Їхній будинок горів три дні: історія родини, яка скористалася програмою "єВідновлення" [ Редагувати ]
Нагадаю, на початку лютого стали доступні компенсації на придбання нового житла для внутрішньо переміщених осіб, чиї домівки були знищені через бойові дії. Уряд спрямував на державну програму "єВідновлення" 15 мільярдів гривень.
Десятки сімей ВПО вже встигли реалізували свої житлові сертифікати. Найбільше з Київської, Миколаївської, Херсонської та Запорізької областей. З однією із таких родин познайомилася Жанна Дутчак.
Ось якраз варіант - 69 метрів квадратних, який ви обрали. Розказую про планування: тут окремий санвузол, окрема гарна простора ванна, далі кухні та дві кімнати.
Подружжя Тарасових разом із менеджером вибирають собі квартиру у новобудовах Івано-Франківська. Оглянули вже кілька в різних частинах міста. Але найбільше до вподоби припала ось ця двокімнатна поблизу міського озера.
В'ячеслав Тарасов, учасник програми "єВідновлення":
Станіслав наш на березі лиману, перед самим морем. Я привик до води. І тут озеро, кажуть, там можна і рибу ловити.
В’ячеслав та Надія із Херсонщини. Увесь вік прожили на березі Дніпровського лиману в селі Станіслав.
Орендували п'ятдесят гектарів землі та вирощували пшеницю. Своє родинне гніздечко, будинок на сто десять квадратів, теж зводили самі. У кожен куточок вклали частинку душі.
В'ячеслав Тарасов, учасник програми "єВідновлення":
Ми будували цей будинок сорок років. Ми такі: не сподобалося, ми перестінок забрали, другий поставили. Дружина пів життя мені приставала - камін, камін, давай камін зробимо, встигнули перед війною зробити камін.
У березні 2022-го росіяни окупували Станіслав. А вже за місяць подружжя замкнуло свій дім і вирушило подалі від обстрілів.
Надія Тарасова, учасниця програми "єВідновлення":
Ми покинули село, коли до нас у двір прилетів снаряд. Воронка мені була по груди. Хата вся дрижала.
Торік улітку, під час чергової атаки, в будинок Тарасових поцілив ворожий дрон із запальною сумішшю, розповіли сусіди.
Надія Тарасова, учасниця програми "єВідновлення":
Чоловік зайшов весь в сльозах, плаче і каже: наша хата горить. Кажу заспокойся, ми нічого не зробимо, будинок згорів. Викликали туди пожежників, але дрони не давали пожарним під'їхати до будинку, і так він три дні горів.
В'ячеслав Тарасов, учасник програми "єВідновлення":
Це словами не передати, це життя обірвалось... Ми завжди думали, що ми вернемося...
Подружжя наразі мешкає в друзів за кордоном. Торік у серпні через портал "Дія" подали заявку на відшкодування за знищене житло. Зізнаються: до останнього не очікували результату. Але вже за три місяці в застосунку з’явився житловий сертифікат на майже два мільйони чотириста тисяч гривень.
Надія Тарасова, учасниця програми "єВідновлення":
- Я сказала пробуй, але я не вірила. Я до кінця цьому не вірила. - Я теж. Тяганини небагато взагалі було, що приємно.
Програма "єВідновлення" стартувала у травні 23-го. За цей час нею скористалися вже понад 90 тисяч українських сімей. Гроші отримали на ремонт пошкодженого житла чи купівлю нового.
Вікторія Вишневська, представниця будівельної компанії:
Який алгоритм. Людина подає запит в "Дію", що в неї пошкоджене житло. Тоді очікує, коли їй дасть відповідь комісія, яка оцінює це все і встановлює вартість пошкодженого майна, після того має затвердити громада, де було розміщене це житло, і після того людина отримує вже сертифікат в "Дії" і може подати на бронювання коштів.
На програму "єВідновлення" у держбюджеті на цей рік передбачили чотири мільярди гривень. Ще 15 мільярдів додатково Кабмін перерозподілив на компенсації за житло саме для внутрішньо переміщених осіб.
Вікторія Вишневська, представниця будівельної компанії:
Сертифікат діє протягом п'яти років, але від моменту, коли людина подала на бронювання коштів, кошти її фіксуються тридцять днів, протягом цих тридцяти днів вона повинна обрати житло, підготувати всі документи та оформити договір купівлі-продажу. Це відносно мало часу. У нас багато звернень від клієнтів, які мають сертифікат, але не мають заброньованих коштів, вони обирають житло, навіть фіксують його.
В’ячеслав і Надія спершу шукали квартиру в Одесі. Але там, кажуть, замало компаній, які працюють за програмою "єВідновлення". А якось випадково побачили рекламу з Франківська - зателефонували й дистанційно вибрали кілька варіантів. А в лютому у "Дію" надійшло підтвердження бронювання коштів.
В'ячеслав Тарасов, учасник програми "єВідновлення":
Я думав, що буде дуже довго виділяти кошти, в мене черга десять тисяч триста тридцять. Я прикинув, якщо кожному по два мільйони, то це багато мільярдів.
Надія Тарасова, учасниця програми "єВідновлення":
Ми, як сказати, ми вже не бомжі. Бо так ми практично були бомжами. У нас не було де жити. Тепер ми не бомжі, у нас буде своя хата.
Нині Прикарпаття є лідером придбання житла через "єВідновлення". Сертифікат можна також використати і як перший внесок за програмою "єОселя".