"Фестиваль кар'єри" в Києві: ким хочуть стати українські підлітки [ Редагувати ]
Ким мріють стати сучасні українські підлітки? І якими їх бачать роботодавці, що готові запропонувати? Сьогодні у Києві відкрився "Фестиваль кар’єри" та форум Фундації першої леді, присвячений майбутньому молодого покоління. Репортаж Катерини Самойленко.
Дві сотні компаній, навчальних закладів та державних структур пропонують свої вакансії. У Києві відсьогодні діє "Фестиваль кар’єри". На ВДНГ прийшли тисячі людей, що прагнуть знайти роботу чи випробувати сили в новій спеціальності.
Яна, відвідувачка "Фестивалю кар'єри":
Сьогоднішня подія чудова. Я через тиждень завершую університет, тому мені важливо розібратися у вакансіях і що від нас вимагають.
Попри війну та нестабільність, 82% українських підлітків з надією дивляться у власне майбутнє. Такими є результати дослідження, проведеного за ініціативи Фундації першої леді. Їх озвучили на форумі, що сьогодні також відбувся на ВДНГ. Ось іще кілька цікавих результатів: 8 із 10 підлітків міркують над вибором професії, однак лише третина мають чітке уявлення про неї.
Олена Зеленська, перша леді України:
На сьогодні прозвучало багато інсайтів. Профорієнтація існує, цікавість до цієї теми є, проте це дуже фрагментовано. У нас немає системи профорієнтації для шкіл. Мені дуже хочеться, в тому числі як мамі, щоб наші дітки мали можливість обирати не лише те, що хочуть батьки, а це, згідно з результатами нашого опитування, досить часто і відбувається.
Обирати самим легше, якщо омріяний фах можна, у буквальному сенсі, "спробувати" ще в дитинстві. Ось новостворений музей математики, який віднедавна працює на території ВДНГ. Інтерактивні експонати, формули, що оживають у просторі - все це перетворює науку на гру та надихає підлітків до наукових звершень.
Олена Квачевська, в. о. директорки НЦ "МАНУ":
На другому поверсі більше логіки, теорема Піфагора, гіперболоїди, взаємодія з математичними формулами. Тут можна доторкнутися до науки буквально. Цей поверх - місце, де поєднується математика й мистецтво. Відвідувач обирає тему, отримує бокс із завданням, читає інструкцію і з підручних матеріалів створює те, що передбачено. Це практика, що захоплює.
Прибутковість, стабільність, можливість балансувати між особистим життям та роботою. Такі пріоритети ставлять перед собою підлітки стосовно майбутньої професії. Водночас до реалій ринку праці ці очікування поки що не дотягують, відзначають організатори дослідження. Напрямки діяльності, про які мріють діти, не завжди відповідають реальному попиту.
Юлія Свириденко, перший віцепрем’єр-міністр, міністр економіки України:
Дуже цікавий був для мене звіт, звичайно, що дає мені, що більшість підлітків бачить своє майбутнє в Україні і те, що 82%, здається, якраз оцінює це майбутнє оптимістично. Що мене турбує. Оцей розрив між тим, яку професію хочуть обрати підлітки й реальністю, оце те, над чим ми маємо попрацювати. Тому що дуже мало робітничих професій, які обирають підлітки. Я думаю, що популяризація виробничих професій, популяризація тих професій, які пов'язані з відновленням, це задача, яку ми собі беремо.
Окремий розділ дослідження стосується психоемоційного стану дітей. Приблизно кожен 4-й підліток не почувається в безпеці. Близько половини не відчувають себе енергійними. Лише дві третини впевнені, що можуть розраховувати на підтримку в складних ситуаціях. А отже, є над чим працювати, підкреслюють організатори дослідження. І наголошують на важливому аспекті: якщо діти проводять час із батьками й мають теплі стосунки з близькими, рівень їхнього добробуту значно вищий.