Джулія Девіс очолила посольство США в Україні: що варто знати [ Редагувати ]
Зміна першої особи у посольстві США в Україні. Джулія Девіс напередодні прибула до Києва. Поки як тимчасова повірена, але за першого терміну Трампа Вільям Тейлор саме в такому статусі керував американською амбасадою в Україні. Тому поки незрозуміло - це тимчасове рішення до призначення нового посла чи дипломатка в Україні надовго.
Її останнє призначення - пані посол США на Кіпрі, але найвідповідальнішою місією була робота спецпредставницею Трампа по Білорусі. Тому наш спецкор Дмитро Анопченко і розпитав про Джулію Девіс лідера білоруської опозиції Світлану Тихановську, яка давно і добре знає американську топдипломатку. Наш ексклюзив далі.
Джулія Девіс - кадровий дипломат, як ніяк понад 30 років у Держдепі! У Штатах буває, що посли - політичні призначенці; бувають амбасадори, яким новий президент після обрання віддячує посадою за внески й підтримку під час кампанії…
Але це не той випадок. Місис Девіс сумлінно пройшла одну за одною всі дипломатичні сходинки аж до Надзвичайного і Повноважного посла.
Світлана Тихановська, лідер білоруської опозиції:
Вона глибоко розбирається у військовій і гуманітарній галузях. Ми зустрічалися, коли вона працювала на Кіпрі й організовувала гуманітарну допомогу під час кризи в Ізраїлі. В будь-якій ситуації вона безвідмовна, дуже людяна, але і принципова. Вона енергійний, послідовний дипломат, і весь її досвід, який вона отримала у Білорусі й на Кіпрі, стане в пригоді й в Україні.
Девіс закінчила Принстон (цей виш - альма-матер багатьох працівників Державного департаменту США), говорить французькою та російською (мову союзника і мову противника США свідомо обирають для опанування люди, які готуються до дипломатичної карʼєри).
Працювала в посольствах США у Києві, москві та Тбілісі. У столицях, де дипломат - це не просто спостерігач, а учасник великої геополітичної гри. Потім робота в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі. А ще Девіс керувала Оперативним центром Держдепу у Вашингтоні. Це той самий "situation room", де першими дізнаються про загрози, куди дзвонять посли вночі, і де формуються кризові команди у разі надзвичайних подій за кордоном.
Далі перший термін Трампа і стрімкий кар’єрний ривок: її призначають заступницею Державного секретаря (ним тоді став Майк Помпео) з питань Західної Європи та ЄС. Фактично вона стала кураторкою усього європейського напрямку від Лісабону до Варшави.
А звідти ще на крок ближче до великої дипломатичної ліги: Трамп вирішує надіслати Девіс до Мінська у ролі керівниці американської місії в одній із ворожих для штатів країн - Білорусі.
Ми спостерігаємо постійну дипломатичну, військову та фінансову підтримку росією режиму Лукашенка - і це частина їхньої давньої політики з метою гарантувати залежність Білорусі від москви.
Попри затвердження Сенатом, Мінськ не видав чиновниці візу і не допустив до роботи в країні.
Світлана Тихановська, лідер білоруської опозиції:
Коли Лукашенко відмовився прийняти її як посла США, вона була призначена спеціальною посланницею по Білорусі. І з того моменту вона стала нашим ключовим партнером, нашою союзницею і нашим голосом. Я хочу сказати, що як людина вона вельми приязна, добра, у неї душа болить і за Білорусь, і за Україну. І тому я вважаю, що це добрий вибір.
Унікальний в дипломатії випадок: Девіс працювала наче "у вигнанні": координувала політику США щодо Білорусі з Вільнюса, де розмістився офіс посла; працюючи в умовах ізоляції, погроз і дипломатичного тиску. І це символічно - досвід спротиву одному диктатору, Лукашенку, допоможе у стримуванні іншого, тепер уже путіна.
Світлана Тихановська, лідер білоруської опозиції:
Джулія завжди займала принципову позицію як щодо Білорусі, так і щодо України. Вона глибоко і добре розуміє ситуацію у регіоні. Підтримує білорусів у прагненні свободи, знає, що значить протистояти диктаторам - і у нашому випадку, і у випадку України. Памʼятаю, коли почалося вторгнення росії в Україну, ми були на звʼязку буквально щодня. І Джулія збирала інформацію, підтримувала, переживала. І думаю, що призначення Джулії Девіс - це дуже вдалий вибір президента Трампа. Вона здатна зміцнити позицію США в регіоні, наблизити мир, зупинити путіна і Лукашенко. І тут є символізм. І лише міцні та достойні люди займаються такими важкими кризами, як в Україні та Білорусі.