Шлях героя: як ветерану отримати справедливу групу інвалідності [ Редагувати ]
На Чернігівщині працюватиме комісія, яка перевірятиме результати роботи МСЕК. Залучать працівників обласної військової адміністрації. Про це розповів очільник ОВА В'ячеслав Чаус.
А вже на початку наступного року замість медико-соціальної експертної комісії в Україні має запрацювати нова структура. Оскільки МСЕК через схеми з продажу фальшивих довідок про інвалідність підірвала довіру до себе.
Михайло Манилюк розповість історію ветерана російсько-української війни, який зазнав серйозного поранення на Донеччині, натомість не отримав справедливої групи інвалідності. Куди йому звертатися, адже МСЕК перебуває на етапі ліквідації? Мій колега з'ясовував.
Андрій збирається надвір. Однією рукою вдягає куртку, узуває кросівки.
Зав'язати шнурки не можу. Просто їх запихаю.
На візку навіть ліфтом з'їхати з третього поверху хлопець самостійно не може. Повсюди перешкоди... Вибратися з квартири допомагає мама.
На такому пандусі піднятися чи спуститися сходами - місія нездійсненна. Тут радше можна вбитися!
Андрій пересувається на інвалідному візку вже рік. Ветеран російсько-української війни втратив ногу під Кліщіївкою на Донеччині. Ворожий снаряд, випущений із танка, прилетів прямісінько на позицію, де він перебував разом з побратимами.
Андрій Бульба, ветеран російсько-української війни:
Ми із населеного пункта їх вигнали, і коли ми окопувались за селом, уже був приліт снаряда.Було чимало поранених, не без жертв. Це було у 23 році. Це був кінець літа.
Евакуаційна група витягла Андрія з місця обстрілу. Воїн був на межі життя і смерті. Попри серйозне поранення його вдалося врятувати.
Андрій Бульба, ветеран російсько-української війни:
У мене унаслідок поранення постраждала нирка, яку роздробило, поранення легень, поранення шлунка, ампутація кінцівки, нога була, але її довелося ампутувати, і рука, яка зараз не функціонує. Брали нерв з ноги й пересаджували в руку, тобто два нерви відрізками: дванадцять і п'ять сантиметрів та чотирнадцять і п'ять.
Тривале лікування, Андрій мав більше як двадцять операцій. Ліву руку бійця досі намагаються врятувати.
П'ять раз знаходився у реанімації й надалі після цих лікувань взялися лікувати руку. Була проведена довготривала операція. Рука залишилась, і коли вона буде функціонувати невідомо, приблизно сказали, що треба близько двох років. Це якщо буде все добре.
Андрій показує нам пачку паперів із діагнозами та висновками лікарів. Такі самі документи він надав медико-соціальній експертній комісії. Там їх розглянули й винесли сумнівне рішення.
В нас уточнили дані, уточнили з ким проживаю і сказали, що ми ознайомилися з вашими документами, і готові вам надати другу групу інвалідності. Я сказав, що не влаштовує, і попросив назвати причину, чому вони надали другу інвалідність?
Чоловіка, окрім усього, ще й визнали працездатним!
Андрій Бульба, ветеран російсько-української війни:
Як я можу піти працювати з одною рукою? Ми сказали, що в нас не функціонує рука, не працює, лікар терапевт відповів, що це неважливо. Ми написали заяву на оскарження рішення МСЕК, і нам мають зателефонувати й назначити другий МСЕК - це буде міський.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Чому лікарі МСЕК винесли таке рішення - захисник не розуміє. Та цьому мають бути пояснення з огляду на останні події. Коли керівників МСЕКів масово затримують за хабарництво. Коли майже щодня викривають схеми з продажу фальшивих довідок про інвалідність, зокрема й прокурорам. І схоже, медико-соціальній експертній комісії настав кінець! Минулого тижня Володимир Зеленський затвердив рішення РНБО: ліквідувати структуру з наступного року.
Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України:
Функція медико-соціальної експертизи перейде в функцію оцінювання функціональності, також Міністерство соціальної політики подає другий законопроєкт, пропонує певні компенсатори, законопроєкт буде подано на цьому тижні до Верховної Ради.
Михайло Манилюк, кореспондент:
У МОЗі кажуть: справи, які вже прийняті на експертизу до МСЕК, передадуть до нових комісій зі збереженням черги розгляду. А от чи будуть допущені до роботи в новоствореній системі керівники МСЕКів? У Мінздоров'я запевняють, що ні! Однак лікарі з медпрактикою усе ж матимуть таку змогу.
Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України:
Зараз в нас план переходу підготовлений для того, щоб з першого січня ми передали функцію на кластерні й надкластерні лікарні, позакривали всі інші справи. Наша реформа передбачає те, що воно повинно розпочинатися з лікаря біля ліжка хворого, тому, чому ми переводимо на кластерні лікарні, для того, щоб мати всю інформацію з електронної системи охорони здоров'я, в яку вже п'ять років вносяться дані про кожного пацієнта, який звертався до лікаря.
Нову систему в уряді також планують зробити прозорішою. Насамперед завдяки цифровізації. Уся інформація про кожного пацієнта має бути доступна в електронному вигляді лікарям. Але в таких планах є певні ризики.
Анастасія Бойчук, керівниця ініціативи "Реабілітація травм війни" БФ "Пацієнти України":
Дуже великий ризик перенесення корупції просто під іншу парасольку. І диджиталізація лише частково врятує ситуацію. Нам все ж таки потрібно переглянути пільги, які дає група інвалідності, і замінити їх на реальні послуги реальним людям. Відповідно до їхніх потреб.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Диджиталізація точно буде! Днями Верховна Рада підтримала закон з удосконалення МСЕКів. Відтепер, комісії матимуть чіткі терміни для ухвалення рішень. Окрім цього, громадяни зможуть брати участь у засіданнях онлайн. Такі новації мають зробити роботу експертної структури прозорішою і зменшити корупційні ризики - наголошують автори змін!
Михайло Цимбалюк, перший заступник голови Комітету з питань соціальної політики на захисту прав ветеранів:
Ми цим законопроєктом зобов'язуємо надати право громадянину скеровувати на засідання МСЕК свого представника. Це може бути юрист, адвокат, просто родич, і вести аудіо- та відеофіксацію засідання. Ми цим законом зобов'язуємо МСЕКи видати людині після проходження повністю опис діагнозу, як відбувалося, і висновок з питаннями, які надають право інвалідності або відмовляють.
Михайло Манилюк, кореспондент:
А поки держава проводить МСЕК-реформу, наш герой Андрій чекає перегляду рішення щодо його інвалідності. Усі необхідні документи вже передали до міської медико-соціальної експертної комісії. Ветерану телефоном сказали набрати їх завтра й обіцяли призначити дату розгляду. Ми сподіваємося, що рішення буде на його користь.