Зроблено в Україні: наскільки ефективна програма [ Редагувати ]
Майже 335 млрд грн кредитних коштів отримав український бізнес від старту програми "Доступні кредити 5-7-9%". Про це повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
За його словами, держава зацікавлена інвестувати в українських підприємців, адже саме вони двигун відновлення української економіки. Тому впродовж 8 місяців діє комплексна політика "Зроблено в Україні". З чого вона складається, яка її мета і наскільки ефективна програма? Всі подробиці в сюжеті.
Керамічні вази, горщики, тарілки, жіночі прикраси. Усе це Дар'я створює у своїй невеличкій майстерні. Має досвід кераміста - близько десяти років, але власну справу розпочала на початку повномасштабного вторгнення.
Дар'я Педоренко, художниця-керамістка:
Тоді був такий момент, що ти починаєш розуміти: якщо ти не зробиш це зараз, то ти можеш просто не встигнути це зробити.
Художниця розуміла: ризик - величезний. Випробування з'явилися вже за кілька місяців - із першими довготривалими відключеннями світла.
Сучасні керамісти використовують електричні печі, які споживають надвисоку кількість електроенергії. Тож виникла загроза, що в умовах блекаутів, Дар'ї доведеться закрити бізнес. Натомість всі ризики майстриня обернула на свою користь - освоїла технологію унікального виготовлення.
Дар'я Педоренко, художниця-керамістка:
Я відкрила для себе дров'яні випали. Це старовинна технологія, вона була завжди в усіх країнах світу присутня... Такий випал продовжується 3 доби, 3 доби безперервного випалювання і підкидання дрів.
Тут в кожному моменті можна побачити відбитки вогню. Вогонь торкається глини і лишає свій слід. Тобто, цей виріб нічим не покритий. Глина у нас світло-сіра до випалу. Вона стає зовсім іншою, налітає попіл, він розплавляється, тому що це випалено в 1350 градусах. Він утворює натуральну зольну поливу, яка потім блищить і осідає. Тобто це зовсім інші роботи. Тут вони у співавторстві з вогнем.
Та перебої зі світлом стали не єдиним викликом - розповідає Дар'я.
Дар'я Педоренко, художниця-керамістка:
Значна частина глини, яка видобувається в Україні, видобувається на заводі "Керамічні маси Донбасу". Зараз це виробництво повністю зруйноване. Вони пробують працювати на вулиці, перенесли всі потужності на вулицію. Працюють весною і літом. Всі керамісти України звикли до цих мас, бо це маса високої якості. В Україні важко знайти глину, яка б могла замінити.
Вести бізнес в умовах війни - це вже ризик. На початку року президент запровадив на державному рівні політику "Зроблено в Україні". Це комплекс програм задля підтримки мікро-, малих та середніх підприємств. Пільгове кредитування, гранти для аграріїв, відшкодування за придбання вітчизняної техніки та енергообладнання...
Денис Шмигаль, прем'єр-міністр України:
Найпопулярніший сегмент - мікрогранти "Власна справа". 4,8 мільярда гривень вже виділено учасникам програми. За рахунок цього буде створено 38 тисяч робочих місць, а до державного бюджету учасники гранту вже сплатили 2,6 мільярда гривень податків, тому програма цікава не лише для малого, середнього бізнесу, але й для держави безумовно.
Згодом кількість держпрограм для розвитку та популяризації українського підприємництва тільки збільшуватиметься - наголошують посадовці.
Ознайомитися з актуальним переліком можна на сайті "Зроблено в Україні". Урядовці кажуть: готові до діалогу та нових пропозицій від бізнесу.
Юлія Свириденко, перший віцепрем'єр-міністр, міністр економіки України:
Купуючи українське, 40% повертаються до бюджету. Коли українець обирає українське на полицях, коли великий закупівельник купує обладнання і машинне устаткування українського виробництва, таким чином до 40% повертається в бюджет. Це робочі місця і сплачені податки. Це не просто про економічну політику, це про ідеологію нашу спільну. Нам під час війни треба бути об'єднаними й сфокусованими на підтримці своїх.
Наша героїня вже скористалася кількома державними програмами підтримки. Каже: бізнес - це про вміння виходити переможцем зі складних ситуацій.
У нас немає іншого вибору. Будемо розвиватися. Я вважаю, що в цих реаліях у нас є можливості й треба їх використовувати. Бо ми ж не знаємо, що буде завтра...