Реформа освіти: що зміниться для українських школярів [ Редагувати ]


5 вересня Верховна Рада прийняла в другому читанні законопроект "Про освіту" (№3491-д), необхідний для проведення освітньої реформи.
Зокрема, депутати ввели 12-річне навчання в школі з 2027 року, схвалили підвищення мінімальної заробітної плати вчителів до 4 прожиткових мінімумів для працездатних громадян поетапно до 2023 року.
Документ вже підтримав президент України Петро Порошенко, заявивши, що нова українська школа відкриває свої двері для нового покоління українців.
Які новації чекають українських школярів - розбиралися podrobnosti.ua.
12-річне навчання
Мабуть, найбільш обговорювана новація нового проекту. Уже в 2018 році школярі 6-7, які прийдуть до перших класів, вчитимуться 12 років в школі.
Міністр освіти Лілія Гриневич, в свою чергу, переведення шкіл на 12-річну освіту пояснила тим, що за підсумком реформи останні 3 роки в школі будуть профільними, і учні зможуть зробити упор на тих предметах, які їм знадобляться в вузах.
Тривалість уроків
Новим законом передбачається зменшення тривалості уроків для молодших класів, і збільшення для старшокласників. Серед аргументів: у старших класах школярі повинні отримати початкові знання для майбутньої професії.
Мова навчання
У законі прийнята наступна норма: з 2018 року тільки в молодшій школі залишаться класи з викладанням предметів мовами національних меншин. З 5 класу викладання предметів мовами національних меншин ліквідується. З 2020 року і для молодших класів цю норму скасують. Тобто з 2020 року освіта в Україні стане повністю україномовною.
Невеликі поблажки законом передбачені лише для представників "корінних народів" (їм дозволять мати окремі класи).
Зарплата вчителів
Законопроект передбачає поетапне підвищення посадового окладу педагогів до трьох мінімальних заробітних плат до 2023 року (за сьогоднішніми мірками це 9600 гривень - ред.). При цьому оклад педпрацівника кожної наступної кваліфікаційної категорії буде підвищуватися не менш, ніж на 10%.
Також педагогічним і науково-педагогічним працівникам встановлюються щомісячні надбавки за вислугу років в розмірах: понад три роки - 10%; понад 10 років - 20%; понад 20 років - 30% посадового окладу.
Ще по 20% докинуть вчителям, які пройшли сертифікацію. Мінімальну зарплату для вчителів планується встановити на рівні 6400 гривень.
Іспити
Результати навчання учнів після завершення кожного з рівнів освіти пропонується оцінювати шляхом державної підсумкової атестації, яка може здійснюватися у вигляді зовнішнього незалежного тестування. І для учнів молодшої школи воно здійснюється тільки з метою моніторингу.
Нова посада
Крім того, законом вводиться посада освітнього омбудсмена.
Його головним завданням стане забезпечення належних умов реалізації права на освіту. Омбудсмен займеться розглядом скарг, поданих учнями і студентами, їх батьками, законними представниками, а також педагогами і вченими.
Слід зазначити, що закон розробляли три роки, ще півроку Міносвіти "билося" з Міністерством фінансів за гроші, необхідні для його втілення. І тим не менш, 69 мільярдів гривень на підвищені зарплати педагогам виявилися непідйомними для бюджету, тому парламентарії домовилися збільшувати зарплати поступово до 2023 року.