Трамп вирвався вперед за рейтингом: нові деталі соцопитування [ Редагувати ]
Американська сенсація. "Трамп різко вирвався вперед за рейтингом", - пишуть зараз і в ЗМІ, і у Фейсбуці. Наскільки можна вірити цим цифрам? Які тенденції під час цих найважливіших перегонів? І які заяви роблять кандидати? Усі деталі щодо американських виборчих прогнозів зібрав наш спеціальний кореспондент Дмитро Анопченко, він у Вашингтоні.
Ці дані справді зʼявились і миттєво розійшлись в заголовках і у соцмережах. 48% опитаних за Трампа, 46% - за Гарріс, 3% - хотіли б іншого кандидата, ще 3% досі не визначились. Але тут варто розуміти: опитування справді проводили, до того ж одним з лідерів, службою Rassmusen Reports. А це єдині у штатах соціологи, які роками щодня замірюють рейтинг довіри до чинного президента, і цими даними всі звично користуються. Але інші соцопитування, а їх щодня влаштовують десятки, подають інші цифри.
Результат дуже сильно залежить і від того, хто замовляє опитування, і яку формувати вибірку, і як поставити запитання, і навіть в який район міста вийти, бо начебто одні й ті самі люди - чоловіки й жінки, молоді й літні... Але, ну уявіть, проводять опитування, наприклад, тут, у конгресовому кварталі, чи за 10 хвилин автівкою від нього, а там - бідні райони. Різниця буде значна. Тому журналісти зараз і домовилися виводити середнє з усіх опитувань. Є навіть сайти, які автоматично вираховують цей середній бал.
І от за даними ста п'ятдесяти різних опитувань (а не тільки одного, нехай і авторитетного), за Гарріс зараз 49,4 відсотки американців, а за Трампа 45,6. Гарріс трохи втратила те, що їй дав партійний зʼїзд, Трамп - трішки набирає, але це поки частка відсотка. І висновок - відрив поки що саме у демократів, але теж не критичний.
Що може позначитися на рейтингах - так це останні заяви кандидата-республіканця щодо росії. Просто сьогодні має зʼявитися у продажі нова книжка Дональда Трампа "Врятувати Америку". Перші примірники з автографом автора, ось подивіться, вже зараз продають в інтернеті за 799,99 - тобто 800 доларів, і в цю ціну не входить доставка. За неї треба ще додатково заплатити. У книгарнях це видання, звісно, коштуватиме дешевше, але теж не 15-20 доларів, як решта мемуарів, а майже сто! І журналісти NBC News, отримавши сигнальний примірник, знайшли в ньому ось такий абзац:
Володимир - сильна людина, у нас було порозуміння, і ми добре ладили.
І це під спільним фото з путіним!
Те саме він почав говорити на мітингах. "Ладити з росією - це добре, а не погано. Це мудро", - сказав політик, виступаючи перед прихильниками у Пенсільванії. Або, наприклад, "Разом ми покладемо край всім нескінченним війнам за кордоном". Люди схвильовано аплодують. Ідея наче чудова, але як це зробити?
Важливо також не забувати, що долю цих виборів вирішать 7 мінливих штатів. Там і досі не визначились, кому віддадуть голоси. І за настроями в них кандидати спостерігають з особливою увагою.
Ця "примхлива сімка" - Аризона (де свіжі цифри показують, що кандидати йдуть на рівних), Невада (де відрив у Гарріс, але менше як відсоток), Вісконсин (де вперед вирвалися демократи), Мічиган (де Гарріс несподівано відірвалась під суперника), Пенсильванія (де попереду демократи, але розрив невеликий), Північна Кароліна (там йдуть пліч-о-пліч) та Джорджія (те саме - майже порівну).
Я чув це особисто від людей, які залучені в кампаніях кандидатів: більшість меседжів, закликів, обіцянок зараз формулюють так, щоб вони якраз сподобалися жителям цих 7 штатів.
Тому Гарріс вимушена була пообіцяти закінчити війну в секторі Гази, укласти угоду і звільнити заручників. І стати прихильницею "співіснування двох держав - і Палестини, і Ізраїлю". І що ухвалить закон про укріплення кордонів, якщо її оберуть (а цього хочуть люди).
Трамп навіть заявляє, що Гарріс запозичує в нього думки та гасла - і все, аби сподобатися виборцям і показати: їм не потрібен республіканець при владі, якщо вони хочуть змін.
Ну, і до найголовнішої політичної події осені, перших теледебатів уже менше як тиждень. Готуються і телевізійники, і самі кандидати. І за всіма прогнозами буде гаряче.