Під вогнем: як ремонтники ЗСУ відновлюють техніку [ Редагувати ]
Їхня робота часто залишається за лаштунками війни, але вона вкрай важлива для підтримки обороноздатності. Йдеться про ремонтні підрозділи Збройних сил. Пошкоджену техніку вони відновлюють у найкоротші терміни, евакуйовують під вогнем противника та постійно опановують нові зразки озброєння. Про одне з таких з'єднань, що несе службу на півдні України наша наступна ексклюзивна розповідь.
Танк "Леопард" на тестовому заїзді. Машину німецького виробництва нахвалює ремонтник Андрій. Прицільна стрільба на чотири кілометри та головне - надійність: витримує влучання бронебійних снарядів.
Андрій Кулик, командир ремонтного відділення:
На цей момент, відколи ці машини приїхали в Україну, виживаність сто відсотків: у машині не загинув жодний екіпаж.
Через бойову роботу трапляються і несправності. У цьому танку, приміром, виявили проблеми з двигуном. Але після ремонту усі показники у нормі.
Машина не втрачає потужності, вентилятори почали працювати рівномірно – ми своєю роботою задоволені.
Поруч кипить робота над "Хамером" американського виробництва. Той наїхав на ворожу міну й пошкодив ходову частину. Доведеться повністю замінювати запчастини, аби відновити властивості авто.
Віталій, в.о. командира взводу з ремонту автомобільної техніки:
Швидкий запуск, швидкий старт, швидкість доставки екіпажу або, наприклад, якогось розрахунку, також евакуацію зробити швидку. Це за собою тягне життя інших людей.
Це один з ремонтних підрозділів ЗСУ на півдні України. Тут лагодять і автомобілі радянських часів, і техніку вітчизняного виробництва та західних партнерів. Ось фарбують М577 зі США. Далі вантажать на трал – і вже завтра машина виконуватиме бойові завдання на фронті.
Максим Вінницький, командир військової частини:
Це один із прикладів. Загалом що стосується закордонного виробництва, то процентів на вісімдесят п’ять всього озброєння військової техніки моїми хлопцями, моєю військовою частиною освоєно.
Командир частини розповідає: іноді надходять лише окремі частини авто, і збирати їх доводиться, так би мовити, з нуля. Деякі деталі друкують на 3D-принтері, а деякі відшивають. Для цього тут є окрема майстерня.
Володимир Мишенчук, начальник ремонтної майстерні речового майна:
Наш штат маленький – три людини: я, Тетяна і Вікторія. Ми на цей момент займаємося ремонтом дверей і дахів "Хамерів", а також ремонтом сидінь на автомобілі.
У сусідньому цеху рихтують двигуни для танків. Ось, приміром агрегат для Т-72. Спочатку виявляють несправності, далі капітальний ремонт і перевірка на спеціальному стенді.
Юрій Каглянюк, старший майстер ремонтного відділення:
Двигун розбирається, можна сказати, до гвинтика – це все передивляється, перещупується, перемивається. Це ручна робота, і ми його віддаємо, як-то кажуть, з чистою совістю, і знаємо, що він буде працювати, і він нікого не підведе.
Щоби підвищити кваліфікацію, військові ремонтники постійно навчаються, зокрема й за кордоном. І з огляду на нинішню інтенсивність й затребуваність рівень їхньої професійності швидко зростає.
Сергій Бучовський, командир ремонтно-відновлювального батальйону:
Перший двигун у нас робився до двох місяців, зараз нам вистачає чотирнадцять-двадцять чотири дні, щоб двигун вийшов капітально відремонтований.
Поруч армійці ремонтують бортові коробки передач для танків. Робота кропітка. А окрім цього, у майстрів є велике почуття відповідальності, щоби техніку на фронт повернути хутко та найкращому вигляді.
Олександр Лазаренко, начальник майстерні:
Є різні ситуації: десь треба швидко приїхати на позицію, а якщо коробка ця буде не так працювати, як повинна, то цей танк буде довше добиратися до позиції, щоб наваляти кацапам, а нам треба, щоб швидко. А іноді треба й відійти назад швидше - от і для цього це робиться, щоб маневровий танк був і тому подібне.
Аби якнайшвидше відновлювати озброєння ремонтники працюють цілодобово. Серед особового складу вже є втрати, адже техніку часто доводиться забирати під ворожим вогнем.
Максим Вінницький, командир військової частини:
По-різному: і під вогнем міномета, і під вогнем реактивних систем залпового вогню, тобто, ну, було майже все. Але який би там артилерійський вогонь не був, ми спільно з бригадами, разом зі службами, з розвідкою, з ППО під прикриттям, звісно ж, нашої артилерії здійснюємо евакуацію.
За час великої війни підрозділ відновив вже близько тисячі одиниць військової техніки та півтори тисячі вузлів і агрегатів. Наразі ще не було несправності, яку б не подолали ці майстри заради Перемоги.