Справа голови Хмельницької МСЕК: що загрожує всім очільникам комісій [ Редагувати ]
Кілька годин тому завершилося Апеляційне засідання у справі скандальної очільниці хмельницької МСЕК Тетяни Крупи. Адвокати вимагали знизити розмір застави. А сама підозрювана взагалі просила відпустити її додому на час розгляду справи. Тим паче, що місце роботи за нею наразі зберігається. Це з'ясували наші кореспонденти, відвідавши Хмельницьку МСЕК і бухгалтерію, де Крупа отримувала зарплатню. Отже, чи домоглися свого захисники підозрюваної? І що найближчим часом загрожує не лише Крупі, а й всій системі медико-соціальних експертних комісій - в ексклюзивному матеріалі.
Порожнє крісло у кабінеті прийому пацієнтів. На табличці виблискує золотом прізвище, яке вже більше місяця на слуху у всієї країни.
Владислава Лєбєдєва, відвідувачка МСЕК:
Я дуже хочу, щоб цієї таблички не було не то що в помині, а взагалі, люди не бачили. Ця людина немає ні совісті, ні честі.
Пані Владислава розповідає: роками оббиває пороги Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи. Каже: 40 років має хронічні захворювання – як з’ясувалося, такі ж, які значаться у медичних документах у голови комісії Тетяни Крупи і її чоловіка Володимира. Але, на відміну від родини одіозної лікарки, для Владислави вони не стали приводом для встановлення інвалідності.
Владислава Лєбєдєва, відвідувачка МСЕК:
Вона брала таксу. Мені сказали, всі говорять: якщо немає 10 000 доларів, при моїй пенсії 3400, туди не треба йти. Я кажу: як? За свою хворобу я ще буду платити?
Підозру у незаконному збагаченні голова Хмельницької МСЕК Тетяна Крупа отримала на початку жовтня. Під час обшуків у неї вдома знайшли готівкою майже 6 млн доларів, вони були майже всюди: у шафах, шухлядах, нішах. Але не значилися в декларації чиновниці. Нині справу Крупи розглядають у Вищому антикорупційному суді. Захисники фігурантки намагаються оскаржити розмір застави, яка складає 500 млн грн.
Роксолана Лукінчук, адвокатка:
- Питання не може стояти більше, ніж межі, визначені КПК, для тяжких злочинів. - Тобто 80 прожиткових мінімумів? Близько 250 тисяч гривень? - Так, і за таким звинуваченням людина відпускається на поруки й під особисте зобовʼязання.
Як аргументи - наводили вік Крупи те, що вона має 3 групу інвалідності, а ще перераховували заслуги перед Батьківщиною.
Анжеліка Моісєєва, адвокатка:
Моя клієнтка є жінкою "свого віку", є заслуженим лікарем України, цей статус треба було висловити, заслужити.
Втім, найбільша заслуга Крупи, певно, в тому, що її статки стали приводом для ліквідації системи МСЕК, яка потонула в корупційних скандалах. Вчора Верховна Рада України підтримала у першому читанні відповідний законопроєкт.
Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я:
Він стосується медичної частини реформи МСЕК, якому саме передбачено, що з 1 січня 2025 року МСЕКи як такі перестають функціонувати, їх забирають експертні групи оцінки функціонування людини, які ми передаємо в кластерній надкластерній лікарні, чіткий порядок, як це все відбувається, вже визначено постановою Кабінету міністрів України, яка була прийнята на минулому тижні, і там проходить ряд іще підзаконних актів.
Замість МСЕК незабаром створять мережу закладів. На Хмельниччині працюватиме щонайменше одинадцять експертних команд. З сьомого листопада розпочала роботу ще одна обласна медико-соціальна комісія - номер два.
Оксана Вжешневська, перша заступниця начальника Хмельницької ОВА:
Яка першочергово обслуговує військових та ветеранів війни з метою уникнення черг та підвищення рівня обслуговування цієї категорії населення – наших героїв.
Таку комісію вже відвідало понад пів сотні військовослужбовців області. Склад медиків більш розширений.
