Відеоігри, що лікують: як кіберспорт допомагає воїнам [ Редагувати ]
Відеоігри, що лікують. Дедалі популярним методом реабілітації серед українських військовослужбовців стає кіберспорт. Лікарі та психологи стверджують: таке віртуальне захоплення знижує у ветеранів стрес та покращує їхні когнітивні навички. Як захоплення комп'ютерними іграми повертає бійців до повноцінного життя - Євген Бригар розповість.
Запеклі віртуальні бої. Величезні призові фонди. І мільйони онлайн-глядачів.
Останнім часом кіберспорт набув неабиякої популярності у світі. А віднедавна офіційно став Олімпійським видом спорту! До лав кібератлетів доєднуються й українські захисники. Даниїл Гончаренко - ветеран, боєць 241 бригади ТрО. Після кількох важких поранень на фронті, розпочав курс реабілітації в Національному університеті фізичного виховання та спорту. Тут уперше потрапив до кіберкласу.
Даниїл Гончаренко, ветеран:
Грали один проти одного. Пацани - всі ветерани війни, з пораненнями або списані, або чинні. І от у нас зібралася така команда. Ми грали, відпочивали, спілкувались один з одним.
Даниїл каже: кіберспорт - це передовсім ментальна реабілітація. Відеоігри допомагають розвантажити мозок і забути на певний час про всі проблеми.
Даниїл Гончаренко, ветеран російсько-української війни:
Воно прикольно. Це навіть більше не коли ти сам, а коли ти в команді з пацанами, ви якось однаково думаєте, однаково все робите. Інший зв'язок якийсь між побратимами - тими, хто пройшли і мають опит і знання саме в реальних бойових діях. Тут це нереально. Але воно якось прикольно...
Серед найпопулярніших ігор, які вибирають ветерани, так звані "шутери" - де є зброя, вороги і де треба вбивати, щоб перемогти. Викладачі та реабілітологи Національного університету фізвиховання, де й проводять сеанси кіберреабілітації, розповідають: спершу побоювалися, що такі забавки, з військовим забарвленням, можуть зашкодити фронтовикам. Але, як показала практика, саме віртуальна стрілянина - серед найдієвіших методів відновлення.
Оксана Шинкарук, проректор Національного університету фізичного виховання і спорту України:
Ми розробили методичні рекомендації, програму по реабілітації з кіберспорту. До цього ми вивчили досвід, який є і в США, і в Ізраїлі, Великій Британії, де було зазначено науковцями та фахівцями, що кіберспорт впливає і покращує реабілітацію ветеранів війни. Безпосередньо це соціальна адаптація, покращення когнітивних функцій, комунікація і взаємодія.
Те, що віртуальний світ - ефективні ліки навіть проти депресії - довели й міжнародні наукові дослідження.
З дослідження Центру нової американської безпеки (CNAS):
Дослідження ефективності віртуальної реальності продемонстрували значне зменшення симптомів посттравматичного стресового розладу. Подальше вивчення питання показало, що участь у кіберспорті - це спосіб налагодження зв'язків і уникнення потенційно шкідливої поведінки, як-от зловживання наркотиками чи алкоголем.
В Україні серед ветеранів уже навіть проводять кіберзмагання, схожі до тих, що збирають перед екранами мільйонну аудиторію.
Олександр Пижов, в.о. ректора Національного університету фізичного виховання і спорту України:
Ми відкриваємо двері наших комп'ютерних кіберкласів для наших ветеранів війни як у сфері навчання, так і у сфері підготовки до змагань, підготовки до заходів і проведення безпосередньо заходів і змагань з кіберспорту саме на базі нашого університету. Серед ветеранів дуже потрібний кіберспорт, їм дуже цікаво. Вони приходять разом зі своїми дружинами, з членами сімей і проводять час в комп'ютерних кіберкласах, отримуючи від цього задоволення.
Воїни, які перебувають на реабілітації в Національному університеті фізвиховання, можуть отримати диплом за напрямком "Кіберспорт". Вирішив навчатися і Даниїл Гончаренко.
Даниїл Гончаренко, ветеран російсько-української війни:
Оскільки я неодноразово був поранений і знаю, що таке реабілітація. Реабілітація після тяжкого поранення, реабілітація після нерухомих конечностей, паралізації та повністю нормального відновлення. Я вирішив поступити на фізичного і спортивного реабілітолога для того, щоб мати можливість передавати свої особисті знання і свій особистий шлях реабілітації, відновлення і повернення до більш-менш повноцінного життя іншим побратимчикам і пацанам, які зазнають поранень і намагаються відновитися.
Загалом поєднати реабілітацію зі здобуттям освіти в університеті вирішили близько пів сотні ветеранів.