У Чорткові на Тернопільщині встановлюють сонячні електростанції [ Редагувати ]

Курс на енергонезалежність взяли чимало українських міст. І продовжують його дотримуватись навіть зараз, в час війни. Намір повністю перейти на відновлювальні джерела енергії оголосило і містечко Чортків на Тернопільщині. На місцевих комунальних закладах і установах зараз активно встановлюють сонячні електростанції.
Яка користь від таких новацій? Та звідки місто бере гроші на будівництво? Розкаже Жанна Дутчак.
Робітники обережно вивантажують із фури величезні контейнери із сонячними панелями. Їх доставили до Чорткова зі Швейцарії. Партія рекордно велика - майже тисяча штук.
Панелі різної потужності. Чорткову їх безкоштовно надала одна із міжнародних компаній. Енергоменеджери громади вже сформували список комунальних закладів на встановлення.
Олександр Карпенко, в.о. директора КП "Агенції місцевого економічного розвитку" Чортківської міської ради:
Ми розподілили їх з нашої погляду максимально раціонально.
Одна з сонячних електростанцій живитиме насосну станцію.
Олександр Карпенко, в.о. директора КП "Агенції місцевого економічного розвитку" Чортківської міської ради:
Це металева конструкція. Вона буде зафіксована найбільш оптимальним шляхом відповідно до руху сонця. Її потужність буде складати 30 кіловатів.
У водоканалі порахували - заощадять по цьому об'єкту майже тридцять відсотків витрат на електроенергію.
Віктор Гордієнко, начальник КП "Чортків водоканал":
Це водозабір, який подає воду в більшу частину міста. Дана сонячна електростанція дасть можливість втримувати тариф на тому рівні який він є, і не підіймати.
Ще одну - майже вдвічі потужнішу - сонячну електростанцію зведуть на даху лікарні. Переведуть на альтернативну енергетику й будинок дитячого центру реабілітації та бібліотеку. Частину панелей місто планує передати й на багатоповерхівки.
Олександр Карпенко, в.о. директора КП "Агенції місцевого економічного розвитку" Чортківської міської ради:
Ми зможемо їх передати ОСББ, які вже взяли участь в програмі "Енергодім" або здійснюють термомодернізацію,
Торік, на одному з корпусів лікарні вже встановили більше як пів сотні панелей. Їх та інвертори безкоштовно передала швейцарська компанія.
Вартість обладнання приблизно вісімсот тисяч гривень. Місто своїм коштом лише придбало кріплення і виконало монтажні роботи.
Олександр Карпенко, в.о. директора КП "Агенції місцевого економічного розвитку" Чортківської міської ради:
Найбільш вдалий період генерації електроенергії це влітку, тобто з квітня по жовтень. Станція може видавати від 15 до 20 кіловатів одночасно, тобто покривати 40-50 відсотків від потреб лікарні.
Переводити комунальний сектор на відновлювальну енергетику в Чорткові почали з 2018 року - розповідає міський голова. Тоді місто приєдналося до ініціативи міжнародної неурядової екологічної організації. В планах до 2050 року повністю перейти на альтернативні джерела енергії.
Володимир Шматько, міський голова Чорткова:
Взяли на себе зобов'язання своїми кроками в стратегії розвитку робити все для того, аби місто і громада поетапно переходила на відновлювальні джерела енергії. Сьогодні під час війни ми говоримо і про безпеку.
Для реалізації своїх планів, міська влада активно бере участь в різних проєктах. Над пошуком та залученням іноземних партнерів і грантів працює ціла команда. Багато фахівців долучилися вже під час війни. Олександр Карпенко з Маріуполя. В Чорткові переїхав навесні 22-го.
Олександр Карпенко, в.о. директора КП "Агенції місцевого економічного розвитку" Чортківської міської ради:
Мій день робочий починається з того, що я заходжу на сторінку кожного такого інтегратора конкурсів і грантових програм.
За ці роки, кажуть в міській раді, їм вдалося сформувати хорошу грантову історію. І нині все більше їхніх заявок схвалюють. Нещодавно отримали великий грант на будівництво ще трьох сонячних електростанцій - на водозаборах і очисних станціях - від міжнародної фінансової організації "Нефко".
Яна Бондаренко, енергоменеджерка Чортківської міської ради:
Це глобальний проєкт і стратегічно важливий для нашої громади. Особливість Чорткова є в тому, що місцевість горбиста. Тому, аби вода потрапила до споживачів, потрібно її два рази підіймати. А це дуже великі затрати по електроенергії.
Володимир Шматько, міський голова Чорткова:
Це грантові кошти, це не кредитні кошти. Сонячні три електростанції, які будуть в цьому році встановлені на водоканалі, дадуть економію для підприємства приблизно 27-28 відсотків річної економії. Це для нас великі гроші. І плюс це ще й безпека як альтернативне джерело енергії.
В Чорткові планують побудувати ще й свою вітроелектростанцію. Наразі місто підписало меморандум про співпрацю з данською компанією. Якщо все вдасться - це буде перша комунальна вітрова електростанція в Україні.
Володимир Шматько, міський голова Чорткова:
Коли донори, партнери допомагають Україні - це унікальний час для всіх громад України, як залучити гроші - це важливі гроші й гроші партнерів через проєктне мислення, через наявні стратегії розвитку і класну роботу команди.
Ініціатива енергетичної незалежності в Чорткові знайшла відгук і у містян. Вони почали активно встановлювати на дахах своїх будинків сонячні панелі.