Це була пастка: у Брюсселі пройшла акція на підтримку України [ Редагувати ]
У різних країнах відбуваються акції протесту на підтримку України після суперечки президентів США та України у Білому домі. Сьогодні демонстрацію зібрала й українська громада в Брюсселі. Активісти закликають американське суспільство захистити демократію та підтримати Україну. Побувала на протестах і наша знімальна група. Ірина Іванова продовжить.
Ми зараз біля будівлі, в якій міститься дипломатична місія США при Євросоюзі. Буквально годину тому тут відбулася демонстрація на підтримку України. Попри те, що акцію організували досить швидко за місцевими бюрократичними мірками, тут зібралося, за нашими оцінками, кілька сотень людей. Також були представники бельгійських медіа. Перехрестя біля американської місії майоріло синьо-жовтими прапорами, звучав гімн та заклики підтримати Україну.
Це реакція місцевої громади на нещодавню зустріч у Білому домі між президентом США Дональдом Трампом та президентом України Володимиром Зеленським, коли під час спілкування між лідерами виникла суперечка. Американська сторона звинуватила Зеленського у неповазі та невдячності, візит завершився дочасно.
Активісти в Брюсселі, з якими ми поспілкувалися, обурені поведінкою американського президента та віцепрезидента Джей Ді Венса. Ця акція, за словами організаторів з громадської організації Promote Ukraine - це сигнал і звернення до американського суспільства з проханням захистити демократію.
Олена Кужим, активістка ГО "Promote Ukraine":
Ми віримо, що демократія в США може бути збережена, що американці мають запит на свободу, можуть мобілізуватися і вимагати від своєї влади політики, яка захищає демократію, але при цьому ми віримо, що Європа має бути суверенною у своїй оборонній стратегії. Вона не може залежати від Америки постійно. Україна є її частиною, Європа має мобілізуватись, і саме тому ми тут.
На акцію зібрались не лише українці, серед учасників було чимало бельгійців, ми чули й нідерландську мову, і французьку, й англійську в натовпі. Деякі учасники ділилися з нами своїми думками про ситуацію, що склалася. Побутує думка, що ситуація в Овальному кабінеті була зрежисована, що це була пастка для українського президента. Такої ж думки й бельгійський політик Марк Демесмакер, колишній депутат Європарламенту, він теж взяв участь у протесті в Брюсселі. Каже, поведінка американського керівництва була жалюгідною.
Марк Демесмакер, депутат міста Галле:
Це була пастка. Це була засідка. Це було для мене очевидно. Ми стали свідками жахливої зустрічі в Овальному кабінеті. Я думаю, що це переломний момент, коли уряд США обрав шлях, якого ми, звісно, не хочемо бачити. Я не можу повірити, що більшість американців хочуть іти цим шляхом. Це означає вибір на користь автократії, вибір на користь путіна, на користь Китаю. Чи помітили ви одну маленьку деталь під час цієї зустрічі? На шафі біля стіни стояв бюст Вінстона Черчилля, великого воєнного лідера Великої Британії. Вінстон Черчилль прийшов до Овального кабінету в 1940 році, щоб просити про допомогу. І тодішній президент не поводився так, як сьогодні поводився Трамп. Він не сказав Вінстону Черчиллю: "Ви недостатньо вдячні. Ведіть переговори з Гітлером". Ніхто не сказав тоді Вінстону: "Ви недостатньо вдячні. Чому ви не вдягнені в костюм?" Адже Вінстон Черчилль був у військовій формі. Боляче бачити ці паралелі.
Такі акції протесту відбулися і в інших містах по світу. Наприклад, у Вашингтоні. Там українці та американці зібралися біля Білого дому. Вони засудили ставлення Дональда Трампа до Володимира Зеленського, закликали й далі підтримувати Україну. Такі ж демонстрації відбулися в Нью-Йорку, Бостоні та Лос-Анджелесі. А у штаті Вермонт, куди віцепрезидент США приїхав цими вихідними відпочити на гірськолижному курорті, протестувальники зустріли його з плакатами: "Катайся на лижах у росії".