Валерій Гелетей: Про зрадництво під Іловайськом не йдеться (відео) [ Редагувати ]

Бій за Іловайськ проходив силами не тільки добровольчих батальонів.
По периметру міста знаходились відповідні підрозділи збройних сил України під командуванням генерала Хомчака, розповів в інтерв'ю "Подробицям тижня" Міністр оборони Валерій Гелетей.
На його думку, не кожен боєць повинен був знати про розташування військ, тому будь-які звинувачення з боку добровольчих батальонів міністр відкидає.
Тільки в понеділок з Іловайська війшли останні бійці.
В цілому режим перемир’я зберігається. А яка у вас є остання інформація?
- Ситуація в зоні АТО зараз напружено-стабільна. Якщо раніше в нас було близько 60 місць, де були постійні обстріли. То зараз ми маємо 5-6 таких місць, де постійно ідуть провокації. Саме з цією метою задіяні представники ОБСЄ, які безпосередньо знаходяться на містах і фіксують такі факти.
Щоб потім не було заяв на адресу Збройних сил України, що саме ми провокуємо ці ситуації. Я також хотів би сказати, що ситуація в Луганській і Донецькій областях не дає нам спокою. Ми не можемо сказати, що там все дійсно добре. Але в якійсь частині перемир’я є.
Як нам використати це перемир’я, як перебудувати армію? Всі говорять про дві новини з посиланням на вас. Перша - ці ті детектори брехні, на яких будуть перевіряти українських військових, а друга - про поставки в Україну зброї з НАТО.
- За два місяці мого керівництва Міністерством оборони України в мене накопичилось дуже багато питань до тих людей, які сьогодні не приймають участь в зоні АТО, які займаються закупками. Мною було прийняте рішенні провести такий експеримент.
Подивитись наскільки люди знаходяться на своєму місці. Для кожного посадовці підготовлені різні питання. І я б не хотів зараз їх розголошувати.
А чи буде там питання про то, чи зливала людина інформацію російським спецслужбам?
- Буде індивідуальний підхід до кожного посадовця в залежності від напряму його роботи. Але, в першу чергу, це патріотизм, це незлиття інформації. Це те, що школить сьогодні армії.
А скільки людей пройдуть перевірку?
- На першому етапі це буде три десятки. В тому числі я буду першим, хто пройде цей детектор брехні.
Я правильно вас зрозумів, що це будуть керівники високого рангу?
- Так. Це ті, які сьогодні безпосередньо впливають на політику Міністерства оборони, ті, хто мають доступ до зони АТО і також є під сумнівом. І ті, хто сьогодні займається забезпеченням армії.
Обговорюється новина про те, що НАТО вже розпочало поставку зброї. Що це буде за зброя?
- На саміті НАТО відбували переговори в закритому форматі. Я доводив ті речі, які справедливими по відношенню до України. В тому числі, відповідно до Будапештського саміту, коли Україна добровільно відмовилась від ядерної зброї.
Був підписаний відповідний Будапештський меморандум, і саме США, Росія і Великобританія забезпечували мир і недоторканість нашого кордону. Росія порушила цей кордон. І саме тому я звернувся до провідних країн світу, до міністрів, які мали відповідні директиви від своїх президентів.
В такому форматі ми розмовляли про те, щоб забезпечити Україну відповідним озброєнням. Це озброєння, яке повинне зупинити Путіна.
Я правильно зрозумів, що техніка вже почала поступати в Україну?
- Цей процес пішов. Тобто це і летальна і нелетальна зброя. І я думаю, що все буде гаразд.
Про які країни йде мова?
- Я ще раз наголошую на тому, що ця розмова відбувалась в закритому форматі. Тому з мого боку зараз буде некомпетентно розголошувати ті питання, які ми обговорювали з міністрами оборони. Наше завдання отримати зброю і забезпечити мир і спокій.
І можливе з тією зброєю, яку ми отримаємо і з тим, що ми зараз робимо. Зараз ми робимо все можливе для того, щоб зупинити можливий наступ.
Насправді є надія на допомогу Сполучених Штатів. В Капітолії налаштовані дуже серйозно.
- Сьогодні Міністерство оборони проводило брифінг щодо тих питань, які відбували в Іловайську. Щоб зрозуміти цю ситуацію, не достатньо інформації, яку отримує суспільство за допомогою засобів масової інформації.
