Держдеп схвалив контракт на обслуговування F-16 для України на $310 млн [ Редагувати ]

Держдепартамент США схвалив пакет допомоги для обслуговування винищувачів F-16 для України на суму $310 млн. Про це повідомляє Пентагон.
Пакет допомоги включає продаж уряду України навчального та технічного забезпечення для літаків F-16, а також супутнього обладнання на суму $310 млн.
У пакет включено: модифікацію та модернізацію літаків; навчання персоналу; експлуатація та технічне обслуговування; запасні частини та витратні матеріали; ремонт та постачання наземного обладнання; підтримка секретного та несекретного програмного забезпечення; передача секретної та несекретної документації, публікацій та технічних даних; проведення досліджень та оглядів; а також інженерні та технічні послуги з боку уряду США та підрядників.
Крім того, до списку входять інші елементи, що забезпечують повну логістичну підтримку. Серед основних підрядників - Lockheed Martin Aeronautic, BAE Systems та AAR Corporation, йдеться у заяві Пентагону.
Держдеп наголошує, що ця ініціатива сприяє реалізації цілей зовнішньої політики та завдань національної безпеки США шляхом підвищення рівня безпеки країни-партнера - України, яка є силою політичної стабільності та економічного прогресу в Європі.
Це вже другий пакет продажів зброї від США в Україні після приходу до влади Трампа. Перший на $50 млн був схвалений цього тижня. При цьому йдеться саме про продаж зброї за гроші, а не про безоплатну передачу, як було за Байдена.
Раніше у п'ятницю, 2 травня, президент України Володимир Зеленський провів нараду щодо українського флоту літаків F-16. На нараді йшлося про F-16, які вже в Україні, літаки, які очікують найближчим часом, а також про "рішення для ефективної підготовки й застосування української військової авіації".
США погодилися передати Україні F-16 у травні 2023 року. Про готовність передати винищувачі також повідомляла влада Бельгії, Данії, Нідерландів та Норвегії. Загалом Київ має отримати 60 F-16. Збройні сили України отримуватимуть літаки кількома партіями впродовж тривалого часу.
На початку лютого і наприкінці березня повідомлялося про дві партії F-16, водночас Бельгія на рік відклала передачу літаків.
Поставки F-16 пов'язані з навчанням українських пілотів. Навчання проходить набагато повільніше, ніж цього хотілося б владі України. Одна з проблем у навчанні - мовний бар'єр між українськими льотчиками та іноземними інструкторами.
Підготовка пілотів відбувається у США та деяких країнах Європи. До жовтня 2024 року підготовку польотам на них завершили лише шість пілотів.
Наприкінці серпня ЗСУ втратили один F-16 з пілотом. 12 квітня стало відомо про загибель пілота F-16 Павла Іванова.