Полювання на "Шахеди": як бійці ППО знищують цілі над Україною [ Редагувати ]
Коли в Україні оголошують повітряну тривогу і цивільних закликають ховатися в укриття, їхня робота лише починається. Вони виїздять на бойове завдання та прикривають небо над містами України, полюючи на ворожі "Шахеди". Далі в ефірі репортаж, підготовлений спільно з колегами із Сухопутних військ, про роботу підрозділів протиповітряної оборони.
За моніторами в цій кімнаті відстежують ворожі об'єкти у небі над Україною.
Олег Грицун - офіцер Управління комунікацій Командування Сухопутних військ ЗСУ:
Ось так відбувається чергування. Ми бачимо, як цілі заходять у повітряний простір України. Коли ми побачимо, що ймовірний вектор буде на нас, то буде команда екіпажем для того, щоб вони розгортали машину. І вони будуть займати позицію.
Юрій каже: робота його підрозділу нагадує риболовлю.
Юрій - військовослужбовець ЗС України:
Старші оператори в екіпажах, вони повинні знайти ту саму ціль, як кажуть, улов. І коли він підсікає цей улов, воно показує, що можна працювати, і ти ведеш ціль, ведеш, ведеш, а потім бац і збиваєш.
Виконати завдання допомагає самохідний зенітний ракетно-гарматний комплекс "Тунгуска". Він здатен знищувати повітряні цілі на малих висотах.
Андрій - військовослужбовець Збройних сил України:
Тут у нас є пульт командира один, пульт командира другий, інформаційний кран, на якому відображається інформація, тобто нам дають, якою траєкторією летить ціль, далі ми уже в тому діапазоні шукаємо її. Це у нас серце машини, на якому відображається дальність до цілі, висота цілі, курсовий параметр.
Віталій - оператор ЗРГК "Тунгуска":
Цікаво, адреналін, виявити його буває не так просто. Я бачу не тільки цілі у повітрі, а і місцеві предмети. Чи то стовпи, чи то дерева. - А як ви відрізняєте? - Робимо доповідь про метрики цілі. Якщо все збігається, то супроводжуємо до входу в зону ураження.
Робота екіпажу скоординована з даними на моніторах.
"Тунгуски", є два озброєння. Це ракета керована. Машина дозволяє мати на борту вісім таких ракет. Два зенітних автомати 30-го калібру. Також ми маємо дві антени-станції виявлення цілей. Вона в бойовому положенні підіймається, скажемо, обертається по кругу на 360°, скануючи простір біля себе. А відображаються цілі. Вже тоді антена ССЦ, яка знаходиться у нас спереду, вона буде супроводжувати ціль. З неї вже інформація буде перетікати на комп'ютер, який буде обробляти інформацію. Коли ми натиснемо на кнопочку пуск, снаряди полетять в потрібному напрямку.
Підрозділи ППО працюють 24/7. Адже будь-якої миті може надійти команда - вирушати на позиції.
Олег Грицун - офіцер Управління комунікацій Командування Сухопутних військ ЗСУ:
З командного пункту передали, що ціль наближається. Тому екіпаж має бути в повній бойовій готовності. Перед цим вони прогріли машину, перевірили всі агрегати для того, щоб бути впевненими, коли буде тут пролітати ціль, машина виконає свою справу. Робоча відстань "Тунгуски" з 30-міліметрової гармати - це приблизно 4 км. Ракетами - це 8.
Андрій - військовослужбовець Збройних сил України:
Там по планшету видно, що цілі, які підходили до нас зараз, відвернулися, і немає для цього потреби використовувати бойову машину за призначенням.
Цього разу повітряні цілі знищили інші екіпажі. Та нашим героям є чим похвалитися. На їхньому рахунку чимало уловів.
Юрій - військовослужбовець Збройних сил України:
Кожен вечір повітряна тривога, і ти вже розумієш, що ось буде ціль. І так вийшло, що появилась ціль, вийшла на машину, дали вказівку
І збили ціль. Був дуже радісний, тому що це перша моя ціль на цьому комплексі. Мені телефонує начальник штабу і каже: "Так, мені вночі дзвонить командувач ППО і каже, батарея у мене на очах збиває ціль. Молодці, молодці".
Наші співрозмовники наголошують: прагнуть покращувати свої показники, вивчати нове озброєння, аби ще ефективніше виконувати свою роботу. І очищати українське небо від ворожого залізяччя