Генпрокуратуру може очолювати людина без юридичної освіти [ Редагувати ]
Рада відкрила Юрію Луценку дорогу в генпрокурори. Депутати просто блискавично внесли в порядок денний Закон про Генпрокуратуру і так само миттєво його проголосували. Вже за кілька годин під документом з’явився і підпис президента. Наша Ольга Рицар стверджує, що ухвалювали документ в гарячій атмосфері і з заблокованою трибуною. Ось її репортаж.
Ще напередодні закон про Генпрокуратуру депутати не могли внести в порядок денний. А вже зранку зареєстрували альтернативний.
"Якщо законопроект було відхилено, то аналогічний законопроект не можна зареєструвати на цій самій сесії. Він аналогічний за змістом", - каже народний депутат з фракції "Батьківщина" Сергій Власенко.
"Там будуть доповнення від "Народного фронту" стосовно стажу управничої діяльності і стосовно деяких питань щодо заочного судочинства", - каже народний депутат з фракції "Народний фронт" Максим Бурбак.
Третій день поспіль трибуну Верховної ради блокували "радикали". Їхні вимоги незмінні - розслідувати офшори деяких високопосадовців. Втім голові ВР це не заважало вести засідання. Після кількох ухвалених документів щодо декомунізації, раптом спікер Андрій Парубій запропонував внести закон про Генпрокуратуру в порядок денний.
"Я змушений його ставити на голосування. Процедура розгляду документів, що визначені президентом як невідкладні регульовано статтею 101 ЗУ Про регламент ВРУ. Шановні колеги, прошу перестати тиснути на президію", - оголосив голова Верховної ради України Андрій Парубій.
З криками і галасом у сесійній залі законопроект внесли в порядок денний і одразу ж вирішили голосувати за скороченою процедурою.
"Комітет розглянув цей законопроект і іншого законопроекту крім 4645 ми не бачили. Більшістю голосів вчора на комітеті від членів комітету цей законопроект рекомендований ВР за основу і в цілому", - каже народний депутат з фракції "Батьківщина" Андрій Кожем'якін.
Альтернативний документ пропонувала фракція "Самопоміч". Згідно з ним Генпрокурора мала обирати на конкурсній основі. Втім до профільного комітету він не дійшов. Єдиний і безальтернативний документ, який зареєстрували, дозволить кандидату на посаду генпрокурора не мати юридичної освіти, а лише освіту й стаж роботи в галузі права або досвід роботи у законодавчому або правоохоронному органі не менше 5 років.
"Абсолютно не слушна норма, що ці люди зможуть займати посади без вищої юридичної освіти. Це не політична посада, це посада професійна", - впевнений народний депутат позафракційний Віктор Чумак.
Втім часу на роздуми та доопрацювання немає. Тим паче, що єдиний кандидат на посаду генпрокурора - Юрій Луценко. У "Народному фронті" вже не заперечують, що закон писали саме під нього.
"Сьогодні у Лондоні відкривається антикорупційний саміт і близько 40 країн збираються, щоб з нею боротися на глобальному рівні. Давайте покажемо що ми можемо це зробити", - наголошує Максим Бурбак.
Документ ухвалили за основу і в цілому. Проголосували нардепи від фракції БПП, "Народного фронту", заручившись підтримкою позафракційних та депутатських груп.
"Дають можливість прийти на посаду генерального прокурора людині не з системи. Як відомо, обговорюється кандидатура Юрія Луценка, при чому обговорюється безальтернативно. Він зайде в прокуратуру з певним унормуванням, який дасть йому працювати і плюс дасть йому можливість зайти, при підтримці залу", - каже народний депутат з фракції "Блок Петра Порошенко" Валерій Карпунцов.
Одразу після закриття ранкового засідання спікер закон підписав. І за лічені хвилини направив президенту. Той теж часу не зволікав і блискавично поставив свій підпис під документом. А вже в кулуарах депутати розповіли, що призначити Юрія Луценка на посаду генпрокурора можуть вже сьогодні.