Революція в Бангладеш: прем'єр-міністр втікла з країни, її резиденцію взяли штурмом (відео) [ Редагувати ]
Сотні людей загинули під час антиурядових мітингів у Бангладеш, прем'єр-міністр країни Шейх Хасіна подала у відставку та залишила країну. Її резиденцію в столиці Дацці взяли штурмом протестувальники.
Масові протести на тлі безробіття в 170-мільйонній країні почалися в липні. Приводом стала система квот, яка резервує до 30% державних посад для членів родин ветеранів, які воювали за незалежність Бангладеш від Пакистану у 1971 році.
Незгодні вважають, що норма є дискримінаційною та приносить користь прихильникам прем'єр-міністра Шейх Хасіни, чия партія "Авамі ліг" очолила рух за незалежність.
Системою квот, яка існувала з 1972 року, уряд гарантував турботу про родичів ветеранів - для них у державному секторі зарезервовано 30% робочих місць. У 2018 році через масові студентські протести влада призупинила дію привілеїв.
Незважаючи на розвиток приватного сектору, у Бангладеш населення воліє працювати в державних організаціях, оскільки робота там вважається більш стабільною та прибутковою. Кількість місць обмежена, щорічно за 3 тисячі вакансій на держслужбі змагається майже 400 тисяч випускників. При цьому 32 мільйони молодих людей не мають роботи або професійної освіти.
У червні цього року рішенням суду систему квот щодо найму на держслужбу було відновлено - нащадкам учасників війни за незалежність було гарантовано 56% від числа робочих місць у державному секторі.
Після цього з вимогою скасувати пільги на вулиці вийшли студенти. Протести переросли у сутички та поширилися на всю країну. Влада запровадила комендантську годину, закрила школи та університети, а з середини липня в республіці перестав працювати інтернет, мовлення припинили кілька телевізійних каналів.
У ході запеклих сутичок з силовиками та активістами правлячої партії загинули сотні протестувальників та десятки поліцейських, заарештовано понад 11 тисяч осіб. При цьому поступово протести переросли в кампанію з усунення від влади Хасіни, яка обіймала посаду прем'єр-міністра з 1996 по 2001 рік, до 2008 року перебувала в опозиції, а у 2009-му повернулася до влади.
Шейх Хасіна
На тлі масових протестів Верховний суд 21 липня знизив частку квот з 56 до 7% - нащадкам учасників війни залишили лише 5% державних посад, ще по одному відсотку розподілили між представниками племінних громад та людьми з інвалідністю або членами касти, до якої входять представники так званої третьої статі.
Однак протести продовжилися, а мітингувальники почали вимагати відставки уряду. Сьогодні вони увірвалися до офіційної резиденції прем'єра "Ганабхабан" у столиці Дацці, розгромили будинок глави МВС Асадуззамана Хана та знесли пам'ятник першому президенту країни Муджибуру Рахману - батьку прем'єра Хасіни.
Незабаром стало відомо, що 76-річна Шейх Хасіна подала у відставку та залишила країну, військовий гелікоптер з нею на борту приземлився в Індії. Тимчасовий уряд сформує армія, про це заявив головнокомандувач армії Вакер-Уз-Заман.