Тетяна Кондратюк, виконуюча обов’язки голови Хмельницької обласної МСЕК 2:
Військові потребують більш докладного огляду і тому в нас працює лікар-хірург на пів ставки, лікар-травматолог на пів ставки, лікар невропатолог, лікар офтальмолог та лікар терапевт.
Серед відвідувачів - Іван Панчишин. Розповідає, роками ходив до обласної МСЕК після перенесеного під час служби інфаркту. З "легкої руки" пані Крупи пройшов обстеження у медзакладах Дніпра й Одеси.
Іван Панчишин, ветеран:
- Надіюсь на справедливість. - Що сказали в Одесі? - В Одесі питань немає, все чітко. Дніпро - там окрема тема.
З перших днів повномасштабної війни воювали на передовій і ці чоловіки. Внаслідок важких поранень і тривалого лікування, нині під кабінетом МСЕК 2.
Костянтин Бакшеєв, військовослужбовець:
Мінно-вибухова. Перебита барабанна перетинка. В Києві зашили, зробили операцію в інституті ЛОР. Травмована нога. Тобто розсічена ліва п'ята була, перелом правої гомілки.
Попри важкі травми, розповідає Костянтин, раніше його тут попередили: група інвалідності йому "не світить". На встановлення інвалідності сподівається і 35-річний Павло.
Павло Мельничук, військовослужбовець:
Посікло ноги, і через спину попало під бронежилетом в живіт. Селезінку вирізали й трошечки кишечок. Думаю, подивимося. Бо я вже так сильно здоров'я віддав. Як воно дальше буде.
Обов’язки керівника МСЕК номер один тимчасово виконує колега Тетяни Крупи, хірург - Юрій Бевзюк. Каже, в умовах реорганізації працювати непросто.
Юрій Бевзюк, т.в.о. головного лікаря Хмельницького обласного Центру МСЕК:
- Ставлення людей змінилось? Не змінилось? З підозрою на вас дивляться? - Я не можу сказати. Як робочі моменти. Всякі люди. І до того завжди були з підозрою і нормально. Кожна людина має свій характер.
Попри скандал і реорганізацію системи МСЕК, Тетяна Крупа залишається на посаді голови МСЕК. Адже контракт, який із нею уклала обласна рада, чинний ще рік. А формальних підстав його розірвати, мовляв, немає!
Володимир Гончарук, перший заступник голови Хмельницької обласної ради:
В Хмельницьку обласну раду не надходило ще жодного юридичного документа, який би давав нам підстави відсторонити або взагалі розірвати контракт, який сьогодні є.
Йдемо до бухгалтерії – дізнатися, чи отримує зарплату підозрювана в незаконному збагаченні лікарка.
Алла Дунаєвська, головний бухгалтер Хмельницького обласного Центру МСЕК:
Крупу Тетяну Василівну ми не табелюєм, в табелі проставляємо "відсутня з інших причин". Є така графа в нас і ми так її представляємо. Зарплатню ми їй не нараховуємо.
А "інша причина" нині відома всій країні. Тетяна Крупа нині у київському СІЗО, звідти через відеозв'язок звертається до суддів. Все, про що просить, - відпустити додому.
Тетяна Крупа, підозрювана:
Я нікуди не збираюсь уїжджати, ваша честь, я прошу обрати мені запобіжний захід, не пов'язаний з перебуванням під вартою, враховуючи, що абсолютно всі кошти родини арештовані, адекватну заставу. Навіть застава у 5 мільйонів буде дуже далека від посильної.
Суд вислухав усі аргументи сторін, і зрештою ухвалив рішення зменшити розмір застави - із 500 до 300 мільйонів гривень. Та навіть якщо Крупі вдасться вийти з-під варти - карʼєра у МСЕК для неї та інших очільників комісій скоро закінчиться.
Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я:
Ми чітко проговорюємо і прописуємо, що адміністрація існуючих МСЕКів не може перейти в заклади охорони здоров'я, які надалі будуть проводити оцінку функціонування людини.