МЗС та ЮНЕП провели спільний брифінг щодо впливу війни на довкілля України [ Редагувати ]
60 мільярдів доларів збитків. Це лише орієнтовна сума заподіяної шкоди українському довкіллю від війни, яку наводять у Міністерстві захисту довкілля. Оцінити всі масштаби екоциду можна буде лише після закінчення війни. А от міркувати, як відновлювати втрачене, треба вже зараз. Варіанти відродження української екосистеми напередодні презентували у Києві представники Міністерства закордонних справ та Офісу програми з навколишнього середовища ООН. Євген Бригар розповість докладніше.
Плюс 200 мільйонів тонн викидів вуглекислого газу у повітря. Це лише один показник шкоди українській природі від початку повномасштабного вторгнення, який наводять у Міндовкілля.
Для розуміння - це річний рівень викидів CO2 у Нідерландах. Збитків зазнають також землі та водойми. Зокрема, через забруднення вибухонебезпечними предметами. Загалом за два з половиною роки великої війни Україна зафіксувала майже 6000 епізодів безпосередньої шкоди навколишньому середовищу. І всі вони мають вплив на довкілля інших країн Європи.
Світлана Гринчук, міністр захисту довкілля та природних ресурсів України:
Ми можемо дійти до ситуації, коли вона стане невідворотною, і ті втрачені ресурси, ті забруднені ресурси, які зазнають нищівного впливу під час війни, на жаль, ми можемо втратити назавжди. І тут, коли я кажу ми, я говорю не тільки про Україну, а про Європу в першу чергу й увесь світ. Адже українське біорізноманіття - це 35% біорізноманіття європейського континенту.
Відновлювати екологію Україні допомагатиме й міжнародна спільнота. Науковці Офісу програми з навколишнього середовища ООН беруть участь у визначенні наслідків підриву Каховської дамби. Одного з наймасштабніших випадків екоциду з боку рф. За лічені дні зникла водойма на 6 тисяч квадратних кілометрів. А з нею ціла підводна екосистема.
Євген Перебийніс, заступник міністра закордонних справ України:
Лише за попередніми оцінками, загальна сума збитків склала понад два мільярди доларів США. В зоні лиха опинилися щонайменше 4 національних парки, біосферний заповідник та інші території. Підрив дамби також серйозно вплинув на потенціал аграрного сектору регіону. Близько півтора мільйона сільськогосподарських земель не зможуть використовуватись за призначенням найближчими роками.
П'єр-Карло Сандей, старший програмний спеціаліст Офісу Програми ООН з навколишнього середовища в Україні:
Ми беремо проби з дна колишнього водосховища, віддаємо їх на лабораторний аналіз, щоби зрозуміти, чи є воно безпечним, чи можуть люди жити на цих площах, чи можна тут щось вирощувати. Треба зрозуміти, чи є ця земля безпечною для сільськогосподарських робіт.
Серед пріоритетних завдань - і боротьба з очищенням територій від канцерогенів, що входять до складу боєприпасів. З цим також допомагають упоратися спеціалісти Програми ООН з навколишнього середовища. Найчастіше їх можна знайти там, куди влучають російські ракети. Міжнародні фахівці працюють на розбиранні завалів, навчають наших профільних фахівців правильно сортувати небезпечне сміття. Та це швидше завдання на перспективу.
П'єр-Карло Сандей, старший програмний спеціаліст Офісу Програми ООН з навколишнього середовища в Україні:
Звісно, ми будемо відновлювати ліси. Але потрібно також шукати абсолютно нові екологічні рішення для України. Зокрема, зелені мости для тварин під час будівництва доріг. Ми маємо бути впевнені, що в Україні запрацюють нові водоочисні станції, а електроенергія буде стійкою.
Також, за планами Офісу Програми ООН з навколишнього середовища, створити в майбутньому так звані "зелені" робочі місця для ветеранів. Адже, на думку міжнародних фахівців, багато військовослужбовців захочуть й далі служити на благо країни. Зокрема, брати участь у відновленні її екології.