Жнива-2024: скільки зерна намолотили на Буковині [ Редагувати ]
В Україні вже зібрано понад 4 мільйони тонн зернових, і цифра щодня зростає. На Буковині фермери кажуть: попри посушливу погоду та нестачу рук, врожай ранніх сільськогосподарських культур - гарний. Скільки намолотили - розкаже Ольга Лучек.
Ольга Лучек - кореспондентка:
Комбайни з самого рання снаряджаються в роботу. Один за одним шикуються в полі. Жнива у розпалі.
Іванові - 64 роки, з них 22 працює комбайнером. Каже, зараз найважче.
Іван, комбайнер:
Роботи багато, помічників нема, нема з ким робити, працював зі мною син, забрали, воює вже два з половиною роки.
Тож Іванові доводиться працювати за трьох...
Іван, комбайнер:
Я і трактористом працюю, і зварником працюю, і комбайнером працюю.
А ось під'їжджає і напарник. Йому - 67. Іван теж комбайнером працює зо два десятки. Каже, вже б відпочивав на пенсії, але хліб збирати нікому.
Іван, комбайнер:
Мусимо, хліб треба вирощувати, треба збирати, все це робити, молодих немає, молоді всі на фронті зараз, ми б вже віддихали, на пенсії сиділи, а так мусимо.
Комбайнери нині розпочали збір ріпаку. Тут ним засіяно 650 гектарів. На цих полях у селі Веренчанка його середня врожайність цьогоріч майже вдвічі більша ніж на інших господарствах Буковини, а саме 45 центнерів з гектара.
Костянтин Грицюк, аграрій:
От такий ріпачок, бачите, от хороший-хороший, навіть немає ніяких на собі помарок, він чистий, фунгіцидами вироблений, будемо мати хороший ріпак, якісний, хороший до продажу.
Зазвичай в кінці року, коли ціни вищі, цей ріпак піде на експорт. Але і тут не без проблем. В господарстві через низьку ціну не продали ще врожай з 2022 року.
Костянтин Грицюк, аграрій:
Проблеми з таким ріпаком зі збутом дуже проблематичні, того що трейдери всім потрібний ріпак останній, хоча той ріпак абсолютно по якості нічим не гірший за нинішній, але тим не менше документ є документ, і тому така ситуація. Якщо зараз ціна на ріпак досягає 21 тисяча гривень, то тоді ціна на ріпак складала.. Ми ледве впросили, щоб продати по 14 тисяч гривень.
Аграрії області вже зібрали більше третини й мають досить непогані результати.
Богдан Бойчук, заступник начальника управління агропромислового розвитку Чернівецької обласної військової адміністрації:
Середня врожайність зернових по області - 57 центнерів з гектара, урожайність озимого ячменю понад 60 центнерів з гектара, озимої пшениці - в межах 55 центнерів з гектара. Урожайність озимого ріпаку становить 23 центнери з гектара. Це є середня врожайність. Це також непоганий врожай за останні роки.
Кипить робота і на цих полях. Це село Ставчани. З досвіту тут всі на ногах.
Іван Кубрак, аграрій:
Господарство багатопрофільне, крім рослинництва займаємося тваринництвом, рибництвом і все в комплексі намагаємося якось втримати, аби отримати нормальний результат.
Та проблеми в цьому господарстві схожі.
Іван Кубрак, аграрій:
Не лише проблема з фінансової сторони, а і проблема з кадрами, багато людей виїхали, є призвані на війну у нас, і залишається в основному контингент пенсійного віку, але якось стараємося залучати до різних робіт одних спеціалістів і других.
Тут ранніх зернових посіяли понад триста гектарів. Щоправда, через нестачу дощів врожай слабенький.
Юрій Гуцул, головний агроном:
Планували кращий результат, але за брак весняної вологи получається поки що отак: 60-64 центнери з гектара ми поки що збираємо озимої пшениці. Розраховували на більше, в тому році було навіть 78.
Жнива в області тривають. За сприятливих погодних умов аграрії Буковини планують завершити збір озимих через 2 тижні.