готові. Україна так само не може довіряти рф і просто розмінувати прибережну смугу в Одесі, бо тоді туди можуть зайти російські кораблі. Тож Київ та Захід сподіваються, що це питання вдасться вирішити з допомогою супроводу від Туреччини та зусиллями від ООН.