Як ЄС допомогатиме відновленню енергетики в Україні: головні заяви Урсули фон дер Ляєн [ Редагувати ]
Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн зробила доповідь щодо ситуації в енергетичній системі України. Про це стало відомо під час брифінгую. Розглянемо основні заяви голови Єврокомісії.
Вона зазначила, що як друзі та партнери України Євросоюз має зробити все щоб зберегти світло. І з наближенням зими потрібно допомогти економіці працювати.
Забезпечити першочергові потреби населення
Наша перша задача забезпечити першочергові потреби населення і також зробити енергосистему більш стійкою в довгостроковій перспективі. Україна потребує 17 Гвт цієї зими. Сьогодні я хочу запропонувати дії в трьох галузях – це ремонт, експорт електроенергії та стабілізація.
Ремонт генерацій України
По-перше, про ремонт. 80 процентів української теплової генерації та третя частина гідроенергетичних потужностей зруйновано. І саме тут ми сконцентруємо наші зусилля щодо ремонтів. Наша ціль відремонтувати 2.5 Гвт потужностей цієї зими. Це приблизно 15 відсотків потреб України. Також ми продовжуватимемо координувати всю можливу підтримку наших країн-членів через EU Civil protection mechanism. На даний момент ми змогли надіслати 10 тис генераторів та трансформерів, і плануємо надіслати ще більше допомоги.
"Прямо зараз ціла елекростанція демонтується в Литві та переправляється частина за частиною для того аби працювати в Україні. Це демонструє бажання країн членів ЄС підтримати Україну", - сказала вона.
Експорт електроенергії
Другий елемент підтримки України у пеідготовці до зими це експорт електроенергії. Згадайте синхронізацію електромережі України з нашою, яка розпочалася у лютому 2022 року, коли росія розпочала війну. Тоді ми планували завершити підключення української мережі до європейської протягом наступних двох років. Але коли росія напала, ми зробили все можливе, щоб прискорити цей процес, і замість двох років мережа України була підключена до європейської за два тижні. Це дозволяє нам зараз експортувати вкрай необхідну електроенергію до України.
"Ми експортуємо 2 гігавати електроенергії до України, що також покриває приблизно 12 % потреб країни на зиму. Це компенсує, наприклад, еквівалент втрати виробництва електроенергії від Запорізької АЕС. Як ви знаєте, вона зараз перебуває під незаконним російським контролем. Отже, якщо врахувати все, наші два основні напрямки дозволяють покрити понад 25 відсотків потреб України на зиму. Велика частина, звичайно, повинна вироблятися в самій Україні", - додала вона.
Стабілізації постачання енергії в країні
Третій пункт стосується нашої роботи щодо стабілізації постачання енергії в країні. Ми підсилюємо децентралізоване виробництво енергії. Це включає розширення використання відновлюваних джерел енергії в країні. Як ви знаєте, сонячні електростанції на дахах важче вразити та легше відремонтувати, ніж великі центральні об'єкти інфраструктури. І хоча це допомагає забезпечити стабільніше постачання енергії в країні, це також сприяє енергетичній незалежності України та переходу до чистої енергії. Наприклад, ми відправляємо сонячні панелі до 21 лікарні в країні, щоб забезпечити безперервне постачання енергії. Вісім з них мають бути повністю обладнані до цієї зими. Ми також ділимося досвідом і працюємо з Україною над підвищенням обізнаності про кібербезпеку та захист, щоб зробити їхню енергетичну систему більш стійкою.
Фінансова підтримка
За словами Урсули фон дер Ляєн, ці три цілі - відновлення, підключення, стабілізація - потребують значної фінансової підтримки. В цілому, оцінюється, що підтримка енергетичного сектору України з лютого 2022 року складає щонайменше 2 мільярди євро. І це консервативна оцінка, оскільки вона не враховує всі пожертвування в натуральній формі (in-kind donations).
І сьогодні я можу оголосити, що ми виділимо додатково близько 160 мільйонів євро для цієї зими. Це включає 60 мільйонів євро гуманітарної допомоги на укриття та обігрівачі, наприклад. І це включає близько 100 мільйонів євро на ремонтні роботи та відновлювані джерела енергії, і ці 100 мільйонів євро надходять від заморожених російських активів в Європейському Союзі, тому що справедливо, що росія повинна платити за руйнування, які вона спричинила. Ми знаємо, що потрібно більше, тому ми повинні продовжувати передавати частину доходів від заморожених російських активів на зміцнення енергетичної стійкості України.
Через два тижні почнеться опалювальний сезон. Оскільки температура знижується, Європейський Союз готовий збільшити свою підтримку України.
Ми готуємося до зими разом. Після цієї пресконференції я поїду до Києва, щоб завтра особисто обговорити ці питання з Президентом Зеленським. У наших зусиллях допомогти Україні. Ми пройдемо цю зиму разом.
Подивитись брифінг можна за посиланням.