Реабілітація за сучасними методиками: як допомагає воїнам Київський університет фізвиховання [ Редагувати ]
Реабілітація після поранення, участь у спортивних змаганнях і вступ у вищий навчальний заклад. Усе це ветерани російсько-української війни можуть реалізувати у Київському національному університеті фізичного виховання та спорту. Це урядовий експеримент з переходу від військової служби до цивільного життя. І в його рамках освітній заклад надав допомогу вже більше сотні українських захисників. Усі подробиці в наступному сюжеті.
Ніби акробат, Вадим Гончаренко виконує трюки, яких навчився за 10 місяців у кріслі колісному.
Знаєте, після таких відео кажуть: навіщо їм інклюзив в місті? Якщо вони й так їздять...
За усмішкою Вадима стоїть титанічна робота над собою. Спорт і реабілітація - нині невід’ємна частина його життя. Ветеран на власному досвіді переконався: якщо нехтувати фізичними вправами, здоров'я погіршується.
Вадим Гончаренко, ветеран російсько-української війни:
У мене, ну, казали, що і руки по дослідженнях, руки йдуть за ногами. Але я принципово сів у такий візок, бо пропонували, ну, ви зрозуміли, електричні котрі. Ні, я принципово сів в отакий, і принципово всі оці речі роблю для того, щоб руками постійно працювати.
Бажання вдосконалювати фізичну форму та загартовувати силу волі не полишають Вадима все життя - до війни чоловік професійно займався армліфтингом. Але сьогоденні тренування та випробування в рази важчі.
Вадим Гончаренко, ветеран російсько-української війни:
Як я завжди казав і кажу останнім часом: ти ще більше повинен тренуватися, ніж спортсмен, котрий готується там на Чемпіонат світу чи на Олімпійські ігри. Чому? Бо там це, ну, світовий рекорд, це золота медаль, це дуже файно, а в нашому випадку це твоє життя. Тому якщо ти не будеш працювати, все, це буде тупік.
Олексій Ковалевський 2 роки тому зазнав тяжкого поранення під Бахмутом. 4 місяці паралізований. Була загроза більше ніколи не стати на ноги. Але спеціалісти університету фізвиховання та інституту реабілітації зробили неможливе. Олексій уже впевнено ступає своїми власними двома.
Олексій Ковалевський, ветеран російсько-української війни:
Державна реабілітація для таких, як я, поранених, вона може бути рік, два, три. А от постійно кожен день, чи через день - нема такого. Тобто там, по-моєму, розраховано два-чотири рази на рік ми можемо місяць займатися. А тут саме університет надає таку можливість постійно, але ж знову-таки там прописана програма, це лікар прописує. Лікар дивиться за цим постійно і прописує нову саме програму для тренажерів, і плавання, і різні заняття, щоб я міг, саме направлено на життєві функції, на соціалізацію.
Ірина Кенсицька, викладачка Національного університету фізичного виховання та спорту:
Під кожного з ветерана, який поступає на відновлення, підбирається окрема програма реабілітації, залежно від поранення, залежно від їх фізичного стану. Ми постійно контролюємо і моніторимо їх показники, щоб вони не виходили за норми.
По-новому відчувати тіло допомагає вода, розповідають ветерани. Басейн - одна з найулюбленіших зон серед поранених.
Володимир Товкіс, ветеран російсько-української війни:
Він певною мірою дозволяє виконувати ті рухи, які в повітрі ти не виконуєш. Тобто амплітуди постійні. Ти не будеш так годину просто рукою крутити вагу, а в басейні ти цього не замічаєш і можеш розробити ще якусь нову функцію, пригадати організм, з'являються нейронні зв'язки.
У межах урядового експерименту, за останній рік Національний університет фізичного виховання підтримав понад сотню чинних бійців і ветеранів. Навчально-реабілітаційний центр, створений на базі закладу, надає допомогу військовослужбовцям безкоштовно. З ветеранами тут працюють викладачі та реабілітологи, які готують до Олімпіад і Міжнародних чемпіонатів зірок українського спорту.
Віктор Корж, директор навчально-реабілітаційного центру НУФВСУ:
За цей рік набутий додатковий досвід, напрацьовані науково-методичні матеріали, розроблена в цілому методологія роботи з ветеранами війни. Це дійсно завдання уряду. Ми завершуємо роботу над монографією і методичними рекомендаціями, які, ми сподіваємось, будуть використовуватися всіма фахівцями, які в країні будуть займатися цими питаннями.
В університеті часто проводять змагання серед ветеранів: настільний теніс, футбол, баскетбол, плавання... Також наші оборонці можуть здобути тут вищу освіту або поліпшити кваліфікацію.
Олександр Пижов, в. о. ректора Національного університету фізичного виховання і спорту України:
Це і програми, і фізкультурно-спортивної реабілітації, і тренерські спеціальності. І дуже великий попит отримала спеціалізація "Кіберспорт" - як на бакалаврському, так і на магістерському рівнях. Ветерани та військовослужбовці знаходять себе в наших освітніх програмах, здобувають освіту і потім будуть шукати себе на відповідному ринку праці.
У навчальному закладі звітують: одночасно з проходженням реабілітації, цьогоріч документи на навчання подали близько пів сотні українських захисників.