У Лондоні пройшла акція до роковин повномасштабного вторгнення рф [ Редагувати ]
З розбитими серцями, але не зламані. Під таким гаслом у Лондоні пройшла акція до 3-ї річниці повномасштабного вторгнення. На Трафальгарській площі зібралися кілька тисяч українців, британців та представників інших національностей. Серед присутніх була і наша кореспондентка Світлана Чернецька.
Вже три роки підряд 24 лютого центр Лондона стає синьо-жовтим. На знаменитій Трафальгарській площі зводять сцену з нагоди чергової річниці повномасштабного вторгнення. За традицією тут вшановують пам'ять загиблих на війні та дякують Великій Британії за підтримку.
Валерій Залужний, посол України до Великої Британії:
Велика Британія - це не просто партнер, це друг, який поруч з нами у найважчі моменти. Дякую за вашу солідарність. Ваша підтримка додає нам сили. Кожна пожертва, кожен протест, кожна розказана історія має значення. Ви допомагаєте світові почути Україну, будь ласка, не зупиняйтеся, продовжуйте говорити, продовжуйте тиснути на ваших лідерів, продовжуйте підтримувати нас. Разом ми виграємо.
Серед присутніх на акції чимало переселенців. Тетяна переїхала до Лондона з двома молодшими дітьми. Її чоловік пішов добровольцем у перші дні війни. Каже: не може дочекатися, коли повернеться додому у вільну Україну. Жінка дуже хоче, щоби Захід почув, як українцям важко і зробив усе можливе для припинення війни.
Тетяна Микитенко, переселенка з Полтави:
Складно знаходитися дуже далеко від чоловіка, який постійно на фронті. Кожного дня дивишся, є він на зв'язку чи ні. Тримати себе в нормі й показувати дітям, що все добре, це дуже складно. Це таке досить випробування неймовірне.
За три роки війни українська діаспора у Великій Британії розрослася та зміцніла. У Королівство переїхали десятки тисяч дітей.
Аріна Несторова, учениця української школи св. Марії в Лондоні, переселенка з Києва:
Ходити на такі акції та протести, підтримувати українську культуру та менталітет - це важливо для того, щоб показати собі, що ти все ще українець, і Україна - це не просто місце на карті, це не просто країна, це більше про тебе, ти можеш бути де завгодно, але твоя країна завжди залишиться в тебе в серці.
Один за одним зі сцени лунають промови британських політиків. Вони обіцяють не допустити капітуляції України. Та робити усе можливе для досягнення справедливого і тривалого миру. Серед присутніх на акції - колишній військовополонений британець Шон Піннер. Окупанти схопили його під час оборони Маріуполя. Після 5 місяців у російських пазурах, він добре знає, чого вартують їхні обіцянки.
Шон Піннер, колишній військовополонений:
Їм взагалі не можна вірити. Лише згадайте заяви путіна про те, що він рятує російськомовних. Я був російськомовним українцем, народженим в Лондоні, але я жив на сході України й бачив, як він вбив понад 25 тисяч російськомовних людей в Маріуполі. Тобто це була брехня. Далі він звинувачував українців у нацизмі, мене судили як нациста, дали смертний вирок, тобто їм не важлива правда, і вони ніколи не дотримуються домовленостей. путін хоче Київ, це не зміниться, якщо не укладуть справді сильну мирну угоду.
Українські активісти у Британії обіцяють не зупинятися, продовжувати допомагати донатами і нагадувати про війну місцевій пресі та владі.
Це далеко не єдиний такий захід, присвячений 3 річниці повномасштабного вторгнення. За останні три дні у Великій Британії пройшло близько сотні мітингів, конференцій, благодійних аукціонів та концертів на підтримку України. І взагалі протягом усіх трьох років великої війни аж донині, у Лондоні щонайменше двічі на тиждень проходять акції навпроти офісу прем'єр-міністра на Даунінг-стріт, 10 з нагадуванням про те, що бойові дії забирають життя українців.