Передвиборчі протистояння Трампа й Гарріс: хто лідирує [ Редагувати ]
У пошуках напарника. У штатах кандидатка в президенти від демократів, Камала Гарріс, ніяк не може визначитися зі своїм віцепрезидентом. Переговори із претендентами напередодні тривали до пізньої ночі, з шести кандидатів - обрали двох і відсіяли решту. Але і досі немає фінального рішення, єдиної кандидатури. Які рейтинги станом на сьогодні? Як "другий номер" може допомогти демократам? І чому пів Америки й надалі підтримує Трампа? Наш спецкор Дмитро Анопченко отримав і проаналізував дані свіжих соцопитувань.
Американська преса ще з вихідних прогнозувала, що саме сьогодні Камала Гарріс має визначитися зі своїм напарником, із кандидатом у віцепрезиденти. І в суботу, і в неділю до пізньої ночі за зачиненими дверима проводили зустрічі з шісткою потенційних кандидатів.
Люди з близького оточення кандидатки від демократів кажуть, що для Камали надзвичайно важливий "людський фактор", щоб із напарником - віцепрезидентом їй було по-людськи комфортно і пройти перегони, (якщо, звісно, оберуть) - і потім працювати. Спокійно, без конфліктів, розділивши обовʼязки й делегувавши своєму "другому номеру" певні повноваження. Пошук, схоже, затягнувся: рішення протягом дня так і не оголосили. Тому воно, ймовірно, таки зʼявиться цього тижня. І, як сподіваються демократи, вплине на рейтинг. А обидва кандидати на зараз йдуть на рівних. Ось подивіться.
Різні соціологічні служби дають різні цифри, тому найбільш обʼєктивним рейтингом є ось цей, що враховує дані одразу 97 опитувань. І різниця фактично всього на 1 відсоток. 47,6% - у Трампа, 46,5% - у Гарріс. Соціологія показує, що Гарріс фактично не мала серйозного рейтингу, до моменту, поки її не висунули замість Байдена, але далі сталося стрімке зростання, аж до того, що немає одноосібного лідера, розрив мінімальний.
Так, тут треба розуміти особливості американської виборчої системи, коли можна набрати арифметичну більшість голосів, але програти вибори в цілому. І тому ви ще не раз в ефірах це почуєте: варто придивлятися до розкладу сил у тих штатах, які здатні вирішити долю цих перегонів. Це так звані swing states - "мінливі штати", які на одних виборах здатні підтримати, наприклад, демократів, але на наступних - передумати й дати голоси вже республіканцям. І навпаки.
Тому у штатах така увага: кого все-таки, Трампа чи Гарріс, восени підтримає "сімка" штатів, які і є ключем до перемоги. Аризона, Невада, Вісконсин, Мічиган, Пенсильванія, Північна Кароліна та Джорджія. І тут на зараз Гарріс лідирує тільки в одному штаті - вирвалася на два відсотки у Мічигані. Практично порівну, різниця на частку відсотка, у Вісконсині.
А ось у решті штатів більше шанувальників Трампа. +4 відсотки в Аризоні й Неваді, +2.7 у Пенсильванії, +2 у Джорджії, різкий відрив - на 5 із половиною відсотків - у Північній Кароліні.
Ви, мабуть, теж бачили (і у соцмережах, і у новинах), що Гарріс начебто стрімко вирвалась у більшості "мінливих штатів". Я перевірив, і це, мʼяко кажучи, не зовсім так.
Справді, зʼявилося опитування від Блумберг, яке це демонструє - його всі й поширили. Але воно одне-єдине. А дві-три-чотири інші соціологічні служби у кожному штаті показують, що виборці підтримують Трампа, і один тільки Блумберг "малює" відрив демократів на 10 відсотків. Так буває, коли соціологи хочуть комусь підіграти й певним чином формулюють запитання чи роблять вибірку. Тому навіть до, здавалося б, обʼєктивних цифр треба ставитися вкрай обережно.
А от в чому різні служби досить обʼєктивно описують громадські настрої в Америці, так це стосовно того, що саме турбує жителів країни. Ну ось, наприклад, свіжі цифри, які дадуть нам із вами розуміння, а чому так багато людей в Америці за Трампа.
65% американців (усі разом - і демократи, і республіканці) сказали соціологам, що країна розвивається в неправильному напрямку. 11% - невпевнені. І лише 24% - кожен четвертий вважає, що у сучасній Америці все гаразд. За даними агентства "Геллапа", серед трьох найбільших проблем, які мають сьогодні США, люди називають економічну нестабільність (так висловився кожен третій) (33%), неефективне управління державою (це назвав кожен четвертий) (26%), і навалу іммігрантів (19%). Ці три питання витіснили й бідність (6%), і расизм та злочинність (3% та 3%). росію ще згадували серед проблем для США 2% американців, а зараз менш ніж пів відсотка.
І ці внутрішні труднощі не тільки змінюють пріоритети американців. Суспільні настрої показують, що люди просто втомились від них.
І просто хочуть змін, хай навіть ці зміни принесе Трамп. І якщо Гарріс та її новому віцепрезиденту вдасться показати, що вони - не частина старих проблем, вони здатні дати Америці ці зміни - зʼявиться шанс восени виграти у Трампа. Але для цього потрібен час, а його не так вже й багато. Тому невизначеність буде до останнього.