Витримує навіть міни: роботизована машина "Змій" очищує території від снарядів [ Редагувати ]
На Львівщині створили винахід, який допоможе очистити прифронтові території від російських снарядів. Роботизована машина "Змій" здатна витримати навіть протитанкові міни. Наземний дрон розробили троє винахідників, серед яких і ветеран російсько-української війни.
Наскільки Україна може на ньому зекономити і як саме "Змій" рятує на полі бою - дізнавався Роман Гаврилів.
Наземний дрон виїжджає з глибокої калюжі.
Для українського наземного дрона-розміновувача болото - не перешкода. "Змій" спокійно долає дистанцію, зокрема через свою легкість.
Борис Дрожак, розробник роботизованого комплексу "Змій":
Це такий ультрановий клас - розміновувачі до тонни. До цього це було більше шести тонн. У нас вийшло зробити розміновувач до тонни. Щоб це все організувати, багато всяких хитрощів зроблено.
Машиною для розмінування управляють пультом як і FPV-дронами. Екіпаж очищає ділянки прифронтових міст і сіл подалі від небезпечної зони без ризику для здоров’я. Та крім збережених життів саперів, роботизоване розмінування в рази ефективніше.
Богдан Змий, розробник роботизованого комплексу "Змій":
Група саперів складається з 5-10 осіб. Вони за день можуть зробити в поганих умовах у районі 5-15 соток. "Змій" може зробити з двома людьми в екіпажі близько гектара або більше залежно від умов.
На одному заряді "Змій" здатен проїхати 20 кілометрів.
Борис Дрожак, розробник роботизованого комплексу "Змій":
А от бачите, ці ланцюги. Їхнє основне завдання - ударяти по міні, по землі і детонувати їх. Тобто це імітація того, коли наїжджає техніка або людина.
Коли ж натрапляє на протипіхотні міни - після вибуху машина їде далі. Успішно долає навіть протитанкові боєприпаси.
Богдан Змий, розробник роботизованого комплексу "Змій":
Ми її переживаємо в 100% випадків, тобто засіб залишається цілим, він функціонує, він їде, але потребує ремонту. Відриває ланцюги, гне вал... Це все ремонтується в польових умовах протягом 20-30 хвилин.
Від 16 до 20 тисяч доларів обійдеться такий комплекс. І він один з найдешевших у сегменті.
Богдан Змий, розробник роботизованого комплексу "Змій":
Якщо порівняти з DOK-ING MV-10, це приблизно один до сорока. Сорок "Зміїв" - це один "докінг".
Серед творців "Змія" є і ветеран російсько-української війни. Василь був на фронті ще з 2014 року, звільнився під час повномасштабного вторгнення. Його побратим, який став сапером, звернувся по допомогу.
Василь Кореньовський, розробник роботизованого комплексу "Змій", ветеран російсько-української війни:
Вручну це було досить тяжко зробити. І він каже: "Ну придумайте щось таке". І вийшов ось такий апарат - доволі потужний, крутий. По розмірах малий, але виконує роботу, як великі, дорогі закордонні аналоги.
Ідея легкого наземного дрона, який витримає протитанкову міну, з'явилась уві сні Богдану. Наяву ж для розробки консультувалися з трьомастами саперами. І вони назвали задум нереальним. Утім стартап Rovertech зміг створити розміновувач повністю під вимоги сучасної війни.
Богдан Змий, розробник роботизованого комплексу "Змій":
Дуже зручний в ремонті має бути. Усе, що треба для ремонту, це кілька ключів і дві руки. Усе можна замінити в польових умовах, усе модульне, блочне. Це основна задумка, щоб усе було максимально просто і зручно.
Це яма, у якій застрягли всі попередні НРК.
А це інший "Змій" логістичного типу. Робот може без ризиків евакуйовувати поранених і полеглих на полі бою. Поки все виробництво тримається на донатах і виручених з продажу дронів коштів, і до заробітків далеко. Та розробники тішаться, що "Змій" рятує все більше людських життів.