Мобілізація убивць і корупціонерів, справа Гринкевичів, деолігархізація: Денис Малюська в проєкті «NEWSмейкер» [ Редагувати ]

18 квітня в ефірі загальнонаціонального телемарафону «Єдині новини» в слоті мовлення каналу «Інтер» гостем програми «NEWSмейкер» став міністр юстиції Денис Малюська. Чи є порушення Конституції в новому мобілізаційному законі? Вʼязні в армії –служити зможуть навіть убивці? Деолігархізація – на паузі? Корупція – куди йдуть гроші від застав? Справа Гринкевичів –відповідальність контролюючих органів? Чи можлива юридична фіксація закінчення війни без деокупації? Як працюватиме реєстр збитків від агресії РФ? Про все це авторці та ведучій проєкту Лілії Налягаці розповів ньюзмейкер програми.
11 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон про посилення мобілізації, який ухвалила Верховна Рада. Українська влада називає його надзвичайно важливим для відбиття російської агресії. Опозиція ж критикує за відсутність термінів демобілізації і жорсткі норми щодо покарання так званих «ухилянтів». Дискусію викликали, зокрема, такі норми, як обмеження консульських послуг, обмеження в праві керування авто та конфіскація автомобіля, якщо у людини більш ніж одна машина.
«Більшість послуг можна було б не надавати тим, хто ухиляється від виконання свого військового обов’язку, і без воєнного стану, і без закону про посилення мобілізації. Зараз закон про адміністративні послуги це дозволяє робити. А щодо інших обмежень – це цілком прийнятно і можливо, – відповів пан міністр. – Це завжди буде супроводжуватись криками, що це неконституційно, але… проблема в тому, що в українській політиці тези про неконституційність ніколи не можна сприймати буквально. Вони – не про суперечність якимось нормам. Вони, як правило, означають фразу: «Щось мені це не подобається». Замість цього кажуть: це неконституційно. Насправді обґрунтування ніколи не наводиться в таких випадках, і той, хто це говорить, давно не читав Конституцію. Якщо взагалі її читав. А Конституція досить чітка: вона дозволяє у воєнний час обмежувати більшість прав, зокрема й право на майно, право власності і безліч-безліч інших. Тому це конституційно. Теоретично. А практично сказати складніше, тому що теоретично проблеми з конституційністю можуть бути – залежить від того, як сформулювали депутати процедуру обмеження прав».
Верховна Рада 4 квітня у першому читанні підтримала законопроєкт про можливість добровільної мобілізації засуджених. Мова йшла про нетяжкі статті, однак міністр не виключає мобілізацію й убивць. «Це питання дуже великої моральної дилеми. Наприклад, депутати одразу сказали: «Ґвалтівників прибираємо, все, що пов'язано з державною безпекою, прибираємо». Ми ці категорії вилучили. Так само вони передбачили, що не потрібно давати можливість служити тим, хто вбив дві та більше осіб, – зазначив міністр. – Проблема в тому, що ті, хто піде на війну, підуть якраз убивати. І тут – проблема етики та проблема ефективності. Можливо, ті, хто вміє вбивати, були б більш ефективними військовими, ніж ті, хто не вбивав поки що. І більш безпечними, ніж ті, хто грабував десятки років, а потім їм дали автомат, наприклад. З іншого боку, це завжди питання менеджменту, щоб убезпечити військових, налагодити комунікацію належну. У законопроєкті передбачено, що ув'язнені, які стануть військовослужбовцями, служитимуть в окремих підрозділах. Відповідно, це дозволить налагодити ліпшу координацію і розуміння, з ким ти працюєш...»
Серед засуджених мобілізації не підлягатимуть ті, хто скоїв злочини на військовій службі та проти державності: «Ми пропонуємо певні категорії засуджених виключити. Зараз розмовляємо з військовими, кого виключити. Військові, наприклад, не дуже у захваті, якщо ми будемо відпускати тих, хто вчинив воєнні злочини, наприклад, під час проходження служби вже наробив якоїсь біди в армії. Мова не про дезертирів, а про тих, хто вчиняв злочини, перебуваючи вже на військовій службі. Така категорія буде виключена. Не підлягатимуть ті, хто вчинив злочини проти державності, щось на кшталт державних зрадників. Але в інших випадках цілком можна працювати з таким контингентом. Чимало з них є патріотично налаштованими людьми».
До речі, багато дискусій було щодо того, чи варто корупціонерів випускати, відправляти на фронт. «Військові, з якими ми спілкувалися, казали:«Звісно, давайте сюди їх, хай повоюють», – заявив Малюська.
Під час зустрічі також прозвучало питання щодо справи Гринкевичів. Гринкевичі в СІЗО, а як щодо контролюючих органів? «Коли я розумію, що постачальників держави активно тягають по в’язницях, це означає, що конкуренція в закупівлях у мене і в колег стане меншою, – вважає міністр. – Тому що жодна людина при здоровому глузді, якщо має опцію не постачати щось державі, ніколи цього не робитиме. Це означає, що білий бізнес силою не змусиш зайти на тендери, де закупівлі проводять органи державної влади. Бізнес на те і бізнес, що він зацікавлений продати якомога дорожче. Якщо хтось придбав і підписав акт приймання-передачі майна, товару, який є неналежної якості, і при цьому не перевірив належним чином, їх треба пакувати, всіх садити у вʼязницю, в СІЗО. Комунікувати, показувати, але на них має бути увага».
Також українців дуже цікавить питання, куди йдуть гроші від застав. «Нікуди не йдуть, – запевнив Малюська. – Якщо той, хто вніс гроші, виконує свої процесуальні обовʼязки, то він ці кошти отримує потім на руки. У нас ще є цікава ситуація. Виявляється, у нас є кілька мільярдів коштів від застав, які просто зависли, тому що люди, які їх внесли, вийшли з СІЗО, щодо них справи припинені, і вони настільки щасливі та настільки багаті, що навіть не займались поверненням цих застав. І вони рік у рік накопичуються, їх просто ніхто не забирає».
Наостанок Денис Малюська розповів, що ЄС обіцяє Україні доходи від російських активів уже цього року. Але, за словами міністра, процедуру ще розробляють, на це потрібно 2-3 місяці. Україна просить конфіскувати всі російські суверенні гроші, які знаходяться на Заході, і поступово їх нам передавати. Країни G7 пропонують варіант позики. «Наприклад, зараз країни G7 вийдуть на ринок, позичать суму в 30 мільярдів євро, передадуть ці гроші Україні, і борг цей гаситиметься від доходів управління цими російськими активами ще умовно 10 років. Таким чином Україна отримує 30 мільярдів євро вже зараз, а не колись там, але ми втрачаємо доступ до російських коштів ще на 10 років», – зазначив міністр Малюська.
Повне інтерв’ю з Денисом Малюською у проєкті «NEWSмейкер» дивіться за посиланням:
Дивіться авторську програму Лілії Налягаки «NEWSмейкер» в ефірі телемарафону «Єдині новини» в слоті мовлення каналу «Інтер» що два тижні – у четвер о 21:00.