"Опозиційна платформа - За життя" розкритикувала скандальний законопроект про незаконне збагачення [ Редагувати ]
До десяти років за ґратами, якщо не зможеш пояснити походження статків. Депутати розглянули новий законопроект про незаконне збагачення. Відтепер під підозрою доходи, сума яких перевищує 14 мільйонів гривень. Чи підтримали таку ініціативу в парламенті - розкаже Ксенія Барвіненко.
Черговий гучний законопроект на порядку денному. Цього разу депутати взялися за корупціонерів. Намагаються повернути у Кримінальний кодекс скасовану статтю про незаконне збагачення.
"Було припинено дуже багато кримінальних проваджень за незаконне збагачення, мова йде про те, що посадові особи з органів місцевої влади та державного самоврядування, які мають активи, які в багато разів перевищують їхні легальні доходи на сьогодні отримали легальну можливість їх декларувати в тому числі у електронному вигляді, бо покарання за такі статки не існує", - говорить Федір Веніславський, представник президента України в Конституційному суді.
І знову парламент розколовся на два табори. "Слуги народу" від ініціативи в захваті.
"Для тих корупціонерів які думали що зможуть уникнути покарання відмінивши 368 статтю, вони будуть глибоко розчаровані ми знайшли механізм аби незаконно нажите майно яке не відповідає доходам було конфісковано в порядку цивільного судоченства в дохід держави", - говорить Ірина Верещук, народний депутат, "Слуга народу".
А от в опозиції бачать і небезепеки цього законопроекту.
"Це дійсно законопроект який має небезпеку, тому що може бути використаний для розправи з політичними опонентами, це головний запобіжник який ми сподіваємось приберем, коли буде голосування в дургому читанні, в першому читанні ми це підтримали, тому що ми вважаємо треба розслідувати те, що сталося, особливо коли ліквідували банки, за безцінь продавали майно представниками попереднього режиму і вони використовували цю владу просто закуповували майно заводи фабрики нерухомі об'єкти це треба розслідувати, але насправді дійсно багато зауважень і якщо вони не будуть враховані зауваження які нададуть моливість захистити від політичних переслідувань в майбутньому то в другому читанні ми цей закон не підтримаємо", - говорить Юрій Бойко, народний депутат, співголова партії "Опозиційна платформа - За життя".
До тексту проекту закону додали пункт про те, що перед судом можуть постати навіть так звані треті особи, тобто звичайні люди, з якими міг спілкуватися ймовірний корупціонер.
"От ви зараз берете у мене інтерв'ю, а якщо потім до мене будуть якісь питання, хоча я не розумію, які вони можуть бути, то вам можуть сказати що під час цієї розмови, я вам дав вказівку придбати майно, і відтак ваше особисте майно може бути арештоване, передане до арма, і після цього продане, до того як корупціонер буде признане винним і ви будете визнані винним", - говорить Сергій Власенко, народний депутат, "Батьківщина".
До того ж, рішення суду, за цим законопроектом, має базуватися на оціночних судженнях.
"Як суд буде оцінювати докази? У справах про визнання необгрунтованих активів та їх стягнення в дохід держави суд виносить рішення на користь тієї сторони, докази якої біли більш переконливими порівняно із доказами іншої сторони, тобто ніхто не буде доводити, чи ви отримали законно, чи незаконно, просто докази ібльш переконливі чи менш переконливі. Тобто ми оціночні судження в судовий процес вносимо", - говорить Вікторія Сюмар, народний депутат, фракція "Європейська солідарність".
Попри недоліки, документ підтримали 316 народних обранців. Тепер депутати готують поправки до законопроекту, щоб повернути статтю про незаконне збагачення до Кримінального кодексу.