На Одещині водії "швидкої допомоги" працюватимуть екстреними медтехніками [ Редагувати ]
На Одещині водії "швидкої допомоги" відтепер будуть не лише кермувати автомобілями, а й працюватимуть у складі бригад як екстрені медичні техніки. Нову спеціальність, за підтримки міжнародних партнерів, опанували три десятки шоферів і вже стали до роботи. Як саме змінилися їхні обов'язки - розкажемо далі.
Бригада "швидкої" на чергуванні: лікар, фельдшер та водій. Останній відтепер - ще й екстрений медичний технік. Віктор, який за кермом "швидкої" пропрацював п'ять років, каже: і раніше допомагав колегам.
Віктор Курдванівський, екстрений медичний технік:
Ну, наприклад, під час серцево-легеневої реанімації завжди потрібні ще одні руки: один - вентилює, другий - проводить непрямий масаж серця, третій - знімає кардіограму, бували виклики різні та доводилось допомагати.
І ось екстрений виклик. У літньої жінки - раптова ядуха, є загроза життю. Дістатися треба не пізніше, як за десять хвилин. Віктор везе бригаду крізь затори, маневруючи серед авто.
На місці, доки лікар оцінює стан пацієнтки, а фельдшер підбирає необхідні ліки, Віктор як екстрений медтехнік дістає обладнання: жінці потрібна киснева підтримка.
- Біль у грудній клітці зараз є? - І біль, і сильно давить!
- Ну, я готую кисневий балон, якщо закінчиться основний.
У пацієнтки підозра на повторний інфаркт міокарда: потрібна шпиталізація. Жінку перекладають на ноші - спускають з п'ятого поверху, а далі везуть у лікарню. Так і працює бригада у новому форматі.
Віктор розповідає: на екстреного медтехніка навчався три місяці. Тепер уміє накладати шини, фіксувати постраждалого при політравмі, реанімувати.
Наприклад, шийний комірець - я допомагаю його одягати при черепно-мозковій травмі для фіксації шийного відділу хребта.
Загалом на Одещині перекваліфікувалися двадцять дев'ять водіїв центру екстреної медичної допомоги. Зараз вирішують питання щодо підвищення їм зарплати. Кожен тепер вміє вимірювати артеріальний тиск, знімати електрокардіограму та працювати з апаратом штучної вентиляції легень.
Едуард Кіка, т.в.о. гендиректора КНП "Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф":
Як його під'єднати, як його зібрати, як його під'єднати до пацієнта, тобто він володіє цими всіма навичками. І це додаткові руки, які розвантажують бригаду і підвищують рівень надання допомоги та швидкість надання допомоги, тому це дуже важливо.
Водночас екстрений медтехнік має вміти працювати на місцях ліквідації ворожих обстрілів. А саме - координувати роботу водіїв інших "швидких" та допомагати лікарям із пацієнтами.
Аліса Ягодка, лікар медицини невідкладних станів КНП "ООЦЕМД і МК":
По-перше, якщо це дійсно зовсім масовий випадок, коли дуже багато постраждалих, ми маємо визначити, кому надавати допомогу в першу чергу, кого першим доставити до якої лікарні, це все дуже складний алгоритм та комунікація з іншими учасниками ліквідації.
Усе це - частина реформування служби екстреної медичної допомоги в Україні: для підвищення її стандартів. Перенавчання водіїв відбувається за підтримки Програми розвитку ООН та фінансується Євросоюзом. Новий фах здобули вже понад п'ятсот водіїв.
Олена Рудич, програмна координаторка Програми розвитку ООН в Україні:
Зараз ми працюємо вже з двома професійними коледжами, що мають відповідну акредитацію - це Бахмутський, він перелокований у Вінницю, і Сумський медичний коледж - вони є нашою базою. Наступного року ми плануємо навчити близько ста двадцяти водіїв від відповідно Одеської, Сумської, Донецької та Чернігівської областей - від кого ми маємо замовлення.
А вже з наступного року Програма розвитку ООН планує розпочати проєкт з підвищення кваліфікації та медичного персоналу "екстренки". Фельдшери опановуватимуть нову спеціальність - парамедик.