Звільнення острова Зміїний: невідомі деталі унікальної операції [ Редагувати ]
Два роки тому цими днями розпочалася остаточна фаза операції зі звільнення острова Зміїний. Загалом під час битви за острів Сили оборони знищили 19 одиниць ворожої техніки та склад боєприпасів. А той самий російській корабель - крейсер "Москва", таки пішов за вказаним курсом. Втрати окупантів оцінюють у 900 мільйонів доларів. В наступному сюжеті ви побачите ексклюзивне відео і дізнаєтеся про маловідомі деталі цієї унікальної операції від безпосередніх учасників. З ними зустрівся наш колега Ігор Левенок.
Найвідоміший символ української незламності! Як звільняли острів Зміїний?
Протягом двох місяців, майже кожного дня ми їх знищували.
Невідомі деталі та ексклюзивні кадри наших спецпризначенців. Як вибивали ворога з неба, моря та суші?
Якби ми зав'язли в стрілецькому бою на острові, і росіянам авіацією або катерами прийшла підмога, то це було б дуже складно.
Операція, яка, без сумнівів, потрапить у підручники з військової науки.
Вирішальний момент. Сьомого липня 2022-го українські військові з моря підійшли до узбережжя Зміїного. Кожен метр на підступах до острова чаїть в собі загрозу. Окупанти щільно замінували прилеглу акваторію і суходіл. Тож шлях до берега проторують розвідники-водолази.
Святослав, водолаз-розвідник 73 морського центру ССО ЗСУ:
росіяни готувалися до того, що їх будуть штурмувати, там не так багато місць, звідки можна здійснити висадку з човнів, і вони ці всі ділянки направленими мінами замінували.
Окупація цього невеличкого куточка української землі тривала 126 днів. Зміїний розташований за 37 кілометрів на схід від дельти Дунаю. Його площа лише 17 гектарів. Це трохи більше ніж Маріїнський парк у столиці. Та вага цього острова для України колосальна. Суперництво за цей клаптик суші точиться ще з часів Давньої Греції.
Андрій, старший операції від 73 морського центру ССО ЗСУ:
Сезон близився до збору урожаю, треба було продавати наше зерно, відповідно головнокомандувачем і верховним головнокомандувачем було поставлене завдання звільнити острів Зміїний для того, щоб розблокувати. А в нас саме шляхи з портів Чорноморськ, Одеса і Рені.
Операція зі звільнення острова мала кілька етапів і розтяглася на три місяці. росіяни там створили свою "парасольку" ППО. Насичували Зміїний зброєю і технікою. Тож рішення перше українських військових: здійснити потужний вогневий вал.
Відрізали логістику. Банально їм перестали підвозити що їсти і що пити.
"Байрактари", Військово-морські сили зі славнозвісними комплексами "Нептун", сухопутна артилерія та бомбардувальна авіація день за днем нищили ворога і створювали окупантам нестерпні умови. У битві за острів вперше проявила себе САУ "Богдана".
Андрій, старший операції від 73 морського центру ССО ЗСУ:
Це 37 кілометрів - це максимальна дистанція самим нашим найпотужнішим боєприпасом, але "Богдана" - це наша найсучасніша самохідна артилерійська система, яка обладнана спеціальним комплексом балістичним і вона дозволяла на такі дистанції працювати.
30 червня 2022-го окупанти покинули Зміїний. Назвавши свою втечу "жестом доброї волі". Святослав водолаз-розвідник 73-го морського центру Сил Спеціальних Операцій. Саме йому довелося прокладати шлях до острова з моря. Ці кадри бійці наших Сил спецоперацій демонструють уперше.
Святослав, водолаз-розвідник 73 морського центру ССО ЗСУ:
Якась була течія погана і видимість була погана, і нам довелося, грубо кажучи, наосліп, орієнтуючись по технічних приладах, іти й перевіряти на наявність мін. І при підході до самого острову, під час перевірки узбережжя, біля узбережжя ми знаходили рештки російських солдатів.
Та ризики були пов'язані не тільки з мінами. На той момент наші військові достеменно не знали, чи увесь ворожий гарнізон покинув острів. Армійці не виключали відповіді росіян у вигляді організованої засідки та удару з повітря.
Тобто найгірший сценарій - це противник знаходиться на острові, нанесення бомбового удару авіацією і також QRF на катерах виходить і відрізає нам шлях відходу.
Взагалі, як тільки ми висадилися на острів, там відразу відбувся вибух, але в принципі це було якось не прицільно і шкоди він нам не завдав.
Що під час підходу, що під час перебування наших груп безпосередньо на острові, авіація була в повітрі, вони вже знали, що ми там знаходимося. І коли безпосередньо група була вже там, ми на планшеті бачили й наші засоби розвідки, і людина відповідальна за розвідку доповідає, що до нас прямує два повітряних засоби противника. Ми вже знали, що це два літаки штурмовики або бомбардувальники, і курсом вони були на острів.
Командиром групи було прийняте рішення про те, щоб відійти на безпечну дистанцію. І ми почали відхід.
І рівно менш як десять хвилин минуло і противник наніс бомбовий удар по пірсу. Саме там, де були й знаходилися наші човни.
Втім, головну задачу тоді наші військові виконали. Навіть зараз від цих зворушливих кадрів в українців навертаються сльози. Острів Зміїний звільнено.
Святослав, водолаз-розвідник 73 морського центру ССО ЗСУ:
Просто безліч варіантів подій могло відбутися, які б не привели мене до цього моменту. Але так в моєму житті все склалося, що я опинився в той час і в цьому місці, і в мене була честь взяти участь в такій операції.