Реабілітація завдяки архівам: родини ветеранів із Хмельниччини досліджують свій родовід [ Редагувати ]
На Хмельниччині родини ветеранів російсько-української війни отримали можливість дізнатися про свій родовід. Таку програму започаткували архіваріуси разом із психологами. Вона передбачає вивчення давніх документів, екскурсію до Меджибізької фортеці, риболовлю та сімейний відпочинок. Репортаж з Хмельниччини.
Ось це якраз і є генеалогічне дерево. Бачите. Пішло від одного і пішов цілий родовід. Це знатний рід, бо з гербом.
Ветеран війни Юрій із дружиною Юлією вперше у Державному архіві Хмельницької області. Подружжя прагне дізнатися більше про своє походження.
Дуже цікаво. Це бачите - актова книга городоцького нотаріуса. А ми з Городка.
Унікальні архівні дають змогу простежити своє генеалогічне дерево.
Юрій Жолобайло, ветеран російсько-української війни:
Заявку подали, список своїх родичів. Нам мають відновити генеалогічне дерево. Я знаю аж до прапрадідів. А там дальше, що вони накопають, будем бачити.
В архіві зберігають понад два мільйони справ. Серед документів - історії знатних династій, кому надали високий статус за оборону Вітчизни.
Світлана Данілкович, працівниця архіву:
За особливі заслуги перед батьківщиною. І от сьогодні до нас завітали військові, які доторкнулися до нашої історії й побачили, що їхня праця протягом віків дуже цінувалася і завжди була почесною.
Для участі у проєкті, який започаткували у Держархіві, взяли перші п'ять родин військовиків із різних районів Хмельниччини.
Катерина Бурдуваліс, керівниця Державного архіву Хмельницької області:
Вони працюють з книгами актів цивільного стану, з метричними книгами, з господарськими книгами. Сьогодні, я надіюся, що кожна родина намалює своє генеалогічне дерево і дасть відповіді на всі прогалини по роду
Так сталося, що батько мій помер, коли я був малий. І інформації про його родичів, на жаль, немає. Надіюсь. Маємо знайти. Будем працювати. Будем працювати, будем допомагати.
Герой України Дмитро Чавалах нині викладає історію у школі. І дослідженням архівних паперів украй захопився. Як і колишній фронтовик Дмитро Ткачук.
Дмитро Ткачук, ветеран російсько-української війни:
Тут є можливість, скажімо так, більше взнати про свою родину. І взагалі цікаво. Навіть той самий архів побачити. Ніколи ж не бачив ніхто.
Психологи, які працюють на проєкті, вважають, що така участь у ньому ексбійців - це дуже корисно.
Альона Маримонська, психологиня:
Тема сім'ї, тема родини одразу наповнює іншими сенсами, отим теплом. Таке було відчуття, що всередині них це тепло починало розходитись по всьому тілу. В них змінювались обличчя, вирази. Вони почали говорити. Навіть ті, хто на початку не був до цього готовий.
Окрім роботи в архіві, родини ветеранів поїдуть на екскурсію у Меджибізьку фортецю та відпочинуть на природі. Про відновлення учасників бойових дій дбають у ветеранських хабах.
Володимир Юр'єв, заступник голови Хмельницької ОВА:
Ми маємо всю інформацію в області щодо потреб ветеранів, щодо їхніх запитів. Це, безпосередньо, комунікація з ветеранами в кожному куточку нашої області.
Узяти участь у програмі з вивчення родоводу прагнуть майже сто родин ветеранів з усієї Хмельниччини.