Еволюція боєм: як ЗСУ стали найбоєздатнішою армією у Європі [ Редагувати ]
Розраховувати на себе. Це результат шляху, який за роки повномасштабної війни пройшли Збройні сили України. На початку вторгнення ЗСУ були армією пострадянського зразка. З бійцями, які були озброєні здебільшого великим прагненням дати відсіч ворогові.
Натомість зараз українське військо - це солдати, що опанували найсучаснішу зброю. Це потужна оборонка, яка обов'язково матиме світовий попит після війни. Чого був вартий цей процес модернізації та як взагалі відбувався - дослідив Євген Бригар.
Майже сотня ліквідованих і важкопоранених окупантів – здобутки батальйону БпЛА "Злі сапсани" лише за один важкий день. Сьогодні така статистика вже не фантастика, а норма. Адже українське військо – змінюється... Модернізується.
Позивний "Прокурор", командир батальйону БпЛА "Злі Сапсани":
Технологічно змінилися війська, розуміння, як вести бій з застосуванням безпілотних систем, наземних, водних, підводних, повітряних, тобто вже дуже широкий спектр застосування.
Боєць за позивним "Прокурор" свій військовий шлях розпочинав як піхотинець ще у 2014. Брав участь у боях за Дебальцеве. Нищив ворога автоматом і на початку повномасштабного вторгнення. Але нині основна зброя комбата та його підлеглих – дрони.
Безпілотники сьогодні – чи не найголовніша бойова одиниця для ураження ворога Силами оборони України.
Іван Варченко, експерт із питань національної безпеки:
Безпілотні системи. 70-80 відсотків зараз вражень живої сили й техніки вони забезпечують на полі бою.
Та ще на початку повномасштабного вторгнення ніхто не розглядав їх як серйозну зброю. Будемо відвертими, ніхто не вірив, що українці вистоять і так ефективно нищитимуть ворога.
Олексій Гетьман, військовий експерт:
Коли почалась повномасштабна, допомога від Німеччини виглядала як п'ять тисяч касок часів Другої світової війни. Забули… А зараз це смішно виглядає.
Яким же був розвиток та шлях удосконалення нашого війська? Як українська армія за три роки великої війни стала однією з найбоєздатніших в Європі?
Щодо навчань – 100% до нас мають їхати вчитись.
Початок повномасштабного вторгнення. Українська армія, якщо порівнювати із сьогоденням – гола й боса. Але з неймовірно сильними та хоробрими людьми! Колони танків, які йшли на Україну з півночі, півдня та сходу, громили та спиняли звичайні люди у спортивних штанах і кросівках. "Джавеліни", "Стугни", "Байрактари", привид Києва та артилерія - зброя, якої було зовсім небагато. Та саме вона в поєднанні з надзвичайною відвагою українців зламала плани путіна на бліцкриг.
Уже навесні Захід зрозумів: Україна - міцний горішок. Почалися серйозні постачання зброї не лише для оборони, а й для ефективної атаки. Чи не найважливішу роль у контрнаступальних діях, зокрема під час звільнення Харківщини та Херсону, відіграли американські "Хаймарси".
Олексій Гетьман, військовий експерт:
У нас з'явилася відносно далекобійна зброя, і ми нанесли удари по тих місцях, яких ворог не очікував. Саме завдяки "Хаймарсам", в тому числі завдяки "Хаймарсам", ми внесли розбрід і сум'яття в ряди нашого ворога, і він не просто відступав. Він тікав!
Восени 22-го українці зіткнулися з новою загрозою - масовані повітряні атаки росіян. Поступово ми почали отримувати потужні системи ППО. Деяким з них по 20-30 років, однак саме вони успішно протидіяли російському озброєнню. Українці стали першими у світі, хто застосував "Петріот" у бойових умовах. І першими, хто збив гіперзвуковий "Кинджал".
Іван Варченко, експерт із національної безпеки:
Диктатор росії путін докладає всіх зусиль, щоб його озброєння було унікальним і результативним. Ми бачимо, що "Петріоти" їх зупиняють так само як SAMP/T, так само як IRIS-T, так само як NASAMS. Це ті системи протиракетної протиповітряної оборони, які використовуються українськими силами ППО.
"Леопарди", "Челенджери", "Абрамси" - наступний етап озброєння української армії західними партнерами. Зброя, яка останні 100 років вважалася однією з найефективніших. Утім, вже невдовзі стало зрозуміло: розміри не важливі. Значно більше загрози несуть БпЛА.
"Весільні" дрони, як колись насмішкувато називали "Мавіки", стали масово переробляти на смертоносну зброю. Гранати й боєприпаси, підвішені до "цивільного" безпілотника, масово ліквідовували ворога та його техніку. Згодом українські інженери почали розробляти ФПВ-дрони - швидкісні й дуже маневрові. Саме вони змусили світ переглянути своє ставлення до залізних "пташок".
Стало зрозуміло: безпілотники змінюють правила гри. Держава почала спрямовувати величезні зусилля, аби їх виготовляли цілодобово і в невеличких гаражах, і у великих збройних цехах. Вітчизняним фахівцям дали повну свободу дій і підтримку. Зокрема, створили кластер розвитку військових технологій Brave1. За майже два роки своєї діяльності, він прогарантував розробку і запуск виробництва для понад 3-х тисяч українських інженерів.
Наталія Кушнерська, керівниця Brave1:
Ми повноцінно відкрили напрямок наземних роботизованих комплексів, напрямок застосування штучного інтелекту, РЕБів українських. Ми активно працюємо над розвитком ракетної програми, щоб в Україні було більше ракет. Є великий обсяг. Очевидно, якщо продовжувати тему дронів, то це інтеграція штучного інтелекту в дрони. І це якраз дрони-перехоплювачі, коли дрони проти дронів - це насправді новітня зброя.
Активно розвиває Україна і виробництво далекобійної зброї - тієї, з якою не охоче діляться країни Заходу. "Паляниця", "Пекло", "Трембіта" і "Рута" - це лише частина ракет, які нищать ворожу логістику за сотні й тисячі кілометрів углиб російського кордону.
Олексій Гетьман, військовий експерт:
Ми займемо дуже серйозне місце на світовому ринку озброєння. Бо те, що ми виробляємо, і за ту ціну, за яку ми виробляємо, користуються вже шаленим попитом у світі. І виробники озброєння кажуть, що як в пісні "Heavy Dream" вони мають мрію витіснити повністю з ринку озброєння рф.
За три роки повномасштабного вторгнення українська армія стала однією з найефективніших у Європі. У цьому переконаний боєць за позивним "Прокурор". І завдяки відвазі українських бійців, і завдяки фантастичному розвитку ОПК, і завдяки навичкам користуватися найкращою зброєю від партнерів.
Позивний "Прокурор", командир батальйону БпЛА "Злі Сапсани":
Ми бачимо, що ми своїми ручками, я не кажу за нас, але артилеристи й танкісти перепробували майже все європейське озброєння, американське озброєння. І на сьогодні, мабуть, немає якогось озброєння, яким вони не можуть користуватися.