ООН збирає докази про воєнні злочини рф в Україні [ Редагувати ]
ООН збирає докази. Незалежна міжнародна комісія, створена Радою із прав людини Об'єднаних націй, звернулася до українців з проханням надати свідчення. Від постраждалих хочуть отримати інформацію про катування в полоні, сексуальне насильство під час окупації, викрадення людей на захоплених росією українських територіях та про долю військовополонених. Для чого саме ООНівцям ця інформація і як обіцяють гарантувати безпеку свідків - про це сюжет нашого спеціального кореспондента Дмитра Анопченка.
Знущання з депортованих і полонених, численні випадки зникнення людей... А ще кричущі життєві ситуації, коли через російські удари по енергетичній інфраструктурі страждають мирні люди... Документувати це гарячим слідом і намагається міжнародна комісія, створена Радою ООН із прав людини. Бо все це має залишитися не тільки у спогадах, не лише у телевізійних сюжетах, а й в офіційних свідченнях, які потім прийме будь-який суд чи міжнародний трибунал.
Ерік Мьосе, голова міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні:
Ми вже опитали велику кількість людей - близько тисячі сімсот. Узяли свідчення по всій Україні і стосовно різних ситуацій. Звісно ж, намагаємося не травмувати жертв ще раз через ці спогади...
Для людей часто - це навіть не тільки про важкі спогади: ті, у кого і досі перебувають родичі на окупованих територіях, дуже налякані. Тому комісія гарантує українцям максимальну конфіденційність і анонімність.
Ерік Мьосе, голова міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні:
Усі розмови зі свідками конфіденційні. Тобто конфіденційними є і самі свідчення, і нотатки, і всі матеріали, які ми отримуємо. Ми зберігаємо їх у захищеній базі даних у нашому Секретаріаті. І не ділимося цією інформацією ні з ким, окрім випадків, коли свідок дає на це згоду.
Мій співрозмовник, який очолює цю комісію, один з найавторитетніших європейських юристів. Був суддею Європейського суду з прав людини, очолював міжнародний трибунал по військових злочинах у Руанді. Тепер він зосереджений на тому, щоб приголомшливі події цієї війни проти України були задокументовані для майбутнього.
Ерік Мьосе, голова міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні:
Наша мета - зібрати докази та професійні висновки, які могли б допомогти притягти винуватців до відповідальності у будь-яких кримінальних судах: від українських до міжнародних. І, скажу вам, це все не теоретично, не гіпотетично, це вже відбувається. Уже сьогодні будь-який суд може запитати в нашої комісії інформацію, яка потрібна у кримінальному процесі.
Міжнародні структури, тут теж варто бути відвертим, на початку вторгнення часто уникали називати речі своїми іменами, жертву нападу - жертвою, агресора - агресором. Але ця комісія від початку мала за мету не тільки документувати порушення і злочини, а й чітко фіксувати винних.
Ерік Мьосе, голова міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні:
Ми намагаємося, наскільки це можливо, ідентифікувати і окремих людей, і структури, які скоїли злочини. Комісія шукає це під час свого розслідування, і у нас вже є певний список осіб - конфіденційний, звісно. Документ не є публічним, але він буде корисним, коли піде мова про притягнення до відповідальності.
За десятиліття роботи по всьому світу, і Ерік Мьосе, і його колеги з ООНівської комісії бачили багато конфліктів, війн і несправедливості. Але ця війна на українському фронті все одно відрізняється від тих, які раніше бачив світ.
Ерік Мьосе, голова міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні:
Це насамперед повномасштабне вторгнення на європейському континенті - велика різниця. Відбувається масштабне використання сучасної зброї, зокрема дронів. Це теж вирізняє. А ще ця війна створила силу-силенну доказів! Навіть таких, яких раніше просто не було - відеоматеріали, записи на смартфони... А, по-друге, раніше дізнання стосувалися того, що сталося в минулому, а зараз ми досліджуємо події війни, яка відбувається зараз. Триває війна і тут же триває розслідування.