Штучне запліднення коштом держави: як отримати допомогу [ Редагувати ]
Українців тотально меншає. Якщо вірити прогнозам демографів, протягом наступних 30 років населення країни може скоротитися до 25 мільйонів. Біженці, воєнні та економічні ризики. В умовах повномасштабної агресії люди просто бояться ставати батьками. Як зупинити радикально негативну динаміку? У МОЗі шукають інструменти. На початку року ініціювали програму: молодим мамам, що ніяк не можуть завагітніти, дають гроші на штучне запліднення. Як усе працює і на яких умовах можна отримати допомогу? Сюжет Анастасії Пелешок.
Українців тотально меншає. Якщо вірити прогнозам демографів, протягом наступних 30 років населення країни зменшиться до 25 мільйонів. Біженці, воєнні та економічні ризики. В умовах повномасштабної агресії люди просто бояться ставати батьками. Як зупинити радикально негативну динаміку? У Міністерстві охорони здоров'я України шукають інструменти. На початку року ініціювали програму: молодим родинам, що ніяк не можуть стати батьками, дають гроші на штучне запліднення. Як усе працює і на яких умовах можна отримати допомогу? Сюжет Анастасії Пелешок.
Валерія, жителька Києва:
Наразі в мене 14 тижнів. Ми в принципі чекаємо на диво, а він чи вона - то вже як Боженька дасть.
38-ми річна Валерія розповідає: після чотирьох років марних спроб вирішила скористатися методом екстракорпорального запліднення. Але й тут усе вийшло не з першого разу. Це вже друге ЕКО. Перше було невдалим.
Валерія, жителька Києва:
Ми десь заплатили, якщо не помиляюся, 110 тисяч, якщо я пам'ятаю, то там була ще знижка. Зателефонував лікар і сказав що, на жаль, за результатами вагітність не вийшла.
Процедуру ЕКО вперше провели 45 років тому у Великій Британії. Першою дитиною "з пробірки" стала Луїза Джой Браун, яка й зараз живе в англійському Бристолі. В Україні цей метод почали використовувати у 90-х. Лікарі клініки, де контролюють вагітність нашої героїні, розповідають: відсоток пацієнтів, які бажають процедуру штучного запліднення, за останній рік суттєво зріс.
Віталій Радько, лікар-репродуктолог:
У червні їх було 20, в липні 70, в серпні 80, а в вересні вже більше 100, тому кількість пар, які вступають в цю державну програму, збільшується.
Зростає кількість, бо підвищується довіра. Довкола процедури ЕКО свого часу виникло чимало міфів, які з часом спростував науковий та практичний досвід.
Віталій Радько, лікар-репродуктолог:
Екстракорпоральне запліднення викликає рак - міф. Другий міф: гормональна стимуляція викликає певні гормональні зміни - ні, це дуже короткий період, 10 днів стимуляція, по-друге, наразі використовуються високо очищені препарати гормональні, які не мають навіть дотику до таких клітин органів організму, крім фолікулів і яєчників, і діють тільки на фолікули, викликаючи їх ріст.
Чи не найбільшим і цього разу вже реальним недоліком методу ЕКО донедавна залишалася вартість процедури. Родина, що вирішила скористатися методом штучного запліднення, мала знайти близько ста тисяч гривень. Тепер в Україні все можна зробити безкоштовно. Від початку року діє відповідна державна програма лікування безпліддя.
Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я:
Уряд в цьому році запустив програму медичних гарантій і окремий пакет допоміжних репродуктивних технологій. Ми передбачили кошти на мінімум 10 тисяч циклів. Як мінімум 10 тисяч українців можна було б народити в рамках цієї програми. Якщо буде більша потреба - ми кошти до цього будемо докидати, тому що для нас демографічна ситуація в Україні є пріоритетною.
Демографічна криза в Україні виникла в умовах повномасштабного вторгнення. Масова міграція, падіння економіки, численні воєнні ризики - усе це змушує тисячі сімей відкладати батьківство на потім.
Олександр Гладун, заступник директора інституту демографії та проблем якості життя НАН України:
Наприклад, у 21 році, коли був ковід, на 100 народжень припадало 263 померлих. Тобто у 2,5 раза більше помирало, ніж народжувалося. У 22 році приблизно стільки ж залишилося. У 23 почало зростати і в першому півріччі 24 року - на 100 народжень приблизно 285 померлих, це свідчить про погіршення демографічної ситуації.
Одним з інструментів покращення демографічної ситуації урядовці назвали безплатне лікування безпліддя. Скористатися програмою медичних гарантій зараз можна у 18 медзакладах країни.
Світлана Дудник, директорка департаменту Національної служби здоров'я України:
Тариф послуг з допоміжних репродуктивних технологій становить майже 85 тисяч гривень. За повний цикл становить трошки більше - 93 тисячі гривень. Важливим критерієм для отримання цієї допомоги є вік жінки, який на момент надання послуги не має становити понад 40 повних років.
Вік жінки - не єдина умова для майбутніх батьків, прописана у програмі.
Віталій Радько, лікар-репродуктолог:
Фактично їм потрібно підтвердити діагноз непліддя і після цього їм потрібно зробити лише дві речі: перше - це взяти електронне направлення на державну програму НСЗУ. Друге - їм потрібно пройти стандартне обов'язкове обстеження пари. Перед ЕКО є перелік аналізів, які треба здати жінці та чоловіку. Проводиться консиліум, і вже пацієнтка приходить в клініку на старт програми.
Електронне направлення може дати навіть сімейний лікар або гінеколог, під наглядом якого перебуває пацієнтка. Оформлення послуги не передбачає жодних бюрократичних труднощів. Це підтверджує і наша героїня, яка скористалася програмою. Витрати на повторне штучне запліднення Валерії повністю покрила держава.
Валерія, жителька Києва:
Це приватна лікарня. Для нас було дивно, що в приватній лікарні є державна допомога, і він сам сказав, що у нас є державна допомога жінкам, щоб допомогти завагітніти.
За даними Міністерства охорони здоров'я, кількість пацієнток, які протягом року звернулися щодо послуги безкоштовного лікування безпліддя, сягнула майже тисячі.