Окупація Кіпру перетворила північ острова на руїни [ Редагувати ]
40 років тому Туреччина окупувала північну частину Кіпру. Як рік тому Росія наш Крим. Нині ця територія без туристів, міжнародних рейсів та інвестицій. Навіть не війна, а сама окупація змінила цю частину острова назавжди. Історію однієї окупації, дивимося в сюжеті.
Турецькі війська вторглися на Кіпр у липні 1974, у відповідь на зміну влади. Відтоді тут турецькі прапори. Це була операція "Аттіла". Туреччина відрядила до берегів острова військовий флот, ударну авіацію і 10 тисяч солдатів. Хоча саме Туреччина 1960, разом із Грецією і Великою Британією, виступила гарантом незалежності Кіпру.
Греки-кіпріоти, які жили на півночі, покинули свої будинки. Між північчю і півднем встановилася межа. Антоніс згадує, як змушений був тікати всією родиною.
"Мене охопила паніка, я не розумів, що відбувається. Турецькі військові говорили, що ми миротворці. Але ті, хто хочуть миру, зі зброєю не приходять", - розповів переселенець Антоніс Пачас.
Міжнародний аеропорт Нікосії опинився просто на лінії вогню. У битві за повітряні ворота турецька армія втратила 5 танків, а греки-кіпріоти - 2 бронетранспортери, та кілька десятків убитих з обох боків. Зрештою, летовище вирішили зробити буферною зоною. Термінал поріс мохом і деревами.
"Аеропорт має спеціальний статус. Його територія під захистом міжнародного контингенту ООН. Наше завдання не допустити агресії. Перешкоджати відновленню бойових дій", - розповів представник миротворчого контингенту ООН на Кіпрі Томас Чампор.
Військові об'єкти розташовані вздовж усієї лінії розмежування. Окуповану територію відокремлює колючий дріт. У цьому селі більше ніхто не живе. Греки-кіпріоти, що втекли звідси, позбулися всього нажитого. Перші переселенці мешкали в цьому бараку. По одній кімнаті на сім'ю.
Коли почалася війна, Христосу було 8 років. Тепер він успішний фермер. Господар апельсинових гаїв. Але на душі боляче. Його мати Меліса, щодня згадує про загублене минуле. Зв'язки між грецьким і турецьким Кіпром практично розірвані. Громадський транспорт туди не ходить. Потрапити на підконтрольну Туреччині територію можна тільки машиною. Або літаком зі Стамбула.
Стародавні храми, лицарські замки. Місто Фамагуста буквально дихає історією. Але туристів зовсім небагато. Тут колись був готель. Тепер він служить притулком для безхатченків. Питної води не вистачає. Газ лише в балонах. Продукти або місцевого виробництва, або турецького. До окупації порт Фамагусти був найбільшим на Кіпрі, а зараз біля причальної стінки майже порожньо. Через економічні санкції вхід у гавані північного Кіпру заборонений.
Із квітучої північна частина острова перетворилася на безнадійно відсталу. На плаву так звану турецьку республіку північного Кіпру утримують дотації Анкари. Найкращі на Кіпрі готелі, казино і ресторани обернулися на руїни. Нестабільна ситуація розполохала туристів. Північна частина острова, за темпами розвитку, відстає в рази. Але повернути над нею контроль Кіпр не може.
"Кіпр став членом ЄС разом зі своєю північною частиною. Але Європа закриває очі на те, що фактично вона нам не підпорядковується. Міжнародне співтовариство весь час повторює одне і те саме - шукайте мирне вирішення", - розповів мер Кісреї Петрос Кареклас.
Туреччина відмовляється виводити свої війська. І, по суті, перетворила північну частину острова на свою військову базу. А турецькі компанії тим часом розробляють кіпрський шельф, багатий на поклади нафти і газу. Попри минулі десятиліття, для більшості жителів Кіпру жодного "північного Кіпру" не існує. А є тільки єдиний і неподільний Кіпр.