Вакансій більшає, а кадрів бракує: що коїться на ринку праці [ Редагувати ]
Кількість вакансій більшає, а шукачів роботи меншає. На ринку праці в Україні кадрова криза, найбільший дефіцит на фахівців робітничих професій. За даними Європейської бізнес-асоціації, сьогодні майже вісімдесят відсотків компаній відчувають нестачу кадрів. Які головні причини цьому? І як бізнес бореться з кадровим голодом? У сюжеті Жанни Дутчак.
Юля з Херсонщини. У 22-му її чоловік пішов воювати, а вона разом із двома дітьми виїхала за кордон. Торік повернулася з Польщі у Прикарпаття. І зразу почала шукати роботу.
Юлія Присташ, безробітна:
Я за фінансову свободу. Я маю чоловіка, але я хочу мати свої кошти. І це для мене дуже важливо. Самоствердитися. І в цьому плані хочу розвиватися теж.
Останні дев’ять років вона перебувала в декреті. Раніше працювала кредитним спеціалістом в банку та адміністратором кав’ярні. В Івано-Франківську ще влітку Юля зареєструвалася в центрі зайнятості, а на курсах із пошуку роботи для ВПО їй запропонували грант для опанування нової професії - перукаря.
Юлія Присташ, безробітна:
Вони частину коштів платять за навчання, й іншу частину я доплачую, скільки там не вистачає. Тому зараз я паралельно проходжу навчання, щоб надалі відкрити ФОП і працювати сама на себе.
Тетяна Захар, в. о. директора Івано-Франківської філії Івано-Франківського обласного центру зайнятості:
У нас зараз надзвичайно велика кількість активних програм, і ми пропонуємо тим, хто не знайшов для себе роботу, щоб вони відкривали для себе власну справу. Якщо взяти по мікрогрантах, то у 2025 році у нас отримали 30 осіб - це немаленька кількість
Щоб запустити власну справу, потрібен час. Тож поки Юля шукає вакансії перукаря в салонах. Каже: це можливість набити руку й напрацювати клієнтську базу. Сподівається на пропозиції й від центру зайнятості.
І вибирати є з чого. Лише в Івано-Франківську понад тисяча триста вакансій. Найбільший попит на фахівців робітничого профілю.
Тетяна Захар, в. о. директора Івано-Франківської філії Івано-Франківського обласного центру зайнятості:
Вакансій не зменшується, вакансій збільшується. Зараз більший асортимент тих вакансій, які буди, наприклад, три місяці тому. Попит охочих на вакансії зменшується. Безробітних - 520 осіб на сьогодні. Якщо взяти на попередню дату 24 року, то зменшилось, у нас було 820.
На Запорізькому заводі кольорових металів уже місяць намагаються закрити вісім вакансій. Підприємство ще у 22-му релокувало виробничі потужності разом з деякими фахівцями на Прикарпаття. Але більшість працівників наймали вже тут.
Оксана Москаленко, менеджер із персоналу:
Ми працювали із центром зайнятості, ми рекламували себе, де лише могли, були на ярмарках вакансій, у нас є програма преміювання, якщо ти залучуєш когось. На сьогодні у нас ситуація із потребою людей покращилася. Якщо у нас, коли був початок виробництва - це було сто п'ятдесят чоловік, то на сьогодні ми шукаємо фахівців - це вісім, але це, знаєте, дуже профільних.
Більш як вісімдесят відсотків усіх зареєстрованих безробітних в Івано-Франківську жіночої статі. Щоб подолати проблему браку фахівців, українська служба зайнятості запустила експериментальний проєкт: держава оплачує навчання жінок за так званими "чоловічими" спеціальностями. В програмі понад тридцять професій.
Тетяна Захар, в. о. директора Івано-Франківської філії Івано-Франківського обласного центру зайнятості:
Слюсар із ремонту автомобілів, водії трамваїв, електрогазозварювальники, верстатники деревообробних верстатів, немає ще такої активності, але ми запустили цей процес. За місяць часу у нас вже є вісім жінок, які погодилися йти навчатися на верстатника деревообробних верстатів.
Чимало українців нині опановують новий фах або підвищують кваліфікацію й у рамках інших програм від Міністерства економіки та Служби зайнятості. Так, ваучери на безоплатне навчання після початку року вже отримали майже п'ять тисяч громадян.