Без дому і роботи: як отримати допомогу переселенцям [ Редагувати ]
Їх більше 4-х з половиною мільйонів. За даними Міністерства соцполітики, понад 110 000 осіб прихистила Чернівецька область. Туди продовжують прибувати евакуаційні потяги з Донеччини.
Як облаштовуються на новому місці та яку допомогу отримують від держави ті, хто вимушений був втікати від війни? У матеріалі Ольги Лучек.
Три роки тому Валентина виїхала з рідного Мирнограда. Там зараз тривають бойові дії, все зруйноване вщент. У цьому гуртожитку жінка мешкає безкоштовно. Але вся її пенсія йде на ліки, здоров’я дуже погіршилося від стресу. На прожиття коштів ледь вистачає.
Валентина, переселенка з Донеччини:
2 тисячі переселенцям надають. Раніше давали гуманітарну допомогу - продуктами, хімією, а зараз поки нічого не виділяють. У мене був інсульт, тепер постійно треба ліки приймати, а тут ще інші хвороби додалися.
У цьому гуртожитку в місті Вашківці проживає чимало переселенців з окупованих територій, будинки багатьох із них зруйновані. Олені - 53 роки. Вона досі шукає роботу. Економити доводиться на всьому.
Олена, переселенка з Донеччини:
Люди, які опинилися в таких маленьких містечках, щоб знайти роботу в них – це дуже важко для мого віку, я ще не пенсіонер, ось і я тут не можу знайти роботу, бо тут її й для місцевих мало. Їздити у Чернівці – це дуже дорого, а винаймати там квартиру - це занадто дорого.
З 2022 року Чернівецька область прихистила понад 110 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Хто має можливість, той орендує житло, решта ж намагаються отримати соціальне.
Руслан Запарнюк, голова Чернівецької ОВА:
Станом на цей час на Буковині зареєстровано 75 000 людей з-поміж ВПО. В області створили місця тимчасового проживання. Зокрема, облаштовано понад 60 місць тимчасового проживання державної, комунальної та приватної власності. Там передбачено майже 3200 ліжко-місць.
Валентина з Лисичанська. Її місто в окупації. Батьківську хату рашисти пограбували, там усе знищене. Три роки жінка мешкає ось у цій маленькій кімнаті в гуртожитку. Каже: фінансове забезпечення від держави суттєво скоротилося.
Валентина, переселенка з Луганщини:
Зараз навіть гуманітарку не дають ніяку. А зимові речі нам видали, шили куртки на нас, кожному пенсіонеру дали. Раніше тут було 70 чоловік, потом всі пороз’їжджалися, зараз 10.
Щомісячна сума грошової допомоги від держави для ВПО становить 2000 гривень на дорослу людину та 3000 гривень на дитину або людину з інвалідністю. Віднедавна запрацювала програма субсидій на оренду житла для переселенців, яка передбачає фінансову компенсацію.
Дарія Марчак, перша заступниця міністра соціальної політики України:
Середній розмір субсидії, яка сьогодні видається – це приблизно 4,6 тисячі гривень на одну родину, але очевидно розмір може варіюватись залежно від того, в якій громаді проживає родина, яка вартість оренди житла в цієї родини, скільки членів в родині. Тому що кількість членів в родині напряму впливає на розмір субсидії. Наприклад, для родини з 2 осіб – це може бути маленька однокімнатна квартира, яку ми будемо оплачувати, площею від 35 кв. метрів, а для родини з 4 осіб - це вже має бути площа суттєво вища, щоби це було хоча б 2 кімнати, і це буде площа від 54 квадратів.
Наталія з двома дітьми переїхала з Донецької області. Переконана, ця програма ефективно сприяє облаштуванню сімей на новому місці. Адже поки знайдеш роботу - жити якось треба.
Наталія, переселенка з Донеччини:
Допомога така матеріальна зменшилася, та й фінансова, спочатку була більша. Зараз можливо і є, але більше розрахована на пільгові категорії. Цим людям ще можна отримати якусь допомогу, звичайним людям, які можуть працевлаштуватися, вже не так. А з працевлаштуванням дуже тяжко.
Алгоритм дій для подачі заявки на через "Дію":
1. Оновіть застосунок та перейдіть у розділи "Сервіси".
2. Оберіть "Послуги для ВПО" - "Допомога для ВПО".
3. Вкажіть адресу проживання та підтвердьте геолокацію.
4. Додайте статус ВПО для дітей або натисніть "Зареєструватися без дітей".
5. Виберіть картку "єПідтримка" або оформіть її в банку-партнері.
6. Вкажіть необхідну допомогу і залиште контакти.
Отже, усю необхідну допомогу переселенці можуть оформити через портал "Дія". Люди, які через війну були змушені залишити рідні домівки, сподіваються, що обсяг допомоги від держави все ж із часом зросте.