Зрозуміло, що інформації від бійця, від командира корпусу, який не міг оцінити той процес, який відбувався, важко дати оцінку. Але я скажу коротко. Якщо ви мене спитаєте як людину, що трапилось в Іловайську, то я скажу, що це дійсно було горе.
Ми втратили багато патріотів, і це для мене також особисте горе. Але як військовий я скажу, що треба оцінювати ситуацію і те, скільки було втрат у російських збройних сил. Якщо ми втратили 107 чоловік, то російські збройні сили втратили 300 чоловік.
Тому що змінився формат війни. Те, що ми почали в Іловайську перейшло в масштабний наступ російських військових. І саме в такому наступі втрати будуть більше. І якщо ми говоримо про те, що відбулось в Іловайську, треба зрозуміти декілька речей.
В першу чергу, зрозуміти, як відбувалось те, що протягом двох місяців ми змогли звільнити 70 населених пунктів Донбасу. Це робилось по тій стратегії, яка давала нам успіх в антитерористичній операції. Коли кожен день ми робили все, щоб зменшити це кільце.
Так само ми працювали по Іловайську. Відповідні розвідгрупи заходили в Донецьк, Горлівку, Луганськ. До речі, на той час частина Луганська відпрацьовувалась відповідними групами збройних сил України.
І в цьому форматі Путін зрозумів, що ця війна гібридна. Він її програв, і саме тоді він дав вказівку про широкомасштабний наступ на територію України. Основний наступ розпочинався на Луганськ. І саме там вперше зупинили путінські батальйони.
Шість батальйонів тактичних груп були направлені з Росії на територію України. Це приблизно 6,5 тисяч військовослужбовців.
Тобто, якщо б росіяни не почали наступ, то цієї трагедії не було?
- Путін шукав місце, де міг би зробити для себе перемогу. Спробував на Луганськ. Луганськ не дався. Наступ Путіна був направлений і на Савур-Могилу. Про цей наступ мало хто чув. Там теж велись бої. І після цього Путін направив частину військ в район Іловайська.
Для того, що зрозуміти те, що відбулось в Іловайську, треба зрозуміти, в якій обстановці знаходились бійці і які сили були довкола. Коли говорять про те, що там знаходились тільки добровольчі батальйони, то це неправда.
По периметру міста знаходились відповідні підрозділи збройних сил України, керівником яких був генерал Хомчак. На відстані знаходились відповідні артилерійські розрахунки.
Тобто немає мови про зрадництво?
- В будь-якому випадку про зрадництво не йдеться. Йдеться по широкомасштабний наступ. Бій, де не могло бути менше втрат. Ми були змушені підняти все, що в нас було. Ми підняли літаки, ми знешкодили ті артилерійські та мінометні позиції, які дали можливість вийти з цього процесу.
Ми підтягнули туди ту артилерію, яка дає можливість вражати на відстані. Але не кожен боєць, в тому числі з добровольчих батальйонів, знав про це. Він про це не повинен був знати. Про це повинно знати вище керівництво, тому що керівник сектору "Б", генерал Хомчак, був проінформований, він знав, що робити.
Скажіть, чи всі вже зараз вийшли з цього котла під Іловайськом на цей момент?
- Саме так. Я зупинив процес витоку інформації, тому що в Донецьк і Горлівку перед Іловайськом зайшли спеціальні підрозділи. Це диверсійні підрозділи, яки готували міста для зачистки. І тільки в понеділок ми змогли забрати останню групу. Тому я можу сказати, що ми забрали всіх людей, які туди зайшли.
Я б хотів вас попросити прокоментувати ту скандальну публікацію, яка з’явилась минулого тижня про те, що Міністерство оборони у цій складній ситуації замість того, щоб поставляти техніку на передову, продає її.
- Останнім часом я дивлюсь, наскільки суспільство вводять в оману. Я би хотів дати чітку відповідь. В Міністерстві оборони немає підприємств, які виготовляють зброю, і Міністерство оброни не продало жодний патрон. Я готовий відкрити двері для будь-якої комісії. Я цю інформацію абсолютно спростовую.
Скажіть, а ви на вибори йдете?
- Я багато мав розмов з різними політичними силами. Їм потрібна маленька перемога на виборах. Для мене сьогодні перемога – це перемога на Донбасі. І саме тому мне в списках політичних партій ви не знайдете. В мене був єдиний прапор – це прапор України. І він залишається. І політичних прапорів у мене немає.