Мюнхенська конференція з безпеки-2025: чого очікувати Україні [ Редагувати ]
Отже, Мюнхен. Конференція там - традиційно один із найвідоміших майданчиків для обговорень питань безпеки. І цьогоріч форум цілком може принести доленосні новини.
Зібрання очікується масштабне: 60 президентів і прем'єрів, понад сто міністрів закордонних справ та оборони, очільники всіх авторитетних міжнародних організацій. А головна тема - війна в Україні та переговори щодо її завершення. Тож, чого очікувати від форуму - дивіться далі.
Мюнхен. До цього німецького міста у наступні дні, без перебільшення, буде прикута увага всього світу. Завтра в столиці Баварії стартує конференція з питань безпеки, яка триватиме три дні. На ній по суті відбудеться перше офіційне знайомство світу з новими Сполученими Штатами. Тобто, з представниками команди президента Дональда Трампа.
Крістоф Гойсген, керівник Мюнхенської безпекової конференції:
Свою участь підтвердили віцепрезидент та державний секретар США. Очікуємо велику делегацію Конгресу, у ній будуть і республіканці, і демократи. Тобто, як і зазвичай, Америка матиме велике представництво на конференції.
Головний ньюзмейкер останніх днів, президент США, у Мюнхен не летить. Утім, Дональд Трамп напередодні провів телефонні переговори з президентом України Володимиром Зеленським та путіним. І повідомив: дає старт мирним перемовам у Мюнхені. росіян на конференції не буде - після повномасштабного нападу на Україну їх на форум не запрошують. Українську делегацію очолить президент Зеленський. У нього заплановані доповідь на заході та низка зустрічей. Зокрема, з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом.
Дональд Трамп, президент США:
Ми обговорювали різні теми, пов’язані з війною, але головним чином зустріч у п’ятницю в Мюнхені. Віцепрезидент Джей Ді Венс і держсекретар Марко Рубіо очолять американську делегацію. Я сподіваюся, що результати будуть позитивними. Настав час зупинити цю війну.
Від команди Трампа в Мюнхені працюватиме і генерал Кіт Келлог, він - спецпредставник американського президента з питань України та росії. Напередодні Білий Дім підтвердив: генерал залишається в групі переговірників. Раніше ЗМІ повідомляли, що Келлог начебто озвучить на конференції мирний план Дональда Трампа. Утім, сам спецпредставник спростував цю інформацію. У Мюнхен він їде, щоби зустрітися з лідерами країн ЄС та НАТО. Вислухати їх, зібрати думки та позиції, а потому передати все президентові США. Щойно мирний план буде готовий, Трамп представить його особисто. Коли це станеться - наразі незрозуміло.
Кіт Келлог, генерал, спецпредставник президента США з питань України та росії:
Одне медіа заявило, що у Мюнхені ми презентуємо "мирний план". Ні, таких планів немає. Людина, яка представить "мирний план" - це президент США, а не Кіт Келлог. Ми допоможемо йому. Але в Мюнхені лише заплановані дискусії з європейськими лідерами. Ми все передамо президенту США. І підемо далі.
Говоритимуть в Мюнхені і про гарантії безпеки для України. Без них мирний план неможливий. Питання в тому, якими ці гарантії будуть і хто їх надасть? Україна наполягає: без Сполучених Штатів вони будуть недієвими. Американці хочуть перекласти цю відповідальність на європейців. А ті, своєю чергою, наполягають на участі в мирних переговорах.
Борис Пісторіус, міністр оборони Німеччини:
У мене немає сумніву - Європа має бути залучена до перемов. Особливо якщо, як кажуть американці, ми відіграватимемо центральну чи провідну роль у забезпеченні миру й порядку.
Тож дискусія буде гарячою і, найімовірніше, триватиме й надалі вже після Мюнхенської конференції.