Держдеп повідомляє про розмову Блінкена з європейськими колегами: які пріоритети для України і Америки [ Редагувати ]
Діяти разом. Офіційний Вашингтон повідомляє про розмови і Держсекретаря Блінкена із його європейськими колегами, і вітчизняного прем'єра - Шмигаля, із міністром фінансів США. Про що говорили? Якими є пріоритети для України і для Америки? Наш спецкор Дмитро Анопченко розкаже все детально, він - у Вашингтоні.
Держдеп повідомляє про розмову в режимі відеоконференції очільника відомства, Тоні Блінкена, із міністрами закордонних справ Великої Британії, Франції та Німеччини. Для головного дипломата Америки було важливо, щоб колеги напряму дізналися про його поїздку до України, про ситуацію на фронті - таку, як він про неї почув із перших вуст. Та про те, якої підтримки у Заходу просить Київ на цьому етапі.
Що ще кажуть у Держдепі - Блінкен детально проінформував колег-міністрів про пакет допомоги майже на три мільярди, який вже затвердили, він розрахований на перспективу. І - наскільки я почув - для Вашингтона важливо, щоб європейці теж робили конкретні кроки, які продемонструють Москві: "втома від України" - це медійна історія. У Кремлі мають розуміти, зниження рівня підтримки не буде, тож треба думати про згортання військових вій.
Розмова Блінкена з міністрами - частина політики цієї команди, партнерам говорять про все особисто, вони не мають дізнаватися про щось із преси. От чому міністр оборони США щоразу перед виділенням чергового траншу за день телефонує українському міністру Рєзникову. Ось чому міністр фінансів США Дженнет Йєллєн зателефонувала українському прем'єру Шмигалю.
Як повідомили в американському фінансовому депарртаменті, Йєллен обговорювала економічну підтримку України з боку західних партнерів. Сказала, це має бути широка коаліція країн, яка могла б профінансувати високоефективні точкові проекти для зміцнення української економіки. Зараз ідеться навіть не про "велике відновлення", розмова до цього дійде, а про короткострокові заходи. Йєллєн взагалі зараз ньюзмейкер номер один. Мінфін США ближче до вечора п'ятниці повідомив: є дедлайн. Заборона на перевезення російської нафти, ціна якої не відповідатиме запровадженому заходом ліміту, почне діяти з 5-го грудня.
Із цього дня вводиться табу на перевезення морем саме нафти, із 5-го лютого - на транспортування морським шляхом нафтопродуктів. Та це - кажуть у Вашингтоні - вирішуватимуть не самі. Створять ще одну "коаліцію" - групу держав, які визначатимуть максимальну ціну російської нафти. А позиція "головного координатора" переходитиме між ними, як головування у Радбезі ООН.
І у Штатах зараз вважають цей крок максимально ефективним способом зменшити нафтові доходи Росії, а відповідно - і змусити її закінчити війну.