Операція "Павутина": як СБУ спалила третину авіації рф [ Редагувати ]
Доки російські війська повільно і дорогою ціною здобувають бодай якісь переваги, українці виборюють серйозні козирі, завдяки креативності й точним розрахункам. Йдеться про операцію СБУ "Павутина", під час якої знищено третину стратегічної авіації росії. А ще про підрив Кримського мосту.
Важливі для росіян стратегічні об'єкти, вартісні й майже сакральні, зруйнували набагато дешевші дрони та українська кмітливість. Майстерність СБУ оцінив навіть Моссад, відомий своїми нестандартними рішеннями. Трамп сказав, що це було круто. А в кремлі на таке образилися.
Багато деталей цих операцій наразі лишаються "за кадром". Ось що натепер змогла з'ясувати моя колега Ніна Коломієць.
Потужний вибух з-під води! Просто біля кримського мосту.
Ми з вами спостерігаємо підводний вибух.
Агенти Служби безпеки України замінували опори. І вранці у вівторок вибухівка здетонувала.
Дмитро Плетенчук, спікер Військо-Морських Сил ЗСУ:
Взагалі треба розуміти фізику подібних вибухів. Просто для порівняння: сім кілограмів вибухівки достатньо, щоб випалити танк, тут у нас більше тонни вибухівки.
Це вже третя атака на незаконну споруду, звітують в СБУ. Але цього разу міст уперше вражають з-під води.
Дмитро Плетенчук, спікер Військово-Морських Сил ЗСУ:
Це якраз ті опори, які безпосередньо знаходяться в протоці, тобто там, де проходять маршрути. Це та частина мосту, яка є однією з найбільш уразливих. Якщо подивитися відео під час повітряних тривог, як правило, росіяни задимлюють саме цю частину мосту, тому що вони розуміють чудово, що вона є, в принципі, однією з ключових і її відновлення буде найскладнішим.
Та головне, що це удар не просто по логістичній артерії, а по одному з символів агресії кремля.
Дмитро Плетенчук, спікер Військово-Морських Сил ЗСУ:
Це ідеологічний момент дуже великий, тому що для росіян цей міст - це символ. З Криму все почалося, в Криму воно має закінчитися. Вони самі сакралізували це місце і для них це ота скрепка, яку, якщо розігнути, то, звісно, всім їм стає одразу боляче.
Жалити боляче - у найвразливіше місце ворога. Це тактика українських спецслужб. Лише за перші дні літа росія відчула болісні удари по об'єктах, які найбільше боїться втратити.
Ніби бджоли з вулика вилітають дрони з вантажівок, які під'їхали впритул до російських аеродромів. І прицільно поціляють у серце літака.
Дрон прицілюється, шукає місце. Зараз оп, знайшов район паливних баків.
Разом з авіаекспертом Валерієм Романенком аналізуємо свіжі кадри спецоперації "Павутина", які напередодні оприлюднила СБУ.
Валерій Романенко, авіаційний експерт, провідний науковий співробітник НАУ:
Це наші маленькі українські дрони, оса називається. Вони здатні два-три кілограми нести вибухівки. І от він прицілюється по паливних баках, ну і результат зараз побачимо.
Креатив плюс вітчизняні розробки і все це помножене на мінімальні витрати. Українська "Павутина", проведена у глибокому тилу ворога, змусила затамувати подих військовиків і політиків в усьому світі.
Девід Джордан, керівник курсів з підвищення кваліфікації повітряного командування та штабу Королівського коледжу Лондона:
Це, можливо, не перелам у війні, але це величезний стратегічний зсув. І Україна на його передовій. НАТО має вчитися на прикладі України. Кажуть, що нема грошей. Але операція, хоча й масштабна, вартувала значно дешевше, ніж завдані росії збитки. Експерти вже вважають, що брухтом стала техніка на мільярди доларів чи євро.
Україна заявляє про повне знищення та суттєве пошкодження 41-го ворожого літака, це третина стратегічної авіації росії. Цю цифру підтверджують і в НАТО.
