Врятувати за хвилину: як військові медики підвищують кваліфікацію [ Редагувати ]
Коли цінна кожна хвилина. Допомога пораненим на полі бою має бути швидкою та якісною. Саме тому військові медики постійно підвищують рівень кваліфікації. На півдні країни для них організували спеціальні курси. Тема - догоспітальне переливання крові в бойових умовах. Яким інноваціям навчають - далі у сюжеті.
Донеччина, евакуаційне відділення медичної роти. Ординатор Костянтин рятує бійців з мінно-вибуховими травмами, ампутаціями та опіками. Каже, що тут, на догоспітальному етапі, вкрай важлива вчасна трансфузія, тобто переливання крові. За статистикою, це підвищує шанси на виживання пораненого на п'ятдесят відсотків.
Костянтин, ординатор евакуаційного відділення медичної роти:
Бо коли людина приїжджає повністю знекровлена, без своїх п'яти-шести літрів крові, коли ми йому вливаємо його перші літр-півтора крові на стабілізаційному пункті, то людина хоча б знаходиться у свідомості. Ми доливаємо ще йому літр-півтора крові, відправляємо його далі, і в нього вже немає того страху смерті, який був до того, як він потрапляє до нас на стабілізаційний пункт, тому це вкрай важливо.
Сьогодні разом з іншими військовими медиками Костянтин на навчаннях. Інструктори розповідають, як у бойових умовах правильно переливати кров, як її зберігати й зупиняти кровотечу. Спочатку теорія, потім практика з використанням новітніх методик. Приміром, американської Walking blood bank - коли бійці на передовій можуть стати донорами один для одного.
Євгенія Хілько, інструкторка з тактичної медицини благодійного фонду "PULSE":
Дуже часто буває так, що на стабпунктах закінчується попередньо заготовлена кров, і тоді, дійсно, ми не знаємо, що робити, а поступають бійці в геморагічному шоці, тоді будь-хто може зробити донат своєї крові в спеціально заготовлений мішок з цитратом, тобто в гемакон - і уже безпосередньо цю кров перелити бійцю.
Бойові медики ретельно відпрацьовують навички один на одному: забирають кров, потім повертають, попередньо обстежуючи донора та реципієнта. При цьому опановують ще одну інновацію - елдонкарти. Це коли в польових умовах за допомогою спеціальних тестів можна визначити групу крові та резус-фактор бійця.
Таку ж експрес-методику курсанти використовують і для визначення в крові можливих інфекцій, щоб не допустити зараження.
Марина, санітарна інструкторка медичного пункту батальйону:
Тому що якщо брати лабораторні методи, це треба мати якусь плоскість, на якій ми розмішуємо, і не переплутати це все, а тут уже все у нас сухо, чисто, запаковано і доступно, тобто ми взяли маленьку планшетку - там у нас уже все нанесено в желатині, нам треба тільки крапля крові й крапля рідини для того, щоби пройшла реакція. І це можна використати будь-де! Це можна зробити хоч в окопі, чесно кажучи!
При цьому, на навчаннях відпрацьовують встановлення внутрішньовенного та окремо внутрішньокісткового катетера. Це вкрай важливо в ситуаціях, коли в пораненого складно знайти вени, і тоді кров можна перелити в судини у кістках.
Олександр Медведєв, інструктор з тактичної медицини благодійного фонду "PULSE":
Є різні ці прилади: є ударний механізм - спрацьовує як пістолет, за допомогою пружинного механізму вганяється голка в кістку, є девайси, які працюють як дриль - всвердлюється голка, так і виконується постановка.
Такі курси для військових медиків тривають чотири дні. Учасники кажуть: тепер вони впевненіше почуватимуться на бойових позиціях.
Олександр, лікар-анестезіолог медичної роти:
У нас нормальна теоретична база, але у нас погана практична база, і виходить, що ці курси нам допомагають практично побачити, як це робиться, і надалі використовувати для поранених на стабпунктах, в госпіталях, на всіх рівнях надання допомоги.
Організація, що проводить навчання, також планує забезпечити курсантів усіма медичними девайсами, які вони опановують. Самі заняття триватимуть і надалі для різних бойових підрозділів.