Рамштайн-25: яких домовленостей досягнуто [ Редагувати ]
Ракети для ППО, обладнання для Ф-16, стрілецька зброя, боєприпаси. Усе це складові пакету допомоги на пів мільярда доларів, який США надає Україні. Про таку потужну підтримку оголосив глава Пентагону в Німеччині під час зустрічі у форматі "Рамштайн". Участь у консультаціях узяв і Володимир Зеленський.
Нинішній "Рамштайн" - 25-й за рахунком. Попередній скликали чотири місяці тому. І вочевидь останній в такому складі. Адже міністр оборони США Ллойд Остін, що очолював формат, іде з посади як представник адміністрації Байдена.
Тож, головним завданням групи було обговорити План обороноздатності України до 2027-го. Отже, які є домовленості? І на що готові в ЄС, раптом підтримка з боку Сполучених Штатів ослабне? За перебігом "Рамштайну" спостерігала Ірина Іванова.
Ірина Іванова, кореспондентка:
Приспущені прапори на американській військовій авіабазі в Німеччині. Зустріч у форматі "Рамштайн", яка мала відбутися ще в жовтні минулого року, припала на жалобні дні по смерті колишнього президента Сполучених Штатів Джимі Картера. І поки чинна адміністрація Джо Байдена віддає останню шану колишньому лідеру, тут, у Німеччині, міністр оборони США Ллойд Остін очолює останнє при цій адміністрації засідання Контактної групи з оборони України.
Участь у зустрічі взяли представники близько 50 держав, адже формат Рамштайн гуртує більше країн, ніж входить до НАТО.
Розробили дорожню карту військової підтримки на найближчі два роки. Як заявив міністр оборони України Рустем Умєров, основні напрямки такі: забезпечення військовою допомогою, організація закупівель, залучення інвестицій і підтримка та розвиток української оборонної промисловості.
Контактна група "Рамштайн" підтримувала Україну майже три довгих роки. І це не повинно припинятися за жодних обставин. путінська агресія не завершиться в Україні. Тому наша коаліція повинна залишатися з Україною та посилювати її переговорні позиції. Це серйозний виклик, та будь-які інші альтернативи ще гірші. Тому я закликаю всі інші країни по всьому світу підтримати Україну та не дати путіну перемогти.
Перед початком зустрічі міністр оборони США оголосив, що його держава надасть Україні черговий пакет військової допомоги на 500 мільйонів доларів.
Він передбачає додаткові ракети для протиповітряної оборони, більше боєприпасів, авіаційних озброєнь класу "повітря-земля" та інше обладнання для підтримки українських F-16. Це останній транш від Сполучених Штатів за нинішньої адміністрації Білого дому.
Ллойд Остін, міністр оборони США:
Ми не можемо послаблювати зусилля, і саме тому сьогодні я оголошую про ще один пакет допомоги в межах президентського розпорядження на суму 500 мільйонів доларів. Він включає додаткові ракети для української протиповітряної оборони, більше боєприпасів, більше авіаційних озброєнь класу "повітря-земля" та інше обладнання для підтримки українських F-16.
Велика Британія оголосила, що Україна отримає 30 тисяч безпілотників у рамках міжнародної дронової коаліції. На сьогодні ця група зібрала майже 90 мільйонів доларів від міжнародних партнерів на дрони для України. Президент Зеленський закликав більше інвестувати у виробництво безпілотників. Каже: вони змінили війну.
Володимир Зеленський, Президент України:
Українці мають найбільший досвід у Європі з використання дронів, і ми також маємо найбільший потенціал у Європі для їх виробництва. Тому, по-перше, інвестуйте більше в цю українську силу, адже після війни це також стане вашою силою. По-друге, інвестуйте в талановитих людей у ваших країнах, які можуть допомогти зробити нас усіх сильнішими в галузі дронів.
Президент закликав партнерів більше тиснути на росію та не дати їй живити свою воєнну машину. Він наголосив на гібридних атаках, які росія здійснює на різних континентах. Зокрема, навчає війни солдатів із Північної Кореї, які воюють на боці росії. За словами Зеленського, Пхеньян втратив у цій війні чотири тисячі військових. А Курська битва стала одним із найбільших успіхів України в цій війні. Агресора треба примусити до миру - каже Зеленський. На його думку, у цьому могло б допомогти розгортання іноземного контингенту.
Володимир Зеленський, Президент України:
Наша мета — знайти якомога більше інструментів, щоб змусити росію до миру. Я вважаю, що розгортання контингентів партнерів є одним із найефективніших інструментів. Зосередьмося на практичних кроках, щоб це реалізувати. Ми також отримали обнадійливі сигнали від деяких наших партнерів, зокрема від Сполученого Королівства, на підтримку цієї ідеї.
Формат "Рамштайн" працює з квітня 2022 року. Його започаткували Сполучені Штати. Відтоді відбулося 25 зустрічей - особистих і віртуальних, у Німеччині та в Бельгії. Цей формат довів свою ефективність - каже німецький міністр оборони Борис Пісторіус. Він підтримав продовження роботи такого формату і після зміни адміністрації в Білому домі.
Борис Пісторіус, міністр оборони Німеччини:
З огляду на все, перед чим доведеться Україні постати у 2025 році, вона має бути здатною вести переговори та діяти з позиції сили, якщо до цього дійде. Для цього Україні потрібна наша підтримка. Вона може розраховувати на Німеччину. Також Україна і надалі потребуватиме формату "Рамштайн". Він хороший у нинішньому його вигляді, він виправдав себе, і ми хочемо його підтримувати.
Міністр додав, що якщо після 20 січня, коли до влади у США прийде Дональд Трамп, зміняться виклики для України, то партнери працюватимуть і над ними. За його словами, разом чи окремо - треба просто робити свою роботу.