Отруйні павуки в Україні: чим загрожують укуси [ Редагувати ]
Про активізацію отруйних павуків попереджають українські лікарі. Особливо це стосується півдня, де наразі стоїть аномальна спека. Найбільшу загрозу становлять каракурти. І днями на Одещині вже був зафіксований випадок, коли цей павук укусив людину. Докладніше про каракуртів, як діяти при зустрічі з ними та чому нібито "нашестя павуків" - черговий російський фейк, дивіться далі.
Одещина, Болградський район. На власному городі місцевого жителя у ногу вкусив каракурт. Чоловіка шпиталізували у важкому стані: скаржився на біль у поперековій ділянці, головний біль та сухість у роті. Та вже на другий день стан значно покращився.
Віктор Дішлі, гендиректор КНП "Болградська центральна районна лікарня":
Наші лікарі розробили локальні протоколи ведення таких хворих: це, по-перше, десенсибілізаційна, знеболювальна терапія, дезінфекційна, протинабрякова. Наразі пацієнт був виписаний ще двадцять дев'ятого липня у задовільному стані, все добре.
Ось такий вигляд має каракурт. Шкіру людини здатна прокусити лише самка, бо вдвічі більша за самця: два сантиметри завдовжки. Вона має оксамитовий чорний окрас. Зараз захищає своє потомство у коконі, тому може бути агресивна. Узагалі, каракурт - єдиний в Україні павук, отрута якого становить смертельну небезпеку.
Андрій Хлівіцький, ортопед-травматолог КНП "Міська клінічна лікарня №10" м. Одеса:
Ця отрута, на жаль, є нейротоксичною для людини - вона впливає на центральну та периферичну нервові системи, в результаті чого в пацієнта можуть бути судоми по тілу, можуть бути нудота, запаморочення.
Водночас арахнологи зазначають: каракурт ніколи не нападає першим, а кусає лише тоді, коли відчуває небезпеку. Зустрічається, зазвичай, на півдні країни: у високій траві, на пустирях, узбіччях доріг, на узбережжі лиманів, полях, але може ховатися і у сараях та гаражах.
Ольга Делі, доцент кафедри зоології, гідробіології та загальної екології Одеського Національного університету ім. І. Мечникова:
Тому, якщо ви заходите у якийсь високий травостій, де ви не знаєте, що там є, то бажано, щоб у вас було закрите взуття. Бо самка через закрите взуття людину не вкусить. Тепер, по-друге: люди, які, наприклад, на півдні збирають якусь свою городину, бажано одягати досить такі міцні рукавички, щоб захистити свої руки.
Якщо каракурт укусив (а про це може свідчити одна або дві точки на шкірі) - відсмоктувати отруту категорично не можна. Не слід накладати джгут та вживати спиртне. Важливо не панікувати, за змоги сфотографувати павука. Також потрібно випити антигістамінні та протизапальні ліки.
Олександр Ромашко, ортопед-травматолог КНП "Дитяча міська поліклініка №6" Одеської міськради:
Якщо був укус павука, перше, що треба зробити - це промити ранку мильним розчином, потім прикласти до місця укусу холодний компрес, щоби отрута сповільнила свою дію. Третє - зафіксувати, якщо це кінцівка нижня або верхня - зафіксувати її, четверте - рясне пиття і п'яте - звернутись до лікувального закладу.
Медики нині проводять симптоматичне лікування. У МОЗі нам повідомили, що наявність в закладах спеціальної сироватки проти отрути каракурта не передбачено, адже ситуація з павуками не настільки критична. Узагалі, за словами науковців, принаймні з середини минулого століття смертельних випадків після укусу каракурта в Україні не зафіксовано.
Ольга Делі, доцент кафедри зоології, гідробіології та загальної екології Одеського Національного університету ім. І. Мечникова:
Я хочу сказати, що навіть шляхом того, що немає сироватки, паніку створювати людям не треба, бо лікарі у нас з досвідом, особливо ті, хто кожного року з цим стикаються, у нас не досить багато випадків укусу, тому терапія відбувається нормально.
Що стосується інформаційної хвилі - мовляв, в Україні справжнє нашестя отруйних павуків, які активно нападають на людей, то в Міністерстві кажуть: це черговий фейк, який поширюють російські пропагандисти. Українцям просто варто бути обережними, дивитися під ноги та, звісно, пильнувати, щоб павуків не брали в руки діти.