Джеймі Шей, заступник помічника Генерального секретаря НАТО (2010-2018 рр.):
Джерела Альянсу вважають, що 40 російських стратегічних бомбардувальників з крилатими ракетами, готових атакувати Україну, були пошкоджені або знищені. Це має великий вплив на перебіг війни. Наприклад, західні джерела підрахували, що ті вже завантажені крилатими ракетами бомбардувальники, які вразила Україна, готувалися саме до атаки на неї. Отже, Україні, ймовірно, вдалося уникнути дуже значного удару росії.
Принаймні тимчасово обмежити можливості рф завдавати ударів по Україні безпілотниками та ракетами великої дальності - один з очевидних військових наслідків операції.
Валерій Романенко, авіаційний експерт, провідний науковий співробітник НАУ:
На кореневому пілоні все ж таки видно ракету на ньому. От. Ну і машина явно бойова, бо тут так для порядку розклали якусь кількість шин. І зрозуміло, що і ще й висить ракета. Ну, тут двох думок не може бути. Це машина, яка готувалася до бойового вильоту.
Шини на бортах літаків росіяни вважали одним із таких оманливих маневрів - у разі дронових атак, пояснює авіаексперт. Утім, маскувалися, аби було. Бо не очікували ударів у такому глибокому тилу.
Валерій Романенко, авіаційний експерт, провідний науковий співробітник НАУ:
Вони вважають, що безпілотники зі штучним інтелектом, вони мають бачити чисто об'єкт без жодних якихось чорних плям, ну, без жодних вкраплень, да? І сподівалися, що безпілотники не розпізнають цей літак, якщо покласти туди шини, не розпізнають його як об'єкт удару. Ну, і, крім того, при посадці безпілотника, він же для підриву, він має просто не зависнути, а просто сісти. Ну і якщо він зачепить одну з цих шин, він може просто скотитися з борту. Ну, вони розуміли, що ти сьогодні розкладаєш, а завтра знімаєш. Післязавтра знову розклад, набридло.
В СБУ підтвердили: свою "Павутину" сплели, зокрема, завдяки штучному інтелекту!
Костянтин Криволап, авіаексперт:
Там, скоріш за все, була і система донаведення за допомогою штучного інтелекту, тобто коли працюють дуже потужно засоби РЕБ, тоді він літає по інерційній системі. Вже коли він підходить до цілі, то далі починає працювати машинний зір. Коли порівнюється картинка, яку бачить дрон з картинкою, яка закладена в його пам'ять, щоб він порівняв і влучив саме в ту точку, яку потрібно.
Ця операція показала усьому світу й слабку сторону російської військової машини та її уразливість до нестандартних рішень.
Фактично українська "Павутина" вибиває з рук путіна його головний козир - ядерну палицю. І тепер карти в руках Зеленського. Так прокоментували операцію СБУ в ізраїльській розвідці.
Помиляється і путін, коли вперто відмовляється від припинення вогню. І цим розв'язує руки українським спецслужбам для втілення в життя таких зухвалих операцій.
Володимир Зеленський, Президент України:
Припинення вогню могло б бути до операції, яку ми зробили відповідно. Правильно? Правильно. Чи була б операція тоді? Ні. Тобто це не значить, що ми паралельно з тим, що хочемо припинення вогню, це не значить, що ми паралельно нічого не робимо. Да, це наш підхід. Ми повинні обирати правила. Так? Я вважаю, що якщо правила припинення вогню для всіх, то вони для всіх. Якщо їх порушують, це інше питання. Якщо їх порушують, то й ми можемо порушувати.
Валерій Романенко, авіаційний експерт, провідний науковий співробітник НАУ:
Зараз росіяни будуть компенсувати авіаційну складову своїх ударів шляхом морських пусків морських ракет і шляхом пусків "Іскандерів". І зараз наше завдання, наших Збройних сил - почати полювання за "Іскандерами".
І перші ластівки вже є. Збройні сили України уразили російські "Іскандери", повідомили у Генштабі. Росіяни саме намагалися вдарити з району Клинців Брянської області рф, ймовірно по Києву. По цій ОТРК і відпрацювали підрозділи ЗСУ, разом зі Службою безпеки України та іншими складовими Сил оборони. Одна російська пускова установка здетонувала, ще дві - пошкоджені.