Власна справа: як реалізують грант на Харківщині [ Редагувати ]
Грант "Власна справа". Лідирує Київщина. За нею - Львів та Рівне. Але влітку цьогоріч почав наздоганяти Харків. Попри ракетні обстріли росіян, підприємці прагнуть розвиватися. Від старту програми у 2022-му, вони виплатили понад три з половиною мільярди гривень податків і створили більше як 40 тисяч робочих місць.
Тож, як одержати грант на власну справу? І скільки коштів можна отримати в рамках проєкту? Світлана Шекера про все детально.
На даному етапі виготовлення бейсболки, ми формуємо козирок, тобто вставляємо спочатку на гарячу колодку. Тут ми можемо регулювати час. І фіксуємо його уже на холодну.
Владислав показує, як працює нова лінія з формування бейсболок. Якщо раніше все це виконували вручну, то нині - усі процеси автоматизовані.
Владислав Харченко, співвласник швейного підприємства:
Тільки покладіть правильно туди й все. Воно її буде защіпати, опускати, вигладжувати уже само. Ваша задача - тільки натиснути на кнопку.
Це підприємство – сімейний бізнес. Родина Харченків із невеличкого містечка на Слобожанщині почала виготовляти головні убори ще в 90-х.
Світлана Харченко, співвласниця швейного підприємства:
Коли було тяжко, коли не було роботи, коли не хватало коштів. І ми відкрили собі невеличке підприємство. Ну, невеличке - це на чотири машинки.
Поступово розвивалися. До 2014-го мали вже великий цех, відправляли замовлення по всій Україні й за кордон. На початку великої війни зупинилися усього на три тижні. Потім швачки вийшли на роботу.
Світлана Харченко, співвласниця швейного підприємства:
Зібрали людей і почали працювати. Значно гірше було, поки ми знайшли знову, де брати матеріал, де брати замовлення, де його збувати, бо люди всі роз'їхалися. Ну, якось потихеньку все зібрали, почали працювати.
Рівень замовлень під час війни впав на половину. Та підприємці зацікавилися можливістю розвиватися, коли дізналися про грант "Власна справа" від держави.
Світлана Харченко, співвласниця швейного підприємства:
Мені донька підказала. Вона мені прислала посилання, і каже: "Мам, подивися, ось гранти дають. Може на своє підприємство ти щось вибереш?" І дійсно ми подивилися, прочитали ці всі гранти. І нам підійшов один грант.
Родина взяла чверть мільйона гривень для придбання нової лінії виробництва.
Світлана Харченко, співвласниця швейного підприємства:
Все в "Дії" було. Зареєструвалися і поетапно проходили, проходили, ну, як сказати, писали бізнес-план. Це було декілька неділь, мабуть, це все тривало. Потом був захист, захищали цей бізнес-план.
За умовами гранту потрібно було найняти ще 2-х працівників, оформити й платити за них податки. Саме через такі обов'язкові збори гроші й мають повернутися державі упродовж трьох років.
Світлана Харченко, співвласниця швейного підприємства:
Плануємо за 2 роки виплатити. Ну, не знаю, може, раніше, може, пізніше. Як вийде.
Чоловік Світлани на підприємстві відповідає за техніку. Воював, після тяжкого поранення повернувся до Валок, розвиває сімейний бізнес. Каже: порахував, працювати відкрито вигідніше.
Олександр Харченко, співвласник швейного підприємства:
Платити податки - це набагато вигідніше, ніж сидіти десь у підвалах і ховати людей. По-перше, людина отримує свій соцпакет, ми ж платимо ПДВ, все за людей, соціалку. Держава буде отримувати гроші на той момент, як ми виплатимо все повністю.
На кошти від держави підприємці придбали таке обладнання, яке б змогли дозволити собі ще нешвидко. Тепер планують...
Світлана Харченко, співвласниця швейного підприємства:
Ми мріємо про вишивальну машину, мабуть, ми її візьмемо.
Грантова програма "Власна справа" запрацювала з літа 2022-го. За цей час держава видала 22 тисячі грантів на майже 5 млрд грн. Щороку до неї долучаються нові бізнесові проєкти, а серед переможців - дедалі більше жінок.
Тетяна Бережна, заступник міністра економіки України:
А якщо говорити про сфери діяльності, то, звичайно, зараз на першому місці, як і завжди було, це є гуртова і роздрібна торгівля. Проте, як ви знаєте, Юлія Анатоліївна Свириденко, перша віцепрем'єр-міністерка, дуже часто говорить про те, що нам потрібно збільшувати частку переробної промисловості в нашій економіці, тобто виробляти, виробляти речі, створені в Україні, виробляти продукцію.
Сума одного гранту на власну справу – 250 тисяч гривень. Молодь до 25 років може одержати трохи менше, близько ста п'ятдесяти тисяч гривень, і умови - простіші.
Тетяна Бережна, заступник міністра економіки України:
Перший переможець, який отримав грант, виграв, вибрав використав його на IT-школу, тобто це буде IT-школа, яка буде навчати людей певних IT-спеціальностей. Але насправді бізнеси є абсолютно різноманітні, навіть серед молоді ми бачимо маленькі кав'ярні, пекарні, Instagram-магазини.
На 2025-й рік на гранти для розвитку власного бізнесу в Мінекономіки заклали майже 5 мільярдів гривень. Подавати заявки на отримання коштів можна в "Дії".