Житло для переселенців: як облаштовують помешкання у Черкасах [ Редагувати ]
ВПО – під вже звичною для нас абревіатурою ховаються скалічені долі українців, які вимушено тікали від війни у порівняно безпечний тил, углиб країни. У Черкасах для переселенців облаштовують тимчасове житло, проте людей значно більше, аніж підготовленого помешкання. Як вирішити "квартирне питання" переселенців? Спецрепортаж Станіслава Кухарчука.
Такий вигляд зараз має Покровськ! До лінії фронту від міста трохи більше трьох кілометрів. З 12 тисяч місцевих жителів углиб країни евакуювалася чи не половина. Дехто, попри небезпеку, навіть повернувся назад. Пан Валерій виїжджати не поспішає. Чоловік лагодить взуття на центральній площі й намагається зібрати кошти, якщо таки доведеться їхати. Каже: життя в тилу він просто не потягне.
Валерій – житель Покровська:
А ми з чим поїдемо? В мене пенсії нема, в дружини тільки 3 тисячі пенсія. Я не ризикую їхати, бо якщо їхати, то треба хоча б 2-3 тисячі доларів мати в кишені, щоб туди поїхати, щоб хоча б на час винайняти квартиру. Зараз в Дніпрі зняти однокімнатну квартиру від 10 до 15 тисяч, я все розвідав… Це не те що ми сидимо і чекаємо росіян, вони мені треба.
А так на Черкащині зустрічають тих, хто все ж наважився покинути прифронтову зону. Налякані, стомлені – ці люди виїжджають з-під шалених обстрілів в невідомість, аби тільки врятувати своє життя. Іноді їхній довоєнний світ вміщується в невеличкому наплічнику, який встигли поспіхом зібрати.
Так в одному зі спальних районів Черкас реконструюють і лагодять майбутнє житло для переселенців. Це два корпуси занедбаного дитячого садочка, з яких міська рада планує створити тимчасовий гуртожиток на понад 200 людей. Роботи чимало - каже підрядник.
Вартість робіт складає 96 мільйонів гривень. 80 з них – це гроші міжнародного кредиту, решту додав місцевий бюджет. Підрядник запевняє: тут будуть створені всі умови для проживання.
Руслан Рибак – виконроб будівництва:
Буде пральня, будуть кухні, будуть санвузли й кімнати для проживання переселенців. На реконструкції більше роботи, звичайно, більше, тут були дитячі садочки, а тепер його потрібно зробити для людей, для проживання, щоб їм було зручно тут.
Цеглина за цеглиною пан Павло кладе стіну майбутньої душової. Він знає, що будує житло для переселенців, тому працює натхненно, адже і сам ще влітку виїхав з палаючого Торецька. Чоловік пішов у будівельники, щоб заробити грошей на оренду квартири в Черкасах. Його будинок згорів через приліт російського снаряда. Щоб придбати нове житло, пан Павло подав документи на компенсацію, але поки що безрезультатно.
Павло – біженець з Торецька:
І житло, і батькову хату, і квартира була, і машина, все, все втратили – зараз без нічого. Сподіваємось, сподіваємось, що щось буде, а коли – невідомо.
У такій невідомості лише в Черкасах живуть майже 30 тисяч переселенців. І гуртожиток на 200 людей ситуацію мало чим виправить. Попри будівельний бум в обласному центрі, придбати квартири навіть за пільговим кредитуванням можуть собі дозволити одиниці. Залишившись без нічого, вони змушені здебільшого винаймати житло. Хоча й це недешево…
Світлана поспіхом збирає речі, якими обжилася за майже три роки після евакуації з Маріуполя. Її чоловік зараз служить, тож вона має справлятися самотужки. Власниця квартири, де мешкала жінка, вирішила підняти оренду вдвічі, тому Світлана разом з двома дітьми мусить переїжджати в дешевше помешкання. Вона має власний будинок в окупованому Маріуполі, але живе по суті на валізах. Компенсацію за втрачене житло Світлана так і не отримала…
Світлана Корабльова – біженка з Маріуполя:
Незалежно від того, в якому стані мій будинок, я потребую житла зараз тут, я потребую підтримки, як громадянка України, але я її не отримую і не можу отримати ніяк. Чому? Тому що я можу показати в "Дії" запит, який я відправляла на компенсацію, на цю "єПідтримку" – заяви не приймаються на житло, яке знаходиться на окупованих територіях. Ну, ось бачите, на жаль, послуга тимчасово недоступна, далі ніж прийому заяв оцих, діло не йде, бо далі немає ніякого законного врегулювання стосовно житла на окупованих територіях.
В Черкасах переселенцям можуть надати лише тимчасове житло в гуртожитках та їх бракує. Свого житлового фонду для таких людей місто не має. А проблема нагальна, кажуть в Департаменті соцполітики: людей з прифронтових територій стає все більше.
Юлія Ніконенко – в.о. директора департаменту соціальної політики Черкаського МВК:
Я знаю, що держава зараз обговорює, оскільки виявилось це питання найбільш складним для держави, приймати в приймаючій громаді, але надати житло громада - це реально неможливі речі, тому я чула, що держава вже говорить саме про будівництво житла.
Коли в міністерствах перейдуть від розмов до справи – невідомо. Тим часом в Черкасах депутати вже затвердили бюджет на 2025 рік. В Департаменті соцполітики сподіваються, що частково місто зможе покрити ще один проєкт з реконструкції житла для переселенців. Але воно знову буде тимчасовим.