Дебати Трампа і Гарріс: чого чекати від двобою [ Редагувати ]
Телеефір, який багато може вирішити. Сьогодні Дональд Трамп і Камала Гарріс уперше зустрінуться на теледебатах. Чого від них чекати і яку тактику вибере Трамп? І чим запамʼяталися дебати, які він проводив в минулому? Наш спецкор у Сполучених Штатах Дмитро Анопченко знає всі подробиці.
Від цього ефіру багато, я б навіть сказав, надто багато сподівань в штабах обох кандидатів. І у Трампа, і у Гарріс чекають дива, що вдалі дебати дозволять відірватися від суперника, бо поки соцопитування показують, що політики йдуть плече в плече.
Ось свіжа соціологія. За даними опитувань громадської думки, в день дебатів Гарріс і Трамп входять практично на рівних. У кандидатки від демократів 49,3 відсотка підтримки виборців, у кандидата-республіканця - 45,8%. Різниця у три з половиною проценти - це на рівні статистичної похибки. Тобто кожному треба відірватися.
Тому і до підготовки підійшли максимально відповідально. Хоча і по-різному.
Гарріс на 5 днів закрилась у готелі в Пітсбурзі, де для неї спорудили цілу телевізійну студію - точну копію тієї, що буде на ABC. І вона дискутує на камеру із дублером, який не просто атакує, як Трамп, але і вдягнутий, як він. Тобто повне занурення, наче підготовка до ролі у голлівудському блокбастері.
У Трампа навпаки вирішили не проводити "генеральну репетицію", щоб він не втратив емоції. Бо коли повторюєш одне і те саме сто разів, складно мати вигляд живого й емоційного в кадрі. Тому Гарріс ніхто не грає; вирішили просто час від часу сідати за довгий стіл, за ним Трамп і всі його радники. Команда накидає запитання і одночасно нагадує своєму кандидату аргументи й контраргументи.
Розбирають також помилки й сильні рішення, які країна бачила під час телевізійних дебатів Трампа і Байдена.
Після цього телеефіру газета USA Today вийшла із заголовком "Байден провів погані дебати, але Трамп - ще гірші". Для чинного президента дебати й справді були катастрофічно невдалими. Саме після них партія вирішила замінити кандидата. Байден був мало емоційним, перераховував свої досягнення, але це для вебсайтів, максимум для статей, не для живого ефіру! За дві хвилини відповіді глядачам можна дати лише один меседж - яскравий, той, що "зачепить". Але і Трамп в цьому ефірі був зневажливим, погрожував опонентам переслідуванням (це взагалі не сприйняла телеаудиторія), а ще фактчекери нарахували десятки перебільшень, помилок та свідомого перекручування фактів. Це у підсумку грає проти нього.
А от згадуючи знамениті дебати із Гілларі Клінтон, політтехнологи радять Трампу показатися глядачам скоріше "впевненим, позитивним і сильним", ніж атакувати, тролити чи перекрикувати, як було із Гілларі.
Цей ефір увійшов до підручників із політології, як не треба проводити дебати. До телевізійного двобою із Клінтон кандидати ніколи не переривали один одного, ввічливо чекали, поки суперник закінчить відповідь. А тут уперше Трамп став коментувати, перериваючи кожне звинувачення опонентки словами "брехня", "неправда", і "це не так". Уперше почав ходити по сцені, заходив на половину суперниці. Вигукнув на емоціях Гілларі: "Ти будеш сидіти у вʼязниці". Журналісти були у захваті: є про що писати, але це був один з моментів, коли Трамп і отримав свій надвисокий антирейтинг, який тримається і досі. Бо люди втомлюються від скандалів і звинувачень виборчої кампанії, і від переможця країна чекає насамперед стабільності, а не помсти чи нових "розбірок".
Але у стратегії, коли Трамп проводитиме дебати виключно на позитиві, теж є недоліки: аудиторія звикла до його експресивності, і можуть початися розмови, мовляв, Трамп вже не той, Трамп здає, де його енергія, де жага перемогти?
Щодо Гарріс, то її команда натякає, що демократка навряд чи буде вкотре розповідати, яка Трамп погана людина. Бо ті, хто за неї й так в цьому впевнені. Ті, хто за Трампа - точно цьому не повірять, скоріше навпаки, подумають: якщо Камала каже, значить це не так. І тому демократи звертатимуться більше до тих виборців, хто ще не визначився і до "мінливих" штатів.
Саме ця "сімка" вирішить долю виборів, бо решта штатів по суті визначилися. І симпатії порівну! Є Аризона, де Трамп в лідерах, але відрив всього на півтора відсотка! Є Вісконсин і Мічиган, де в лідерах Камала, але теж на півтора або трішки більше ніж на один відсоток… В решті "мінливих" штатів різниця між суперниками на долі відсотка чи як у критично важливій для перемоги Пенсильванії її взагалі немає, 50/50! Вдало проведеш дебати, переконаєш жителів цих штатів - картина може змінитися.
І якби по-різному два кандидати не підходили до дебатів, не готувались до них, їх обох єднає розуміння, що цей телеефір може стати неймовірно важливим етапом кампанії. А тому за ним сьогодні слідкуватиме вся Америка.