Чи бути Україні частиною НАТО: експосол США в НАТО дав відповідь, як гарантувати безпеку України [ Редагувати ]
Україна не стане членом НАТО доки перебуває у стані війни в росією. Альянс просто не може надати Україні гарантії 5-ї статті про колективну безпеку, коли частина територій окупована росіянами. Саме тому в НАТО та владних кабінетах Європи та США обговорюють гібридні варіанти для України. Наприклад, поширити гарантії Альянсу лише на територію, яку контролює Київ. Бо ця війна не закінчиться, доки путін не зрозуміє, що територію, підконтрольну Україні, не можна знову атакувати після припинення вогню.
Про це посол США при НАТО (2009-2013) Іво Даалдер розповів в ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту "Подробиць" у США Дмитру Анопченку.
"Не думаю, що без членства в Альянсі - формального членства, ратифікованого всіма 32 країнами, - ви можете отримати гарантію за п'ятою статтею, якщо ви не є членом НАТО.
Членство в НАТО було би найкращим рішенням... Але оскільки на це піде час, потрібно щоб Німеччина, Польща, Франція, Велика Британія, інші країни пообіцяли - якщо на вас нападуть, ми вас захистимо.
Це можливо. Коли Фінляндію і Швецію запросили вступити в НАТО, то вони ж отримали тимчасові гарантії безпеки від Вашингтона і Лондона. Це, по суті, означало - поки ви не станете членом, ми дамо вам гарантії. Якщо щось трапиться, ми будемо поруч, ви можете на нас розраховувати. І я думаю, це те, що ми повинні дуже чітко дати зрозуміти Україні. Якщо ви погодитеся на перемир'я, ми подбаємо про те, щоб це перемир'я зберігалося. Ми гарантуємо - якщо почнеться війна, ми будемо з вами! Не тільки дамо зброю, а й допоможемо захиститися.
Я думаю, що це єдиний спосіб переконати путіна, що припинення вогню - це не просто спосіб відновити сили, щоб знову розпочати війну", - заявив Іво Даалдер.
На думку дипломата, майбутні "гарантії безпеки" від світових держав мають включати щось більше, ніж просто збивати російські ракети з території Польщі.
"Ні, думаю, це має бути щось більше, ніж просто збивати ракети з польської території. Це, до речі, вони могли би робити вже сьогодні, немає жодних причин не робити цього. Я вже давно за це виступаю. Думаю, що для цього потрібно зобов’язання щодо перебування іноземних підрозділів на території України, якщо треба буде її захищати. Використання авіації, військово-морських сил, сухопутних військ...
І щоб підтримувати режим перемир'я, і фактично забезпечити це перемир'я, якщо буде необхідно, якщо росіяни його порушать. Так, вірогідно країни НАТО, які надають ці гарантії безпеки, також скажуть українцям: "Слухайте, якщо ви зі свого боку порушите перемир'я, якщо вирішите, що хочете повернути свою територію, яка все ще окупована росіянами, за допомогою сили, - це чудово, але тоді ви будете самі. Ми не втрутимося". Тобто мова про зобов'язання знайти політичне рішення для решти території України", - заявив Іво Даалдер.